×
Mobilā versija
Brīdinājums +0.8°C
Mirdza, Žanete, Žanna
Piektdiena, 23. marts, 2018
12. maijs, 2015
Drukāt

Franks Gordons: Pēc parādes – paģiras? (16)

Foto - EPA/LETAFoto - EPA/LETA

Kā zināms, Otrais pasaules karš sākās 1939. gada 1. septembrī pulksten piecos no rīta, kad vācu karakuģis “Schleswig-Holstein” sāka apšaudīt Dancigas (Gdaņskas) poļu tranzīta kontrolpunkta garnizonu. Un Vācijas faktiskā sabiedrotā – Padomju Savienība – 17. septembrī uzbruka Polijai no mugurpuses. Gdaņskā karš bija sācies, un šajā ostas pilsētā šī gada 7. maijā notika starptautisks pasākums, veltīts šim drausmīgajam karam, kas Eiropā beidzās 1945. gada 8. maijā. Gdaņskā Eiropas solidaritātes centrā atklāta izstāde, kuras eksponātu vidū bija redzams palielināts poļu pretestības kustības (AK) līdera, ģenerāļa Leopolda Okulicka attēls, kas 1945. gadā uzņemts padomju cietumā. Piemiņas akts Gdaņskā bija saviļņojošs. Kara upurus godināja Eiropas Padomes priekšsēdis, bijušais Polijas premjerministrs Donalds Tusks, kā arī Ukrainas, Lietuvas un Igaunijas prezidenti. Latvijas prezidents Andris Bērziņš “nez kāpēc” nebija ieradies. “The New York Times” korespondents īpaši citē to, ko viņam teica Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite: “Briestošā Krievijas agresija un pēcpadomju imperiālisms ir vislielākais drauds mūsdienu Eiropai.”

Šie vārdi attiecināmi uz supergigantisko Uzvaras parādi Maskavā, kuras mērķis bija parādīt, ka Krievijas Federācija atkal ir dižvalsts, kas var mēroties ar ASV. Grandiozo parādi pieņēma Krievijas aizsardzības ministrs, ģenerālis Sergejs Šoigu. Pirms sveikt ierindā nostājušās kolonnas, viņš meta krustu. Zīmīga detaļa mūsdienu Krievijā. Piemetināsim, ka Šoigu ir tuvietis un tuvieši, tāpat kā mongoļi, pārsvarā ir budisti.

Šai kontekstā vērts pieminēt Maskavas laikraksta “Zavtra” galveno redaktoru Aleksandru Prohanovu, kurš savam apcerējumam devis virsrakstu “Uzvaras reliģija”. Viņa rakstu grezno glezna “Dievmātes dižvalstiskā (deržavnaja) svētbilde”: centrā stāv Staļins baltā mundierī, viņam apkārt sastājušies maršali un augšā, uz mākoņa, Dievmāte ar Jēzus bērniņu.

16 000 karavīru, 200 tanku, 150 lidmašīnu – neaprakstāma rīboņa, dārdoņa un žvadzināšana. Prezidents Putins savā uzrunā teica: “Pirmskara Eiropa ne uzreiz ieraudzīja draudu, ko nes nacisma ideoloģija. Un tagad, pēc 70 gadiem, vēsture atkal māca mūs būt modriem.” Kā to saprast? Ka “nezvēra midzenis” tagad nav Berlīne, bet Kijeva?

Viens no uzvaras parādes viesiem, kas visvairāk grozījās ap Putinu, bija Kazahstānas prezidents Nursultans Nazarbajevs. Viņam ir par ko bažīties. Kā ziņo Londonas “Guardian”, Kazahstānas ziemeļos, kur krievu īpatsvars ir liels, aug separātisms, kas Putinam var derēt par ieganstu sarīkot “jaunu Donbasu”.

Kas būs pēc parādes – vai paģiras? Ļoti dīvaini iznāca ar tiem diviem helikopteru bāzes kuģiem “Mistral”, kurus Krievija bija pasūtījusi, bet nesaņems. Melš, ka tos nāksies nogremdēt vai pārvērst lūžņos, jo šo kuģu pārbūve Francijas vajadzībām būtu pārāk dārga, tāpēc ka tie konstruēti atbilstoši Krievijas specifiskajām prasībām. Un ko par radušos situāciju teicis prezidents Putins? “Savulaik šie kuģi tika pasūtīti, lai palīdzētu Francijai un noslogotu tās kuģu būvētavas. Šie kuģi nav nepieciešami mūsu valsts aizsardzības spēju nodrošināšanai.” Vārdu sakot – sagādāt darba vietas franču proletāriešiem…

Nācās vien norīt krupi. Pēc parādes – paģiras?

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Diezin vai Šoigu prot savas tautas valodu, jeb viņš ir krieviskojies tāpat kā Alksnis un daudzi citi?

 2. Iedomāsimies situāciju: Šī gada gada 2.septembrī ASV, Vašingtonā sarīko PARĀDI (identisku kā Maskavā) sakarā ar uzvaru Otrajā pasaules karā, 70.gadadienu. Ar atomieroču nesēju, tālās darbības bumbvedēju un ballistisko raķešu piedalīšanos… (tieši tāpat, kā Maskavā!) Pēc kā tas izskatītos?! KO TEIKTU PUTINA PROPAGANDAS ĶĒDES SUŅI???!!!

  • A viņiem ir gatavs plāns dažādiem scenārijiem ar ASV tehniku:
   Parāda ASV tehnikas bildi – butaforija, fotošops, nestrādājoša tehnika
   Parāda ASV tehnikas video darbībā – iebaidīšanas taktika, vai mēs nezinam, kā Holivudā filmas taisa
   Parādītu ASV tehnikas darbību klātienē – nu ka tie žī*i grib iekarot pasauli…
   Tā ka viņiem ir plāns jebkurai situācijai. Mēs te tā mierīgi sēdējām 25 gadus un domājām, ka Krievijai esam pie kājas. A viņi tikmēr gatavoja plānus.

