×
Mobilā versija
+7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
19. aprīlis, 2016
Drukāt

Pēc visļaunākā scenārija, Krievija varētu okupēt Baltijas valstis, teikts igauņu ziņojumā (16)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Pēc Igaunijas parlamenta Valsts aizsardzības komisijas pasūtījuma sagatavotā ziņojumā pausts viedoklis, ka visļaunākais Baltijas valstu drošības apdraudējuma scenārijs nav Krievijas īstenota hibrīdkrīze vai ierobežots iebrukums, bet gan Baltijas valstu iespējama nošķiršana un iekarošana ar konvencionāliem militāriem līdzekļiem.

Ziņojumu pēc parlamenta komisijas pasūtījuma izstrādāja Starptautiskais Aizsardzības un drošības centrs Tallinā, un tajā ietverts NATO un Krievijas militārā stāvokļa Baltijas jūras reģionā salīdzinājums, īpaši izceļot vairākus ļaunākos scenārijus par Baltijas valstu apdraudējumu.

“Daudzi eksperti uzskata, ka Krievijas un Baltijas valstu konflikta gadījumā tiktu iesaistītas šeit dzīvojošās krievvalodīgās minoritātes, kas ļautu Krievijai kaitēt NATO un Eiropas Savienībai nolieguma un neskaidrības aizsegā. Tādējādi Krievija cerētu sasniegt vismaz noteiktus politiskus mērķus ar rīcību, kas neizraisa reakciju saskaņā ar NATO līguma 5.pantu”, kas paredz, ka uzbrukums vienai alianses dalībvalstij ir uzskatāms par uzbrukumu visai aliansei, lasāms ziņojumā.

Krievija varētu eskalēt situāciju tikai dažās dienās vai nedēļās, pirms tā ir gatava atklātai rīcībai, tostarp militāra spēka lietošanai. “Vissliktākajā gadījumā tāds konflikts attīstītos lineāri no vidējas intensitātes karadarbības līdz augstākā līmeņa, proti, pilna apmēra karam,” secinājuši ziņojuma autori. Vienlaikus viņi uzsver, ka līdzīga scenārija kā Ukrainas austrumos izmantojumam Baltijas valstīs būtu būtiski ierobežojumi un trūkumi.

Pirmkārt, Kremlis ar šādu taktiku nav sasniedzis kārotos mērķus Ukrainā, tostarp okupētajā Donbasā. Otrkārt, alianse un tās austrumu sabiedrotās ir rūpīgi pētījušas Krievijas īstenoto hibrīdkaru un Ukrainas atbildes reakciju, un tās būtu gatavas ātrai un piemērotai atbildes reakcijai. Turklāt tādā scenārijā Krievija kaitētu savai galvenajai priekšrocībai – ātrai iniciatīvas un pārspēka iegūšanai, izmantojot pārsteiguma un laika elementus, konstatējuši centra pētnieki.

Ziņojumā kā svarīgs faktors minēts arī tas, ka bez nepārprotama Krievijas militārā atbalsta tā dēvētajiem prokrieviskajiem separātistiem būtu mazas iespējas kontrolēt Baltijas valstu teritorijas Krievijas robežas tuvumā, kas būtu neatsveramas panākumu gūšanā. “Krievijas iespējas panākt būtiskus un ilgstošus politiskos ieguvumus pret NATO/ES un Baltijas valstīm vai pat kaut kur citur būtu ļoti niecīgas,” uzsvēra ziņojuma autori.

Saistītais scenārijs, kas arī tiek plaši apspriests, paredz negaidītu “ierobežotu iebrukumu” pēc pēkšņas provokācijas. Ziņojumā teikts, ka Krievijas bruņotie spēki vairākkārt mācībās ir īstenojuši tādus scenārijus Latvijas un Igaunijas robežas tuvumā.

“Tāds pēkšņa “invāzija” bez šaubām būtu pārsteigums valstij, pret kuru vērsts uzbrukums, un NATO, un to Krievija varētu izmantot, lai parādītu alianses ievainojamību un nespēju aizsargāt visu savu teritoriju, un izprovocētu politisku šķelšanos Rietumu nometnē,” sacīts ziņojumā.

Vienlaikus tā autori uzsver, ka tāda atklāta agresija automātisku būtu uzskatāma par kara pieteikšanu NATO, kas novestu pie politiskas, ekonomiskas un militāras reakcijas. “Narva nav Krima vai Donbass. Alianse un vēl jo vairāk Baltijas valstis neiesaistītos sarunās par teritoriālo nedalāmību un neciestu “notikušu faktu”,” lasāms ziņojumā.

