×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
21. februāris, 2012
Drukāt

Pēc pieciem mēnešiem


oliciemats_afp_15

Līdz trīsdesmitās olimpiādes spēļu atklāšanai Lielbritānijas galvaspilsētā Londonā atlikušas vairs tikai 157 dienas. Spēles sāksies 27. jūlijā un turpināsies līdz 12. augustam.


 

Briti centušies

Paredzams, ka Londonā startēs apmēram desmit tūkstoši sportistu no vairāk nekā 200 valstīm. Briti jau sen gatavojas uzņemt viņus un daudzos viesus, kuri galvaspilsētā ieradīsies no visas pasaules. Pilsētas austrumu daļā izveidots Olimpiskais parks divarpus kvadrātkilometru platībā. Tajā uzcelts spēļu galvenais stadions ar vietām 80 000 skatītāju, ūdenssporta centrs, kurā sacensības peldēšanā varēs vērot 17 tūkstoši, velodroms, BMX riteņbraukšanas trase, basketbola un handbola halles, tāpat MPC jeb galvenais preses centrs. Sacensības notiks arī jau senāk ierīkotajās sporta bāzēs, piemēram, Vemblija stadionā un Vimbldonas tenisa laukumos. Paukotāji, galda tenisisti, svarcēlāji, cīkstoņi un bokseri par olimpisko spēļu medaļām cīnīsies izstāžu kompleksā “ExCel”, pludmales volejbolisti – laukumā iepretī Be-kingemas pilij.

Olimpiskajā parkā mājvietu radis arī atlētu ciemats ar apmēram 17 tūkstošiem vietu sportistiem, viņu treneriem un citiem nacionālo delegāciju dalībniekiem. Ciemats ir kompakta daudzstāvu apbūve ar dzīvojamiem namiem, kuros olimpieši apmetīsies četru, sešu vai astoņu istabu apartamentos pa vienam vai diviem katrā istabā, biroja telpām un inventāra noliktavām katras valsts delegācijai. Viņu rīcībā būs arī nepieciešamā servisa iestādes un milzīgs restorāns pagaidu celtnē. Burātājiem, airētājiem un futbolistiem iekārtos atsevišķus ciematus tuvāk sacensību vietām.

Nacionālo delegāciju apjoms un sastāvs kļūs zināms pēc 8. jūlija, jo šajā datumā beigsies olimpiskās kvalifikācijas termiņš vieglatlētikā. Patlaban ceļazīmes uz Londonu ieguvuši 15 Latvijas vieglatlēti, divi smaiļotāji, pa vienam dalībniekam brīvajā cīņā, šosejas riteņbraukšanā, modernajā pieccīņā un vingrošanā, taču mūsu valsts būs pārstāvēta arī BMX riteņbraukšanā, pludmales volejbolā, džudo, svarcelšanā un, iespējams, vēl citos sporta veidos. Sportistiem līdzi dosies treneri, mediķi un pārējie nepieciešamie palīgi.

 

Humāns piedāvājums

Starptautiskā olimpiskā komiteja (IOC) piedāvā olimpisko spēļu dalībniekiem pēdējos treniņus pirms sacensībām aizvadīt Lielbritānijas sporta bāzēs. Piedāvājums ir humāns, dodot iespēju sportistiem no visām pasaules malām sekmīgāk aklimatizēties turienes laika joslā un apstākļos. IOC sola katrai nacionālajai olimpiskajai komitejai atlīdzināt pa 25 tūkstošiem britu mārciņu (Ls 20 500) izdevumu šīm treniņu nometnēm, bet vien tad, ja tās notiks spēļu saimnieku akceptētās sporta bāzēs un iekļausies ar viņiem saskaņotās tāmēs, turklāt ar pēcmaksu.

Latvijas Olimpiskās komitejas ģenerālsekretārs Einars Fogelis domā, ka mūsu sportisti lielākoties neizmantos šo iespēju. “Latvija ir diezgan tuvu Londonai, tādēļ lielākā daļa mūsējo tur ieradīsies tikai neilgi pirms sava starta, jo pašu mājās saskata labākas un ērtākas gatavošanās iespējas,” Fogelis paskaidrojis aģentūrai BNS. “Piemēram, BMX riteņbraucējiem trenēties Valmieras pusē būs racionālāk nekā kaut kur Lielbritānijā, jo Londonas olimpiskajā trasē nevienu priekšlaikus neielaidīs tik un tā. Piedāvātās treniņu bāzes lielākoties ir tālu no Londonas, tostarp Īrijā. Bet Latvijā sportisti varēs gatavoties mūsu labiekārtotajos olimpiskajos centros.”

Citādi spriež sportisti, kuru dzimtene ir zemeslodes pretējā pusē. IOC piedāvājumu jau pieņēmušas 118 nacionālās olimpiskās komitejas. Jamaikas vieglatlētu izlase ar savu spožāko zvaigzni Useinu Boltu pirms olimpiskajām spēlēm trenēsies Birmingemā, ASV basketbolisti un Austrālijas peldētāji – Mančestrā, Brazīlijas olimpieši – Londonas sporta centrā “Crystal Palace”.

 

Lāpa arī Dublinā

Londonas olimpisko spēļu uguni iedegs, kā parasti, Grieķijā un Britu salās nogādās 18. maijā. Turpmākās 70 dienas tā apceļos Lielbritāniju, un pēc ilgām pārdomām nolemts lāpnešu stafetes 12 800 km garajā maršrutā iekļaut arī Īrijas galvaspilsētu Dublinu, gan tikai uz vienu dienu – 6. jūniju. Olimpiskā uguns viesosies arī sešās salās – Menā, Gērnsijā, Džērsijā, Šetlendā, Orkneju un Levisa salā. Latviju stafetē pārstāvēs lāpneši Ieva Liepiņa un Aivars Čaklis.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+