×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.1°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
24. aprīlis, 2015
Drukāt

Monika Zīle: Krievijā joprojām augsts ar dzīvi apmierināto procents (23)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Atsakoties piedalīties 9. maija pasākumos Maskavā, Eiropas valstu un ASV līderi pirmkārt pauž nosodījumu Krievijas agresīvajai politikai. Bet vēl viens iemesls, kuru pagaidām sevišķi neakcentē, ir acīmredzamā vēstures pārrakstīšana – to pie katras izdevības joprojām skaļi kritizēdams, Kremlis kopā ar savu mediju ruporiem patlaban aktīvi svītro sabiedroto lomu Otrā pasaules kara uzvarā, visus Hitlera sakāves nopelnus atdodot vienīgi Krievijai. Mans bijušais kolēģis no žurnāla “Ogoņok” laikiem rakstnieks Boriss Minajevs secina: to piesavināšanās mehānisms ir diezgan primitīvs – asiņainais divdesmitā gadsimta slaktiņš uzstājīgi jādēvē par Lielo Tēvijas karu, jānoklusē “otrās frontes” un sabiedroto ekonomiskā atbalsta nozīme un atbilstošais viedoklis gatavs. Turklāt vara visos līmeņos modri skatās, lai kopējā ierinda soļotu ar pareizo kāju, pēc Staļina laikos atstrādātas metodes represijām izmantojot līdzpilsoņu iniciatīvas. Spilgts piemērs tam nesen Jekaterinburgā notikušais. Tur muzejā slēdza atklāšanai jau pilnīgi sagatavotu izstādi par ASV, Lielbritānijas un Francijas pienesumu Otrā pasaules kara iznākumā, bet laikrakstā šo grūti izskaidrojamo cenzūru nosodījušo žurnālisti padzina no darba. Pamatojums: Lielā Tēvijas kara veterānu sašutuma rakstiska izpausme. Tās uzklausa un atbalsta visi vietvalži, pildot prezidenta aicinājumu celt patriotisma līmeni.

Lai cik skaļi Krievija daudzinātu demokrātiju, tās ļaudīm tīkamākais ir “kārtības” jēdziens – šī atziņa pieder Maskavas Karnegi centra programmu vadītājam Andrejam Koļesņikovam. Būdams vairāku starptautiski prestižu balvu laureāts žurnālistikā, viņš atļaujas secināt, ka tagad Kremļa piekoptā politiskā kultūra arvien vairāk sāk atgādināt pašpuiciskus izlēcienus: jā, uzvedamies slikti, bet kurš mums ko padarīs?! Pat PSRS drūmākajos periodos tās augstākās amatpersonas ievēroja starptautiski saistošus noteikumus. Mūsdienu Krievijas vicepremjers Dmitrijs Ragozins, kam liegts ieceļot Eiropas Savienībā, savas aviokompānijas čārterā aizlidojis uz Špicbergenu, pēc atgriešanās Maskavā norvēģu sašutumu par acīmredzamo politisko huligānismu izsmējīgi komentē publiski pieejamā ierakstā krievu valodā: “Pēc kautiņa kulakus nevicina.” Augstā amatpersona zina, ka pretī saņems savējo aplausus. Par spīti Rietumu sankciju radītajai ekonomiskajai spriedzei, dzīves dārdzības celšanos ieskaitot, un daļējai starptautiskai izolācijai, vēl nekad Krievijā nav bijis tik daudz ar dzīvi apmierināto – martā veiktajā socioloģiskajā aptaujā sevi par tādiem atzinuši 83 procenti iedzīvotāju. 71 procents izvaicāto ir naidīgi noskaņoti pret Eiropas Savienību, 57 procenti Staļina gadu represijās nesaskata nozieguma pazīmes, bet puse aptaujas dalībnieku atbalstītu Vladimira Putina lēmumu uzsākt kodolkaru. Šis fons ir Krievijas propagandas līdzekļu pamatīgi būvēts cietoksnis, kura aizvēnī Kremlis jūtas droši, uzvedoties pēc saviem noteikumiem. Precīzāk sakot, tik neprognozējami kā vēl nekad agrāk.

Grūti saprast, uz kāda pamata šajā situācijā darbības koncepciju tapina Latvijas cittautiešiem savu tālrādes kanālu iecerējušie. 
Arguments, ka pēc tā izveidošanas krievvalodīgie saņemšot izpausmju tribīni, neiztur kritiku. Tā kā patiešām esam demokrātiska valsts ar stipri brīvi traktētu viedokļu dažādību, tad šajā tribīnē obligāti sprauksies un izpaudīsies arī pravieši no apmēram simta – ciparu minējis iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis – Latvijai naidīgajiem veidojumiem. Šā kanāla izveidošanas gadījumā pastāv lielas iespējas pieredzēt, ka notiks nevis Krievijas propagandas apkarošana, bet smalka tās izplatīšana ar mūsu valsts finansējumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. А “хороши” всё таки авторы у вашей газетёнки, то еврейский дедушка что-нибудь напишет, то латышская бабушка слово молвит. Прямо интернационал. Такое искреннее единение в нелюбви к России и русским. И визуальный ряд классный, молодцы редакторы. Вот признайтесь, в глубине дущи, на генном уровне даже, вы Россию уважаете, раз публикуете такие фотки парада на красной площади в Москве!

