×
Mobilā versija
+13.9°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
20. novembris, 2014
Drukāt

Pēc vēlēšanām steidz nomainīt valdes (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Par Juridisko departamentu un saziņu ar Satiksmes ministriju Starptautiskajā lidostā "Rīga" bija atbildīga Olita Augustovska, ko par spīti sabiedriskās domas neizpratnei lidostas valdē ministrs Anrijs Matīss iecēla šā gada martā. Tad satiksmes ministrs viņu augstu vērtēja kā profesionāli tieši pārvaldības jomā, tagad vaino sliktā komunikācijā un pārtēriņos.

Pēc Saeimas vēlēšanām Starptautiskās lidostas “Rīga” valde kļuvusi par pirmo valsts kapitālsabiedrību, kur steigšus nomaina valdi. Līdz ar jaunās valdības apstiprināšanu paredzētas arī izmaiņas Latvijas lielo ostu valdēs.

Tādējādi turpinās prakse, ka pēc vēlēšanām amatus zaudē viena vai otra politiķiem pietuvināta persona un vietā nāk citas, ar jaunievēlētajiem politiķiem saistītas personas. Ekonomists Uldis Osis šajā faktā saskata lielu bīstamību. “Tas ir nenormāli, ka masveidā tiek mainītas uzņēmumu valdes. Tas ir liels risks, kas saistīts ar zaudējumiem ekonomikai. Lai atceramies vilcienu iepirkuma izgāšanos un vēl citus gadījumus, kad politiķi jaucās uzņēmējdarbībā,” sarunā ar “Latvijas Avīzi” norādīja ekonomists.

Nesaskan viedokļi

Vēl pirms Latvijas valsts svētkiem atlūgumus pēkšņi iesniedza Starptautiskās lidostas “Rīga” valdes priekšsēdētājs Aldis Mūrnieks un valdes locekļi Olita Augustovska, Andis Damlics un Raimonds Rožkalns, ko Satiksmes ministrija (SM) kā uzņēmuma akcionārs pieņēma, pusēm savstarpēji vienojoties. Par valdes atkāpšanās iemesliem tika minēti vairāki – tostarp valdes locekļiem nav saskanējuši viedokļi par dienestu reorganizāciju gan savā starpā, gan ar akcionāru, kā arī pretrunīgi tiek vērtēti apjomīgie izdevumi tiesu lietās pret atstādinātajiem darbiniekiem. Satiksmes ministrs Anrijs Matīss pat neizslēdza iespēju saukt pie atbildības lidostas valdes locekļus par līdzekļu izšķērdēšanu saistībā ar tēriņiem juristiem. Sabiedrībai kļuva zināms, ka juridisko pakalpojumu līgumi slēgti par vairāk nekā 100 000 eiro, kas neesot adekvāta summa, jo lidostai pašai ir savs Juridiskais departaments.

Tiesa, jāatgādina, ka par Juridisko departamentu un saziņu ar SM bija atbildīga Olita Augustovska, ko lidostas valdē iecēla šā gada martā, pirms tam viņa vadīja bijušā premjera Valda Dombrovska biroju. Satiksmes ministrs pirms iecelšanas valdē Augustovsku augstu vērtēja kā profesionāli tieši pārvaldības jomā un labāku kandidātu par viņu neesot. Te gan rodas jautājums, vai tomēr nebūtu jārīko konkurss uz valdes locekļu amatiem, jo līdzšinējā prakse pierādījusi, ka bez konkursa ieceltie nav tie labākie profesionāļi.

Lai arī savus atkāpšanās iemeslus A. Mūrnieks nekomentēja, intervijā “Dienas Biznesam” viņš velta skarbus vārdus pašreizējai sistēmai: “Valsts kapitālsabiedrību vadība Latvijā kopumā ir viegli ietekmējama.” Viņš atzīst, ka valdes locekļus kapitālsabiedrībās īsti neaizsargā nedz noslēgtais līgums, nedz atbilstošas kompensācijas. “Šodien tu esi šeit derīgs, rīt, ja daudz nerunāsi un būsi labs cilvēks, varbūt būsi derīgs arī tur. Cilvēki šā amata trauslumu apzinās, taču no cilvēku tiesību viedokļa tas ir diezgan beztiesisks stāvoklis. Ja vēl esi ar kādu augstākajos līmeņos sastrīdējies, tad tu vari pamest šo valsti,” teica A. Mūrnieks, piebilstot, ka no biežajām valdes maiņām cietēji ir darbinieki un pats uzņēmums.

