×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
14. marts, 2016
Drukāt

Pēc rezidentūras ārstiem trīs gadus būs jāstrādā valsts ārstniecības iestādē (12)

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com

Pēc rezidentūras beigšanas jaunajiem ārstiem trīs gadus būs jāstrādā valsts vai pašvaldības ārstniecības iestādē.

Kā informēja Veselības ministrijā (VM), veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) šodien tikās ar medicīnas studentiem, kā arī Slimnīcu biedrības, Latvijas Pašvaldību savienības, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas un universitāšu pārstāvjiem, lai diskutētu par grozījumu projektu Ministru kabineta noteikumos par rezidentu sadali un rezidentūras finansēšanas kārtību.

Tikšanās laikā veselības ministrs informēja klātesošos, ka noteikumu grozījumu projekts paredz mehānisma radīšanu, lai jaunie ārsti pēc rezidentūras pabeigšanas būtu gatavi doties darbā uz ārstniecības iestādēm ārpus Rīgas. Priekšlikums izveidot šādu mehānismu izteica Latvijas Slimnīcu biedrība, ņemot vērā situāciju ar atsevišķu specialitāšu ārstu trūkumu reģionālajās ārstniecības iestādēs.

Veselības ministrijas iecerētā mērķa sasniegšanai studentiem tiks piedāvāti divi mehānismi, proti, jaunais ārsts noslēdz līgumu ar ārstniecības iestādi vai pašvaldību ārpus Rīgas par to, ka pēc studiju beigšanas noteiktu laikposmu strādās konkrētajā vietā nepieciešamajā specialitātē. Noteikumu grozījumu projekts paredz, ka šie jaunie ārsti rezidentūras uzņemšanas konkursā ir jāuzņem prioritāri, vienlaikus ņemot vērā arī sekmes un aktivitātes studiju laikā. Otrs mehānisms paredz, ka jaunais ārsts stājas rezidentūrā vispārējā kārtībā un pēc rezidentūras beigšanas noteiktu laiku strādā valsts vai pašvaldības iestādē vai ģimenes ārstu praksē.

Ministrs uzsvēra, ka Latvijas reģionu iedzīvotājiem ir tiesības uz pieejamu veselības aprūpi.

Tikšanās laikā esot rasts kompromiss Veselības ministrijas, studentu, pašvaldību un slimnīcu pārstāvju starpā, vienojoties, ka noteiktais laikposms, kas pēc rezidentūras beigšanas būs jāatstrādā valsts vai pašvaldības ārstniecības iestādē, ir nevis pieci, bet trīs gadi.

Klātesošie vienojās, ka tiks uzlabota savstarpējā informācijas apmaiņa, lai topošie ārsti labāk jau studiju laikā iegūtu informāciju par karjeras iespējām reģionos un pašvaldības varētu iepazīties ar studējošajiem, kas risināms ar regulāru karjeras dienu starpniecību un interaktīvas platformas izveidi medicīnas studentiem un rezidentiem.

Nākamā VM, studentu, pašvaldību un slimnīcu pārstāvju tikšanās paredzēta šā gada 30.martā.

Ministrijā atgādina, ka to studentu, kuriem ir noslēgti reģionālie līgumi, uzņemšana rezidentūrā prioritārā kārtībā notika jau pagājušajā gadā un šo iespēju izmantoja 54 studenti. Tāpat ministrs informēja, ka iepriekšējā gadā ir izdevies piesaistīt 1,7 miljonus eiro pašreizējo 200 rezidentūras vietu saglabāšanai un nākotnē, piesaistot papildu līdzekļus, ir plānots pakāpeniski palielināt rezidentūras vietu skaitu.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Komentāru autori, šķiet, kaut ko nav sapratuši. Jā, ja rezidentūra būtu “lieliska iespēja”, nebūtu (tik) žēl par to atstrādāt… kaut gan diez vai pat laba rezidentūra būtu šķirtas ģimenes vērta.

  Taču Latvijas rezidentūra ir verdzība – gadi, kad rezidentam neviens neko īpašu nemāca, bet uzkrauj visus nodaļas darbus, kurus neviens īsti negrib darīt, un vēl slimnīcas dežūras, lai administrācijai par tām nebūtu jāmaksā ārstiem. Par tādu verdzību būtībā parādā paliek valsts, nevis jaunais speciālists.

