×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
17. aprīlis, 2016
Drukāt

Kā jaunieši raugās uz bēgļu krīzi? (12)

Vabelis

Aleksandrs Vabelis

Vairāki desmiti Rīgas, Liepājas un Saldus jauniešu kopā ar dažiem ārvalstu vienaudžiem piedalījās interaktīvajā spēlē “Iejūties bēgļa ādā”. Tās mērķis bija parādīt patvēruma meklētāju un bēgļu ikdienas grūtības, gūt plašāku izpratni, attīstīt empātiju un globālo atbildību. Ko spēle deva tās dalībniekiem?

 

Aleksandrs Vabelis, Liepāja: “Valda uzskats, ka, ierodoties Allāha sekotājiem, uzreiz te notiks kaut kas šausminošs. Lai gan musulmaņu emigrēšana tik tiešām ir drauds, ne visi viņi ir radikāli noskaņoti. Turklāt jāņem vērā, ka bēgļu starpā ir arī spēcīgi prāti. Ienākot šim darbaspēkam, viņi var paveikt lielas lietas. Un viņiem tiešām ir vēlme to darīt. Mums jāgūst maksimālais labums no šīs situācijas un jāatceras, ka cilvēce vienmēr ir migrējusi. Galu galā, pēc katras krīzes tā augšāmcēlusies divtik spēcīga.”

 

Sofija Jakovļeva, Rīga: “Kad pasaulē notiek kas ļauns, liekas, ka ar mums tā nevar gadīties. Bet, lasot ziņas, pārliecināmies par pretējo. Arī mēs kādreiz varam piedzīvot teroristu uzbrukumus un citas nelaimes. Parasti nelaime satuvinājusi ģimenes, tautas un valstis, bet mūsdienās tā šķeļ. Mums sevi jāsakārto, mācoties labo ES pieredzi un pielāgojot to Latvijas vajadzībām. Veselā valstī būs veselīgi risinājumi. Manus Latvijā studējošos draugus no Indijas, Azerbaidžānas un Šrilankas apsaukā, ir mēģinājuši apmētāt un piekaut. Par ko? Par tumsnējāku ādas krāsu! Latvijas iedzīvotājiem ir pārāk daudz stereotipu un pārāk maz zināšanu un tolerances.”

 

Emilia Croce, brīvprātīgā darba veicēja no Itālijas: “Nāku no Itālijas ziemeļiem, kur jau ilgstoši ir daudz imigrantu un bēgļu. Esmu pieradusi komunicēt ar tiem, kuri dzīvo manā pilsētā. Nebaidos no bēgļiem, toties baidos no rasisma un aizspriedumiem. Uzturos Liepājā kā brīvprātīgā biedrībā “Radi vidi pats”, kur notika šī interaktīvā spēle. Tādēļ pievienojos. Esmu Latvijā tikai dažas dienas un vēl nezinu vispārējo sabiedrības noskaņojumu. Kā šķita, spēles dalībnieki bija ne pārāk labi informēti par to, ko nozīmē būt bēglim un kāda ir situācija tajās valstīs, ko viņiem nākas pamest.”

 

Lauma Buša, Rīga: “Organizatoru izvēlētās metodes ļāva spēles dalībniekiem iejusties patvēruma meklētāju un bēgļu lomās. Dažkārt šķita, ka pārāk daudz tiek izlemts, balstoties uz nejaušībām. Tomēr patiesībā daudziem no kara bēgošiem cilvēkiem viss ir kā laimes spēlē. Uzskatu, ka katra patvēruma meklētāja lieta ir pienācīgi jāizskata un lēmums jāpieņem, balstoties uz iegūto informāciju un tiesību normām.”

 

Līva Kupfere, Liepāja: “Simulācijas spēlē “Iejūties bēgļa ādā!” man bija interesanti uzzināt vairāk par situāciju Sīrijā, Irākā, Afganistānā un Eritrejā. Par spēli uzzināju Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras mājaslapā. Pieteicos, jo vēlējos uzzināt vairāk par bēgļu krīzi. Turklāt pēc izglītības esmu sociālā darbiniece. No šo jautājumu risināšanas Latvijā izvairīties neizdosies. Izprotu Latvijas valsts nogaidošo un piesardzīgo attieksmi pret bēgļu uzņemšanu, jo mums visiem ir bail no nezināmā. Es ļoti ceru, ka agresīvie komentāri internetā un dzīvē neatspoguļo Latvijas sabiedrības reālo attieksmi. Tāpat ceru, ka, saskaroties ar bēgļiem, latvieši viņus vērtēs nevis pēc ārējā izskata vai stereotipiem, bet gan pēc tā, kāds ir konkrētais cilvēks.”

 

Lea Ovala, brīvprātīgā darba veicēja no Francijas: “Es pilnībā atbalstu bēgļu ielaišanu Eiropā, sniedzot viņiem palīdzību, kādu ir pelnījis jebkurš cilvēks. Mums jāatrod nauda, lai atvieglotu viņu ierašanos, ar robežu atvēršanu jāpārtrauc kontrabandistu darbība un jāuzbūvē pienācīgas mītnes viņu uzņemšanai. Latvijā sešus mēnešu strādāju kā brīvprātīgā. Es jūtu, ka šeit sabiedrība neapzinās šī jautājuma reālo dabu. Vairākums Latvijas iedzīvotāju domā, ka viss ir kārtībā, ja viņi paši dodas uz ārzemēm veidot labāku dzīvi, bet liedz šo sapni īstenot cilvēkiem no karadarbības zonām.”