Krievijas “prezidents Vladimirs Putins pilnīgi noteikti neizvēlētos tikai pakaitināt aliansi un riskēt ar nopietniem zaudējumiem, bet tā vietā dotu nāvējošu triecienu NATO, proti, īstenotu scenāriju, kas ietver Baltijas valstu nodalīšanu no pārējās sabiedroto teritorijas un galu galā – to okupāciju,” sacīts ziņojumā.

Arī šādu scenāriju Krievijas bruņotie spēki vairākkārt ir izspēlējuši regulārajās, plānotajās un plašajās mācībās, kā arī plašajās kaujas kontroles mācībās, par kurām iepriekš netiek paziņots, secināts ziņojumā. Krievija ir uzbrukusi Gruzijai un Ukrainai, cieši ievērojot tādus scenārijus un izmantojot tādu pašu spēku apmēru, kāds izmantots pirms tam notikušajās plašajās mācībās.

“Tas NATO un ES būtu krietni lielāks politiskais trieciens, un, ja tas būtu veiksmīgs, Krievija iegūtu neapstrīdamu stratēģisko militāro priekšrocību Baltijas jūras reģionā un, iespējams, varētu “atrisināt” Kaļiņingradas anklāva problēmu,” teikts dokumentā.

Ziņojuma autori norādīja, ka Kremlim nebūtu problēmu atrast ieganstu tādai rīcībai, jo īpaši situācijā, ja attiecības starp ASV un NATO no vienas puses un Krieviju no otras puses kļūtu kritiski sarežģītas citur.

“Lai gan jebkurš no iepriekš aprakstītajiem scenārijiem varētu īstenoties, NATO militārajiem plānotājiem ir jāņem vērā, ka Krievija – pat tad, ja nevēlas plaša mēroga karu ar NATO – nelaistu garām labu iespēju izmantot NATO politisko sašķeltību un subreģionālo vājumu Baltijas jūras reģionā,” uzsvērts ziņojumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Valdis Freimantāls Atbildēt

  Diezgan tuvu patiesībai, bet šodienas Krievijas intereses pārstāv Latvijas valdošie politiķi.

  Vārdu ekvilibristika plus izteikti P R E T L A T V I S K A rīcība, kopš 1993.gada 18.februāra nakts – kad Latvijai varmācīgi amputēja demokratizāciju! Iznīcinot vis brutālākām metodēm atjaunoto Rīgas Latviešu Biedrību. Un izveidojot komunistu un čekistu viltus biedrību.

  Stāvoklis ir stabils. Krievija labi nostiprinājusies Latvijas politiskās elites personālijās.

 2. Kas tie par anonīmiem rakstiem un pētījumiem? Kur ir saite uz oriģinālu?

 3. Kā būtu ja mēs dzīvotu pārtikuša un neizlaupītā valstī. Ja visi zagļi un korumpanti un shēmotāji ar saviem konsultantiem sēdētu cietumā. Ja politiķi par savām apzinātām un neapzinātām kļūdām uzņemtos atbildību un atvainotos tautai. Ja cilvēkiem būtu darbs un no Latvijas nebūtu izbraukuši apmēram 500000 darba spējīgo cilvēku. Tad Latvija tagad plauktu uz zeltu un būtu tik daudz laimīgu cilvēku. Tad politiķiem tik daudz nevajadzētu uztraukties par Krieviju un biedēt tautu ar Krievu varmācibu. Tagad lai noturētos pie varas valdošie politiķi atgriežas pie totalitārisma un cenšas to nostiprināt likumos. Tie ir Latvijas iznīcības gadi, kas tiek maskēti ar murgainiem Krievijas draudiem. Lielākais Latvijas tautas naidnieks šos gadus ir sēdējis Jēkaba ielā.

 4. Īsa un skaidra ,,īstenība izteiksme,, par Latvijā notiekošo. 1:1
  1. Meli ir Latvijas ikdiena.
  2.Veiksmes stāsts ir balstīts pilnīgos melos.
  3.Kas iestāsies pret melīgo varu ir jau potenciāls noziedznieks.
  4.Nolaist banku uzmest draugu ir ikdiena.
  5.Vai politiķu sašutums par VID ir īsts?
  6.Mafija izraida cilvēkus no valsts un murgo par reemigrācijas plāniem.
  7.Politikai ar morāli nav nekāda sakara.
  8.cilvēki aizrijušies ar kapitālismu un viņus var nopirkt par naudu.
  9.1941 g.14 jūnijā cilvēkus izved lopu vagonos un tai pašā dienā notiek Latvijas psr rakstnieku kongress.
  Balstoties uz augstāk teiktā nav grūti atminēt kas notiks tuvākā nākotnē.

