Pasaulē
Eiropa

Pēc Netanjahu izteikumiem par poļu dalību holokaustā Polija apsver atcelt vizīti Izraēlā0


Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu
Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu
Foto-LETA/AFP

Pēc Izraēlas premjerministra Benjamina Netanjahu izteikumiem par poļu dalību holokaustā Polija varētu atcelt plānoto dalību Višegrādas grupas un Izraēlas samitā, paziņojis Polijas premjerministra kancelejas vadītājs Mihals Dvorčiks.

Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis jau nedēļas nogalē atcēla plānoto vizīti Izraēlā, un bija paredzēts, ka viņa vietā uz Izraēlu dosies ārlietu ministrs Jaceks Čaputovičs. Taču, diplomātiskajam strīdam padziļinoties, arī viņa vizīte var tikt atcelta.

Dvorčiks nosodīja Izraēlas Ārlietu ministrijas jauno paziņojumu un intervijā Polijas Radio uzsvēra, ka Polijas pārstāvju piedalīšanās samitā Izraēlā ir zem lielas jautājuma zīmes.

Višegrādas grupā ietilpst Polija, Čehija, Slovākija un Ungārija, un samitā Jeruzalemē pirmdien un otrdien bija paredzēts piedalīties šo četru valstu premjerministriem un Izraēlas valdības vadītājam.

Izraēlas ārlietu ministra pienākumu izpildītājs Israēls Kacs pirmdien intervijā Izraēlas Armijas radio sacīja, ka atbalsta labu attiecību saglabāšanu ar Poliju, bet atkārtoja Izraēlas amatpersonu iepriekš sacīto par poļu dalību holokaustā.

“Vēsturiskā patiesība nevar tikt mainīta. Daudzi poļi sadarbojās ar nacistiem un piedalījās ebreju iznīcināšanā holokausta laikā (..). Antisemītisms bija izplatīts starp poļiem pirms holokausta, tā laikā un arī pēc tā,” sacīja Kacs.

Pirms Otrā pasaules kara Polijā bija viena no lielākajām ebreju kopienām pasaulē, bet kara laikā tā tika teju pilnībā iznīcināta.

Attiecības starp Poliju un Izraēlu saasinājās pagājušajā gadā, kad Polija pieņēma likumprojektu, kas cita starpā paredzēja cietumsodu par “poļu nāves nometņu” pieminēšanu.

Pēc ASV un Izraēlas spiediena Polija mīkstināja šo likumu, atceļot cietumsodu.

LA.lv