×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
10. jūnijs, 2014
Drukāt

Pēc kritikas mazina birokrātiju skolēnu nodarbināšanai vasarā

Foto - LETAFoto - LETA

Zēni ar saldējuma tirgošanas kasti.

Pēc Jaunjelgavas pašvaldības sūdzības par nesamērīgo birokrātiju, ar ko jāsastopas darba devējiem, iesaistoties projektā par skolēnu nodarbināšanu vasarā, Labklājības ministrija (LM) lūgusi Nodarbinātības valsts aģentūrai (NVA) pārskatīt katra dokumenta iesniegšanas pamatotību. NVA tā arī rīkojusies, un vairākas formalitātes ir atmestas, piemēram, vairs nav jānorāda darba vadītāju izglītība un pieredze profesijā, kā arī nav jāpievieno iegūtās izglītības sertifikātu kopijas. Tomēr par spīti tam, darba devēja pieteikumā ir palikuši vairāki absurdi punkti, ko grozīt var tikai pati LM.

Kā “LA” jau rakstīja, 2011. gadā valdība Ministru kabineta (MK) noteikumos nr. 75 “Par aktīvo nodarbinātības pasākumu un preventīvo bezdarba samazināšanas pasākumu organizēšanas un finansēšanas kārtību” iekļāva pasākumu īstenotāju izvēles principus, kas aizgūti no normatīvajiem aktiem par publiskajiem iepirkumiem. Tā kā MK noteikumi attiecās arī uz projektu par skolēnu nodarbināšanu vasaras brīvlaikā, darba devēju pieteikumā ir arī tādi punkti, kuros jāapliecina, ka pēdējā laikā darba devējs nav sodīts par nodarījumiem terorismā, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā, nelegālo imigrantu nodarbināšanā un konkurences tiesību pārkāpšanā.

LM darba tirgus politikas departamenta vecākā eksperte Līga Emule-Konone skaidro, ka šādi kritēriji darba devējiem noteikti “ar mērķi, lai NVA kā pasākuma īstenotājus izvēlētos tos, kas nav pārkāpuši normatīvo aktu prasības un samazinātos risks nepildīt līgumu par pasākumu īstenošanu”. Telefonsarunā Emule-Konone papildināja, ka “punkti no publiskā iepirkuma likuma paņemti, jo ir svarīgi visiem darba devējiem virzīt vienādas kvalitātes prasības”. Runājot par skolēnu nodarbināšanu vasarā, LM pārstāve tomēr piebilst, ka “projekta īslaicīguma dēļ prasības darba devējiem varētu tikt mazinātas”. Taču konkrētus termiņus un punktus, kuri varētu tikt pārskatīti, Emule-Konone gan nemin, vien sola, ka pārskatīšana notiks līdz nākamajam skolēnu nodarbināšanas projektam 2015. gada vasarā. Kritēriju mainīšanā svarīga loma būšot arī atgriezeniskajai saitei ar darba devējiem, tāpēc skaidroju arī to uzņēmēju viedokli, kuri šovasar nodarbina skolēnus.

ZS “Rūķīšu tēja” īpašnieks Raimonds Lignickis atzina, ka ar pieteikumu iepazinies pavirši un tā būtību viņam izklāstīja Dobeles NVA. Par pieteikumā iekļautajiem kritērijiem viņš ir ironisks, sakot, ka šos pieteikumus sastāda teorētiķi, kuri “paši neko nesaprot”. Arī SIA “Smildziņas” valdes priekšsēdētāja Lūcija Aizbalte izteicās ar humoru: “Mēs esam parasti zemnieki, kāds mums sakars ar terorismu? Mūs varētu sodīt vienīgi par to, ka strādājam no rīta līdz vakaram.” Uzņēmēja saprotot, ka šie kritēriji ņemti no vienotiem standartiem, bet vienlaikus norāda, ka “nevajadzētu šādus kritērijus, jo būtībā mēs nodarbojamies ar labdarību, ņemam strādāt skolēnus bez pieredzes, ieguldām pūles viņu apmācībā un pieskatām viņus”. ZS “Kurmīši” īpašnieks Ivars 
Geiba teic, ka “daudz svarīgāk būtu iekļaut kritērijus, piemēram, par uzņēmuma parādsaistībām, bet tādi punkti, kā, piemēram, terorisms, ir tikai papīru smērēšana”. Savukārt biedrības “Ventspils jauniešu dome” valdes loceklis Kristians Jace­vičs spriež, ka, “lai arī minētie kritērij izklausās skarbi, uzņēmējus tie īpaši neietekmē”.

Darba devēji skolēnu nodarbināšanas projektam var pieteikties līdz 30. jūlijam. Pēc izskanējušās kritikas nepieciešamais dokumentu apjoms ir samazināts, tomēr pieteikumā tik un tā vēl būs dažādi interesanti punkti.

Uzziņa 


Jau strādā gandrīz 500 skolēnu

Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumā jau sākuši strādāt 493 skolēni. Elektroniskā pieteikšanās NVA mājaslapā (nva.gov.lv) vēl turpinās. Pašlaik vasaras darbiem ir reģistrējušies 8594 jaunieši.

NVA filiālēs turpinās darba devēju pieteikumu pieņemšana dalībai skolēnu nodarbināšanai līdz 29. augustam. Pašreiz pieteiktas 3832 darba vietas skolēniem. Par viena skolēna nodarbināšanu darba devējs saņem 160 eiro skolēna darba algai un 32 eiro skolēna darba vadītāja darba algai pirms nodokļu nomaksas.

Skolēniem visbiežāk piedāvātais darbs: klientu konsultants, virtuves darbinieks, palīgstrādnieks, lietvedības sekretārs, noliktavas darbinieks, pārdevējs, datu ievades operators, iesaiņotājs, viesmīlis, datorgrafiķis, dārznieks, projektu asistents, arhivārs, lidostas darbinieks, biroja administrators, palīgs virtuvē, skolotāja palīgs, istabeņu palīgs, ogu vācēji, ravētāji, darbinieki zemnieku saimniecības, laistītāji u. c.

Avots: NVA

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+