 5. Ja vadās pēc Kremļa loģikas un Latvijas politiķu nespējas izprast ( pēc rīcības laikam lielākā daļa )-
  1. Kremļa tautieši ( iesāks jau tie ”tautieši” ar līkiem deguniem un banku kontiem, lai skaita naudu par padarīto) taisa dumpi .
  2. Dumpi atbalsta ”tūristi” un ”neatkarīgie žurnālisti” ar uzpirkto Latvijas ierēdņu vīzām un dotām vestītēm.
  3. Jā un tikai tad sāk pievienoties vietējie ar apsolījumu pēc labākajiem dzīvokļiem Rīgas centrā un namiem Baltezerā…
  4. Zemessargu ieroču noliktavas jau ieņēmuši laipni zaļie vīriņi un ar ķīniešu rotaļu lāpstiņām karošana tikai bērnu smilšu bedrēs ( atkal uzpirkto jau militāro ierēdņu darbs… ).
  5. Ko NATO – neko gan jau Vācija, Itālija , Francija visu bloķēs ar jaunu Minhenes vīziju…- to parāda nevēlēšanās veidot kādu NATO bāzi Baltijā un karaspēka ievešanas noliegumu…
  6. Paliek poļi un amerikāņi- ko tie? Jau daudzreiz ziņots par Krievijas rietumu robežām tur, kur 1914. gadā un tur nedz Polijai, nedz Somijai nav vietas…Tikai tiem somiem ar to NATO saprašanu arī tā vājāk – velk skats uz austrumiem un ziemas kars laikam aizmirsies, kad vienatnē ar rietumu palīdzības tik lielu kavēšanu, ka tā pat nesākās…
  Pārējais tiem citiem komentāriem ar cerībām uz jaunu uzvaras dienas parādi – ja vienkāršāk , lai pazīmētos – es varu nopirkt un tad uzvarēt…

 6. Tak beidziet vienreiz te murgot un biedēt ar krieviju!
  Krievija melo??? Un??? Parādat kaut vienu valsti kur nemelo!!!! Ja salīdzina ES ar krieviju- es pat nezinu ko tagad varētu nosaukt par lielāku ienaidnieku. ES kas visu laiku uzstāda savus noteikumus un burtiski pataisa Eiropu par izgāztuvi vai krievija.

 7. Jau apnicis tos speciālistu murgus lasīt, lai tak okupē šo debīlo paradīzi.

 8. Ja kāds vēlas novērtēt Atbildēt

  ša scenārija atbalstītājus, tos visā krāšņumā varēs sastapt Karātavu laukumā 9. maijā.

 9. ““Tas NATO un ES būtu krietni lielāks politiskais trieciens, un, ja tas būtu veiksmīgs, Krievija iegūtu neapstrīdamu stratēģisko militāro priekšrocību Baltijas jūras reģionā un, iespējams, varētu “atrisināt” Kaļiņingradas anklāva problēmu,” teikts dokumentā.”

  Jā, bet ko tas dotu Krievijai tālāk? Iekarot Poliju tā nav spējīga. Skandināvijas valstis? Ne tik. Noturēt Baltijas valstis? Pārvēršot par tuksnesi labākajā gadījumā. Tas nedotu nekādu ilgtermiņa ieguvumu Krievijai. NEKĀDU. Pati ideja par loģisku pamatojumu uzbrukumam Baltijas valstīm ir ļoti, ļoti vāja.

  • Viss var notikt ja būs konflikts ar Turciju,ātrāk ne.Skatīsimies,kā tālāk attīstīsies notikumi.Ja Krievija karos,tad viņi nāks te iekšā,jo nepacietīs nato karaspēku savā pievārtē.

  • Mana ticība cilvēku saprātam krīzes laikos ir 0 Atbildēt

   Poliju Krievija iekarotu – tāpat kā tā pirms 8 gadiem iekaroja Gruziju un atšķirībā no Gruzijas, Eiropas līdzenumi nav īpaši labvēlīgi lai aizstāvētos pret kasešu bumbām un tankiem.
   Ukrainas gadījumā visticamāk, ka nekas nav beidzies un līdz šim tika uzturēts mīts, ka karo traktoristi, bet reāli Krievijas armijas pilnā apjomā neiebruka Ukrainā. Ja iebruktu, tad tā patiešām arī aizietu līdz Kijevai pāris dienās. Separātistiem tā arī neizdevās ieņemt nevienu lidlauku, jo ja būtu izdevies, tad traktoristu vadītās lidmašīnas līdzinātu pilsētas ar visiem – tankiem un miermīlīgajiem iedzīvotājiem. Krievijas iebrukuma gadījumā nekādi traktoristi vairs nav nepieciešami.

   Turcija ir nopietna militāra NATO valsts ar savām problēmām – islamistiem, kurdiem un Ziemeļkipras okupāciju. Dēļ Kipras un kurdiem tai nevajadzēja nemaz atrasties NATO, bet Turcijas uzņemšana NATO bija atbilde PSRS kodolieroču izvietošanai Kubā.