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Ir kāds redzējis vai vismaz dzirdējis, kur tā saucamie bēgļi starp simtiem prasībām un pretenzijām prasītu dot viņiem DARBU?

 2. Gan jau domas mainīsies, kad spridzināšana, ielu bandas un postošs karš būs ikdiena!Libelāras domas pret iekarotāju ideoloģiju, kas iezīsta līdz ar mātes pienu, kurš uzvarēs?:(

 3. visbīstamākais ierocis, ko okupanti var vērst pret demokrātiskām valstīm, ir nevis ieroči, bet migrācija bez ieročiem, jo nav neviena likuma vai žoga, kas okupantus, kuri nāk bez ieročiem, Ja mēs nekonkretizēsim, nestiprināsim un neaizsargāsim savas ideoloģijas un ļausim tās piesārņot ar savstarpēji konfliktējošām ideoloģijām (piem., sātanistiem, seksuāli netradicionāli orientētajiem), kas ir pretējas kristīgām vērtībām, mēs padarīsim sevi par vājiem un viegli pārņemamiem upuriem, un pēc okupācijas integrēties nāksies mums pašiem, nevis okupantiem vai bēgļiem, kas bez ieročiem būs atnesuši savas spēcīgās un visai konkrētās ideoloģijas, kuras tie sludina neatkarīgi no vietas un likumiem, kuru varā tie nonākuši.– Tepat kaimiņos – Tuvajos Austrumos un Ziemeļāfrikā – dzīvo aptuveni 360 miljoni arābu valodā runājošu musulmaņu, kuru skaits gadā pieaug aptuveni par 1,5%, tātad par 5 miljoniem. Bet desmit gados tie jau ir 50 miljoni! Šajās zemēs ir milzīgas saimnieciskas un sociālas problēmas – pārapdzīvotība, bezdarbs, lauksaimniecības zemju un ūdens trūkums. Bezdarbs imigrantu vidū ir daudz augstāks nekā starp vietējiem. 85% no Somijā dzīvojošiem somāliešiem nestrādā un pārtiek no pabalstiem

 4. Savukārt es pilnībā atbalstu velcomistu izraidīšanu uz Sīriju un Irāku vai kādu citu muslimu zemi. Nu, nevajag šiem jauniešiem mocīties rasistiskajā Latvijā, vajag doties uz brālīgo muslimu zemēm.

 5. Uzreiz krīt acīs, ka šos jauniešus ir “izglītojuši” eskstrēmi liberasti, un šiem jauniešiem tagad smadzeņu vietā skalojas liberasms. Gribas cerēt, ka tomēr ne visi jaunieši mūsdienās tik ļoti uzņēmīgi pret liberasma indi, ka tomēr ir palikuši arī tādi, kuri spēj domāt. Bet šie te, rakstā pieminētie – ja viņi tik ļoti ir iejutušies “bēgļu” ādā un tik ļoti jūt līdzi, tad lai ņem pie sevis uz mājām un par savu naudu tos uztur, nevis savus liberastiskos murgus izplata un uzgrūž sabiedrības kaklā šos migrantus!

 6. Kas tā par smadzeņu skalošanu jauniešiem? Nopietni? Ar pārlieku empātiju un nespēju atšķirt teātri (uzspēlētās asaras kameru priekšā) mēs tādās auzās iebrauksim,ka tik turies. Kāpēc neviens neņem faktu,ka mazs procents ir ģimenes,bet vairak kā 80% ir virieši. Spēcīgi,ar islāma radikālisma ideoloģiju galvā.

  • Iemesli, kāpēc precētie vīrieši ir atstājuši savas ģimenes kautkur, piemēram Turcijā, un dodas vieni uz Eiropu izlūkot iespēju pārcelties uz turieni, man šķiet, ir skaidri saprotami, ņemot vērā necilvēcīgo veidu, kā šī nokļūšana Eiropā notiek.

 7. var muldēt kad pašiem nav ko ēst ne darba!!
  CIK no Muce…iemītniekiem šobrīd strādā???

 8. Beidziet jaukt galvu jauniesiem. Tie NAV begli bet nelegalie imigranti. Vazanki un padibenes.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Vai sāksies datu plūdi?

No 25. maija Eiropas Savienības valstīs tiek piemērota ES Vispārīgā datu aizsardzības regula. Lai gan tā stājās spēkā jau pirms diviem gadiem, tomēr Latvijas valsts institūcijas nav steigušās regulu saskaņot ar mūsu valsts normatīvajiem dokumentiem. Tieslietu ministrija Saeimā iesniegusi jaunu Personas datu apstrādes likuma projektu, ar kuru paredzēts aizvietot patlaban spēkā esošo Fizisko personu datu aizsardzības likumu. Taču likumprojekts patlaban tiek skatīts Saeimas Juridiskajā komisijā tikai pirms otrā lasījuma un līdz 25. maijam galīgajā lasījumā to nepaspēs pieņemt. Arī daudzas iestādes un uzņēmumi atzinuši, ka nav gatavi regulas ieviešanai. Uzņēmēji uztraucas, piemēram, par regulas nosacījumiem, ka uzraugi no 25. maija varot ierasties ikvienā uzņēmumā un iestādē un pieprasīt parādīt, kādā veidā tiek ievērota Vispārīgā datu aizsardzības regula, arī tad, ja nav nevienas sūdzības vai aizdomu par datu noplūdi vai nozaudēšanu.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+