 2. Loģisks lēmums Atbildēt

  Par valsts (nodokļu maksātāju naudu) skolotiem ārstiem pēc rezidentūras 3 gadus būs jānostrādā VALSTS ārstniecības iestādē.
  Ļoti PAREIZS lēmums!
  Kurš bija tas maita, kurš šo kārtību likvidēja 1991.gadā?
  Ja NEVĒLIES kalpot valstij, studē par SAVU naudu … KĀS no vecāku naudas maka, jo pēc vidskolas esi vairāk apguvis iemaņas sexā, alko, narko lietošanā …

 3. Es tikai gribēšu redzēt pēc kāda kritērija tiks ārsti sadalīti un ,kuri būs tie ,kas paliks strādāt Rīgā,
  kārtējo reizi – caur pazīšanos,ārstu ģimeņu pēcnācēji,rada gabali…pārējie tiks aizsūtīti…

 4. piespiedu nometinājumu tādā gadījumā jāsūta VISI augstskolu absolventi, kuri mācījušies par valsts līdzekļiem: filozofi, skolotāji, matemātiķi, fiziķi, vetārsti, arhitekti, pārtikas tehnologi, sportisti, politologi, žurnālisti, sociologi, biologi utjp! Kā teica Šveiks – kad grūti laiki, visiem k…m Tēvijai ir jāiet palīgā! Tāda lūk pašreiz absurda iecere Latvijā! Jācer, ka Eiropas cilvēktiesību tiesa “gudrīšus” atvēsinās. Nometinājumā pēc kādas iezīmes – tāpēc, ka esi ārsts? Ups…

 5. Ja mācies par budžeta līdzekļiem,tad noteikti ir jāatstrādā valstij nepieciešamās specialitātēs.Kauns skatīties un klausīties studentu atrunās.Kad pabeigšu braukšu uz ārzemēm kaut vai par šinderu,ka tik vairāk maksā.Par tādiem nevajag tērēt valsts līdzekļus.

 6. Pilnīgi pareizi Atbildēt

  Ja budžeta grupā mācījies, tad lūdzu nostrādā vismaz 3 gadus valsts ārstniecības iestādē, pirms brauc uz Norvēģiju…

  • Lai tie kas stājās ar nākošo gadu un paraksta līgumu ar tādiem nosacījumiem tā dara un rēķinās ar to. Kāpēc man, pēc 10 studiju gadiem šogad beidzot tas būtu jādara?!

 7. UN KAS TAD NOTIKS!!!!AGRĀK VISI ATSTRĀDĀJA UN NEKAS NENOTIKA!!!!!ESAM DZĪVI!!!!!

 8. Ļoti labi!
  Mēs strādājam un neviens nav nobeidzies no tā darba!
  Laukiem arī vajag ārstus!
  Ja valsts maksā par mācībām, viņa arī var prasīt atdevi!

  • Manā rezidentūras līgumā nav tāds punkts ka man būs jāatstrādā. Bet ir punkts ka ja kaut kas līgumā mainās tam jābūt rakstiskā veidā un abām pusēm parakstītam. Neko parakstījusi neesmu. Mani nostāda tagad fakta priekšā. Ja tā būtu mana apzināta izvēle es neko neteiktu. Lai tie kas stāsies nākamgad zinot kādas perspektīvas ar to rēķinas. Es nomācijos 10 gadus (šis ir pēdējais) un tagad man dara zināmu ka man ir jāpamet visi mani darbi privātsektorā (kā lai savādāk izdzīvo rezidenti ja nepiestrādāt), manu vīru, kuram ir darbs Rīgā un mūsu dzīvokli, par kuru maksājam kredītu. Godīgi??

 9. Cik gadus var pretoties elektronisko pacienta karšu ieviešanai.
  Igaunijā jau vairāk kā 10 gadus darbojas…

 10. Un kà tad bija lidz sim – grieza un àrstèja bez prakses???

Draugiem Facebook Twitter Google+