×
Mobilā versija
Brīdinājums +11°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
9. marts, 2015
Drukāt

Muzejus apmeklē vairāk. Kas priecēs apmeklētājus jaunajā sezonā?

Publicitātes fotoPublicitātes foto
Uzziņa

* Latvijas muzeju apmeklējums gadu no gada ir audzis, un šāda tendence saglabājusies arī 2014. gadā. Salīdzinājumā ar 2013. gadu kopējā muzeju apmeklētība ir pieaugusi gandrīz par 268 tūkstošiem apmeklējumu, pērn sasniedzot 
2 921 616.

* Populārākie valsts muzeji 2014. gadā: Rundāles pils muzejs 
(258 301 apmeklējums); Turaidas muzejrezervāts (250 492); Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs (182 882).

* Vairāk apmeklētie pašvaldību muzeji: Bauskas pils muzejs (144 302); Cēsu vēstures un mākslas muzejs (95 784); Piejūras brīvdabas muzejs Ventspilī (87 638); Valmieras muzejs (80 562).

* Privāto muzeju grupā populārākais ir Latvijas Okupācijas muzejs, kurā 2014. gadā reģistrēti 136 045 apmeklējumi, no tiem būtisku daļu veido Okupācijas muzeja izstādes "Stūra māja. Lieta nr. 1914/2014" apmeklētāji.

Avots: Biedrības "Culturelab" pētījums "Latvijas iedzīvotāju kultūras patēriņš un līdzdalība kultūras aktivitātēs 
2007. – 2014."

Anda Skuja, Turaidas muzejrezervāta Izglītojošā darba un komunikāciju daļas vadītāja: “Pērn palielinājusies gan ārvalstu tūristu plūsma, gan arī paši Latvijas iedzīvotāji vairāk apmeklējuši muzejus. Turaidas muzejrezervātu pagājušajā gadā visvairāk apmeklējuši tūristi no Vācijas, kas ir nepārspēti līderi mūsu muzejrezervātā. Mūsu muzeju iecienījuši arī Krievijas, Spānijas un Japānas ceļotāji. Turaida ir tā vieta, kur Latvijas vēsturi var uztvert kompleksi – ir gan ēka, gan daba, priekšmets un teksts. Jaunajā tūrisma sezonā saglabāsim un uzturēsim jau esošo, bet esam arī papildinājuši atsevišķas pils ekspozīcijas. Piemēram, Lībiešu ekspozīcijā mums ir uzfilmēts video par seno jostu tapšanu. Jaunās ekspozīcijas vēl ir procesā, jo pie to tapšanas strādā pētnieki.”

Iveta Supe, Balvu novada muzeja vadītāja: “Pagājušajā gadā vienu posmu muzejs bija slēgts, bet pēc tam mēs atvēram jaunu ekspozīciju ar īpašiem dizaina elementiem par Ziemeļlatgales nemateriālo kultūras mantojumu. Mēs esam atraduši risinājumu, kā latviešiem un latgaliešiem tradicionālās un svarīgās lietas parādīt ar jauniem izteiksmes līdzekļiem un mūsdienīgām tehnoloģijām. Protams, ja parādās kaut kas jauns muzejā, tad arī apmeklētāju skaits un interese par muzeju pieaug. Mūsu muzejs ir diezgan tālu no aktīviem tūrisma centriem, tāpēc nevaram lepoties ar lielām ārvalstu tūristu grupām. Vairāk pie mums brauc tie ārzemju tūristi, kas ir mūsu muzeja sadarbības partneri dažādos projektos, piemēram, no Igaunijas un Krievijas. Balvu novada muzeju apmeklē tūristi, kas ceļo un vēlas apskatīt muzeja ekspozīcijas garāmbraucot, bet ir arī ārzemju latvieši, kas vēlas apskatīt savu dzimto pusi. Mēs savu muzeja piedāvājumu esam iekļāvuši novada kopējā tūrisma piedāvājumā un caur to arī domājam iet tālāk pasaulē.”

Daina Lasmane, Daugavas muzeja direktore: “Jo vairāk mums ir apmeklētāju muzejā, jo lielāku atbildību nesam. Ir jādomā, ko jaunu varam pasniegt, kā vēl interesantāk vadīt ekskursijas un dažādot to klāstu. Daugavas muzeju visvairāk apmeklē vācbaltieši un vācu tūristi, protams, ir arī tūristi no zemēm, kur runā angliski. Domāju, ka tūristus mūsu muzejā piesaista ne tikai ekspozīcijas, bet arī iespēja pēc ekspozīcijām izstaigāt parku, apskatīties Daugavas krastu, kā arī izmantot piedāvājumu, ko sniedz mūsu aktīvās atpūtas zonas. Tā kā mums muzejā tagad ir jauns piedāvājums un iekārtota laivu piestātne, būs iespējams iznomāt laivas.”

Mirdza Jonele, Talsu novada muzeja direktore: “Konkrēti mūsu muzejā apmeklētāju skaits pērn salīdzinājumā ar 2013. gadu ir sarucis. Cilvēku Latvijā paliek mazāk, un arī novada muzeja apmeklētāju skaits rūk. Talsu novada muzejs ar ārvalstu tūristu interesi nevar īpaši lepoties. Mūsu muzeja mērķauditorija ir vērsta uz saviem cilvēkiem – skolēniem, vietējiem iedzīvotajiem, kuri atnāk uz izstāžu atklāšanām. Pašlaik gatavojam jaunu ekspozīciju par nacionālo romantismu, ko atklāsim novembrī.”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+