   Ja Turcija iesaistās konfliktā ar Krieviju, nākošais vājais punkts ir Baltija – arī Polija, jo Sembas pussalā izvietotā militārā anklāva aizsardzība ar uzbrukumu apkārtējām vājajām valstīm ir visloģiskākais solis.

   Apstāties nebūtu jēgas, jo Eiropas bruņotie spēki neko nopietnu nevar dot pretī Krievijas militārajam potenciālam, kurai jau sen ir nebūtiski EDSO noteiktie ierobežojumi. Skandināvija nav nopietni ņemama Krievijas pretiniece, kaut vai tāpēc, ka Baltijas jūŗa nav šķērslis lai laistu raķetes un bombardētu visbiezāk apdzīvotos dienvidus, kamēr sauszemes karaspēks ierodas no ziemeļiem vai desantējas pa jūŗu.

   Nav nekur teikts, ka Krievija nevar atrast sabiedrotos un neizveidot paktu, kādu savu laiku noslēdza ar Vāciju lai pārdalītu Eiropu. Piemēram, Ķīna var kļūt sabiedrotā uz laiku – tur ir milzums problēmu(Dienvidķīnas salas, Taivāna, teritoriālās pretenzijas pret Indiju, revanšisms pret Japānu utt.) un kā savu laiku Japāna, tagad pretendē uz Kluso okeānu. Baltkrievija pilnīgi noteikti neko daudz neiebilstu Krievijai ja caur tās teritorijai virzītos Krievijas karaspēks un arī Balānu zemēs ir savas problēmas – lienošā islamizācija, joprojām dzīvs aizvainojums kaimiņu starpā un nav garantijas, ka tur arī nav sava daļa ar apmātajiem, kas nepievienojas vājprātam.

   • Militārais Eksperts Atbildēt

    Nudien, lētāk, ātrāk un izdevīgāk ir Volstrītas-Pentagona salašņu varzu un to dibenlaižas-kūdītājus nosist ar mušu pletnīti, – konfiscēto izdalīt šo salašņu teroraktos bojāgājušo un cietušo ģimenēm.

 10. 04.04.2016 14:36
  Dagestānā tak musulmaņi dzīvo

  Ak tā? Un Latvijā , Igumijā tikai igauņi un latvieši dzīvo vai ne?
  Mēs esam pārliecināti, ka tie no Dagestānas nebija viņu pamatnācijas cilvēki, vismaz ne tas, kas tur kārtojās templī! Arī te palasot komentus kurus kremļa vergi cep,visi ir naida pilni pret citām tautībām un visi apmelo jebkuras citas tautības un ticības cilvēkus, jo paši tad jūtas vienlīdzīgāki un domā ka mazāk izceļas starp viņu aplamātajiem salašņām un morāliem k.r..opļiem Tā ir zemcilvēku-primātu domāšana un tas šiem atkritumiem ir asinīs iezīsts un psrs laiku čekas “tikumi” un likumi kopā ar slēptajām rabīnu mācībām ir radījuši šo sugu uz krievalodīgās bāzes. Un kamēr kremlis maksās šiem atkritumiem, bet DP imitēs Latvijas aizsardzību, tikmēr šādi latviski samāciti 5 kolonnas seski te smirdēs.
  A.Balts
  09.04.2016 12:39
  Naivis Kvadrātā
  09.04.2016 10:43
  Hi,hi, kremļa seski gadiem melo, ka nevienam nevajag to Baltiju, ka te nav nekādu derīgo izrakteņu, ka te nabadzība un te nav nekā vērtīga ko meklēt šiem! Bet darbos lien kā u.tis uz šejieni visi , visi kas kaut cik sazagušies no savas krievu tautas un tad mūk prom. Un mūk arī visa tā viņu zemākā kasta, prastāko kriminālo vanckaru varza uz šejieni, bet vairāk savu tautu apzagušie velkas uz rietumeiropu, jo putina “laimes zemē” ekonomiskais krahs un augošā diktatūra šos visus biedē.
  Un tieši nabadzības un bada dēl krievi būs izmisumā gatavi klausīt miljardierim putinam un viņa rabīniem.Un naivi ticēt un cerēt, ka izdzīvojušie uzbrucēji varēs Baltijā salaupīt mantas , iegūt īpašumus Jūrmalā un citas bomžu fantāzijas tos dzīs te mirt par kremļa ebreju plāniem. Arī vietējie kremlini tiks uzpurēti, lai varētu to līķu kalnus putins asarām acīs “aizstāvēt” utt. Smieklīgi un nožēlojami ir šie kremļa bandinieki – gan formās iebāztie krievijā, gan 5. viņu kolonna te, viss kopā – upurējamā nekošerētā lielgabalgaļa! :))

Draugiem Facebook Twitter Google+