Arī Mūrnieka priekšgājēju Arni Luhsi piemeklēja līdzīgs liktenis – viņš 2012. gada oktobrī zaudēja toreizējā satiksmes ministra Aivja Roņa uzticību. Tolaik Luhses atlaišanai arī tika minēti vairāki iemesli, tostarp nespēja panākt konstruktīvu sadarbību ar “Air Baltic”, nespēja atrast jaunus galamērķus. Ticamāks gan šķita cits iemesls, ko pieļāva politologi, norādot tolaik uz Saeimas opozīcijā esošās Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) ietekmes mazināšanos. “Lidostas valde vienmēr ir bijusi politizēta, un tajā strādājuši dažādi politiskajām partijām pietuvināti cilvēki, un, redzot pārmaiņas valdē, ir pamats runāt par politiskiem iemesliem,” toreiz sacīja politologs Ivars Ījabs.

Arī Uldis Osis domā, ka valsts kapitālsabiedrību valdēs jābūt profesionāļiem savā nozarē, līdz ar to valsts ekonomika tikai iegūtu.

Atrod jaunus

Jau trīs dienas pēc iepriekšējās valdes atkāpšanās SM par jauno lidostas “Rīga” valdes priekšsēdētāju iecēla līdzšinējo Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieku Andri Liepiņu. Kā skaidroja SM pārstāvji, Liepiņš amatā iecelts, ņemot vērā viņa zināšanas un izpratni par aviācijas nozari, kā arī pieredzi, vadot nacionālās lidsabiedrības “Air Baltic” padomi, un darbu valsts pārvaldē.

Par lidostas valdes locekli iecelts būvkompānijas “Velve” valdes loceklis Ilmārs Upenieks, valdes sastāvā darbu turpinās Ilona Līce.

Savukārt Latvijas lielo ostu valdēs izmaiņas vēl tikai gaidāmas. Jaunā ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola virza apstiprināšanai valdībā jaunus Ekonomikas ministrijas (EM) pārstāvjus brīvostu valdēs. Darbam Liepājas brīvostas valdē virzīs EM valsts sekretāru Mārtiņu Lazdovski, savukārt Ventspils un Rīgas brīvostās – savus padomniekus Gati Ābeli un Arti Stucku. Kandidāti izvēlēti, ņemot vērā viņu profesionalitāti un spējas sekmīgi realizēt koordinētu ministrijas politiku šajos tautsaimniecībai svarīgajos uzņēmumos, teikts ministrijas paziņojumā. Faktiski ministre saviem pakļautajiem šādi nodrošina labu atalgojumu, kas pārsniegtu viņas pašas algu.

Darbu Rīgas brīvostā zaudēs Ģirts Greiškalns un arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāvis Artūrs Bebrs. Pēdējā vietā varētu stāties bijusī tieslietu ministre Baiba Broka. No darba Rīgas brīvostā būšot jāšķiras arī SM valsts sekretāra vietniecei Džinetai Innusai, un viņas vietā plānots virzīt valsts sekretāru Kasparu Ozoliņu. Plānots, ka Innusa varētu turpināt strādāt Ventspils brīvostā. Savukārt darbu Ventspils brīvostā varētu zaudēt EM pārstāve Sandra Sondore-Kukule. Var secināt, ka pamazām no lielo valsts uzņēmumu valdēm tiek izstumti Reformu partijas cilvēki. Valdība par izmaiņām brīvostu valdēs lēmumu varētu pieņemt 25. novembra sēdē.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Izskatās pārliecinoši

Draugiem Facebook Twitter Google+