 2. Nu ja Latvijā slikti, Krievijā labi 😀 komentāros visur tik piemin Latvijas aizbraukušos, slikto demogrāfiju, kas ir taisnība! Bet kāpēc visi izliekas neredzam, ka Krievijā ir tikpat slikta demogrāfija un mirstība pat lielāka, vēl jo vairāk vīriešu vidū un to ka Krievijas iedzīvotāju skaits sarūk pa miljoniem. Kā arī ja atskaitītu tās Krievijas federācijas valstis (Čečenija u.c) iedzīvotāju skaits vēl mazāks būtu.

 3. Vēsturnieki jau sen ir aprēķinājuši, ka Rietumu ekonomiskais atbalsts PSRS karā pret Vāciju par 10% palielināja valsts militāro un ekonomisko varenību. Salīdzinot ar Vāciju, tieši šie procenti deva PSRS militāro pārsvaru pār nacistiem. Bez tiem Vācija pārspētu Savienību. Stāvoklis kara vidū bija tik labils, ka notikt varēja viss.

 4. Protams, ka apmierināti Atbildēt

  Protams, ka apmierināti, lai tikai pamēģina būt neapmierināti – un vispār, kas viņiem prasīs. Mums jau arī ir bezgala interesanti `pētījumu un aptauju` rezultāti.

 5. Krievijā joprojām augsts ar dzīvi apmierināto procents – paprasiet to barakās Staļina laikā un % būs vel lielāks…

 6. Monikas teiktais ir pārmetums LV varturiem – patstāvīgi sarūkot ar dzīvi LV apmierināto skaitam, tie neko nedara, lai šādu procesu veicinātu arī kaimiņvalstī …

 7. kramiņ, pucē prom uz Krievzemi un būsi bezgala laimīgs, tur nekas tik “briesmīgs” nenotiek

 8. Demokrātiska valsts? Manuprāt-dermokratiska! Vai Zīles kundzei ir zināms fakts,ka pret tautu tiek pielietoti represīva rakstura likumi? Ka šajā valstī tiek pārkāptas satversmes prasības! Vai Zīles ku-dze saprot, ka valsts prezidents nepilda zvērestu, ka deputāti nepilda zvērestu! Skribelēt kaut ko laikam ir daudz vieglāk- kā iedziļināties, Kas notiek šajā valstī, kura ir izveidota priekš gausiem, prihvatizatoriem un pie varas esošajiem, ne priekš tautas!

 9. Nemeklē baļķi kaimiņu acī, mums tik daudz skabargu tepat Latvijā. Tev nav ko rakstīt? Varbūt konjuktūra tāda, rakstīt sliktu par Krieviju un slavēt amerikāņus par Tuvo austrumu asinīm un bēgļu plūsmu pāri Vidusjūrai?

 10. Protams, valsts, kurā ir tik augsts ar dzīvi apmierināto procents, ir ļoti bīstama Eiropai.

 11. Labi rūkts, lauva! (J.Jaunsudrabiņš), bet kādēļ prognozēt un ne paredzēt?

  • Tāpēc ka okupācijas laikā valoda tika korumpēta. Piemēram, latvieši vēl arvien saka “ieekonomēt”, nevis IETAUPĪT (kas būtu pareizi).

 12. to ko krievam vajag? Atbildēt

  Un ko vajag latviešam? Tik jau nesaki, ka kuļturu!
  Kas tad īsteni ir Līgo? Pierīšanās un pārdzeršanās līdz lopiskumam, dzērumā izraisītas avārijas uz ceļiem un citādi negadījumi.

 13. Šņabi, pamatbarību ar ko piebāzt vēderu, šašļikus svētkos un sajūtu, ka viņš ir maza daļiņa no kautkā varena. Tad viņš bučos jebkura kunga pakaļu.

 14. Krievija bez sabiedrotajiem ir nulle,tā bija 1917.g. kad letiņi izglāba krieviju,tā arī otrais pasaules karš nebūtu sabiedroto nebūtu krievijas,bet tēlo no sevis baigos atbrīvotājus.

 15. Tā ir Krievija. Tur NEKAD nebūs savādāk. Tur vienmēr valsts intereses (ne visiem. bet lielākajai daļai iedzīvotāju) ir stādītas augstāk par personīgajām. Tādai sabiedrībai ir lielas priekšrocības izdzīvošanas cīņā krīzes situācijās. Lemt nespējīgs, arogantu egoistu pūlis, kāds ir EU, nav pretinieks šādai sabiedrībai. Kur personas tiesības ir augstākais bauslis un personīgo untumu izpilde par katru cenu ir Dieva vietā, tur degradācija un ”civilizācijas” bojāeja ir neizbēgama. Atcerieties seno Romu – nebija modernākas, spēcīgākas un arī arogantākas un pagrimušākas sabiedrības, un rezultātā – barbari tur neatstāja akmeni uz akmens.

 16. Kas mums bus no ta kad tur visi bus neapmierinati varbut Monikai tie bus svetki.

 17. чот-то неправдоподобно ar visu to, ka krieviem, kā gadījies novērot smirdīgā komunaļņikā dzīvojot, izstrādātā mašīneļļā ceptas zivtiņas, kādas Brežņeva laikā nabadzīgi tantuki pirka miskast’ košakieņiem, dievu paēdiens!

Draugiem Facebook Twitter Google+