 3. Atmaksa ir tuvu! Atbildēt

  Krievs ir aizmirsis, ka viņš noliedza Dievu, baznīca piemēsloja un pārvērta par cūku kūtīm. Tagad viņam Dievu savajadzējies. Gan jau Dievs zinās ko darīt – paraus visus uz elli kopā ar visiem viltus popiem!

 4. domu pārmijnieks Atbildēt

  Kara upurus godināja Eiropas Padomes priekšsēdis, bijušais Polijas premjerministrs Donalds Tusks, kā arī Ukrainas, Lietuvas un Igaunijas prezidenti. Latvijas prezidents Andris Bērziņš “nez kāpēc” nebija ieradies…

 5. Zigurds Mežavilks Atbildēt

  Vienīgā pasažieru lidmašina ko krivi tagad būvē ir Suhoja Jet 100 ar fanču firmas Snekma motoriem, itāļu elektroniku un avioniku un dzelžus apstrādā vācu darbagaldi. Nupat Rīga 9.maijam veltītā koferenē bija pulks Krivijas TV operatoru ar vismodernāko japānu un korejieš tehniku. Intersanti, kas būs tie kas parādē demonstrētos “suermodernos”ieročus ražos. Ar ko un kur. Ja pasaules tirgu nav neviena Krievijas datora, smarttelefona, pat parasta mobilā. Te vietā piemetināt ka krievu atomledlauži būvēti Somijā, bet slavanajam iznicinātājam MIG 29 ir Hispano Suiza motors. Kriviem ir viena runga – atombumba, kuru tā sakusi vicināt baidost NATO un ASV, ka aizsargājot, teiksim Latviju, var sākties atomkarš. Puķina blefs. Vai tikai? Tapēc svarīgi apturēt puķinisim tagad un tulīt. Visbeidzot Latvijai nav vajadzīgs jauns prezidents, kas baidās aizbraukt uz kartu punktu, lai demonstrētu piederību Eiropai. Tādam amatam der manuprāt tiai Egils Lauvits vai Artis Pabriks. ‘Ja latvieši nesapratīs ka ZZS ir puķinisks Trojas zirgs kaolicijā, jo sliktāk Latvijai.

 6. Pilnīgi piekrītu. Par kritušajiem neviens nedomā: Uzvaras parkā puķu tonnas, bet uz kritušo nesakoptajiem kapiņiem labi ja viena puķe. Un ko nozīmē georga lentītes, vai tad Staļins atzina cara simboliku?

  • Jā, lai cik tas nebūtu dīvaini. Šāda lentītē bija iekārta medaļa “Par uzvaru pār Vāciju”, ko piešķīra visiem kara dalībniekiem. Un uz šīs medaļas, starp citu, ir attēlota Staļina ģīmetne. Var jau strīdēties par to, cik korekta brīžiem ir izmantošana, bet patiesībā tā simbolizē vēsturisko pēctecību. Mainās valstiskās iekārtas un vadoņi, bet lentīte paliek.

   • Nez kāpēc vajadzēja izvēlēties tieši oranžīgi brūnu lenti, kāda bija raksturīga ne tikai medaļai par Vācijas Uzvarēšanu, bet arī Svētā Jura krustam. Laikam sarkans ar baltu (Sarkanā Karoga ordeņi par nevainojamu dienestu), pelēks ar dzeltenu (medaļa par Kaujas Nopelniem), vai citas medaļu lentes, piemēram, tā, kas zilā krāsā, nederēja, vajadzēja kaut ko tādu, kas i attālu neatgādinātu kādas pretinieka valsts karogu, vai ne? Nožēlojami.

  • Gvardes lente !

 7. Polija ir viena no valstīm, kas vissmagāk vieta 2. Pasaules karā. Šausmīgao masu slaktiņu, ko izraisīja Hitlers un Staļins, vajag pieminēt ar klusuma brīdi nevis karaspēka parādēm vai totāritārisma propogandas pasākumiem masām. Mūžīga piemiņa kritušajiem un nomocītajiem.

 8. Ko tu tur gondons muldi. Cik tev “ĒZEĻA ASTE” par tādiem murga rakstiem maksā mērkeķītis Obama?

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pārāk zaļas… un skābas…

Pēc “ABLV Bank” nedienām arī citas Latvijas komercbankas, kuru klientu vidū ir daudz nerezidentu, iespējams, bažījoties par ASV reakciju, mēģina atteikties no operācijām ar ASV dolāriem. Rietumu banka pagājšnedēļ noteica, ka norēķinu kontu apkalpošanas bāzes valūta būs eiro, nevis ASV dolāri. Šonedēļ AS “Meridian Trade Bank” paziņoja, ka plāno pāriet uz eiro kā pamata valūtu un ASV dolāriem nosaka depozītu likmi 0%. Arī nelielā “LPB Bank” nolēmusi, ka turpmāk termiņnoguldījumi tiks pieņemti un pagarināti tikai eiro valūtā. Pēc pēdējā mēneša laikā paustajiem ASV brīdinājumiem Latvijai mūsu valsts amatpersonas secinājušas, ka riskanto ārvalstu klientu naudas apjomiem Latvijas bankās jāsamazinās daudz straujāk. Bankām esot jāveido citādi biznesa modeļi vai arī jāliek punkts savam biznesam.

Vai Latvijas prezidentam jāapsveic Putins ar ievēlēšanu amatā?
Draugiem Facebook Twitter Google+