×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
9. maijs, 2013
Drukāt

Pedagogi domā, ka ministrija viņus grasās apšmaukt


Foto - LETAFoto - LETA

“Pedagogi bijuši ļoti pacietīgi, bet vienā brīdī pacietība beidzas,” tā Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Ingrīda Mikiško vakar brīdināja jauno izglītības un zinātnes ministru Vjačeslavu Dombrovski.


Pēc tam kad ministrs no skolotāju arodbiedrības vadības saņēma apsveikumus – sārtas rozes un lietussargu – par stāšanos amatā, viņam nācās uzklausīt pedagogu bažas par to, ka iecerētās reformas nozīmēs algu samazināšanu.

I. Mikiško norādīja, ka krīze ir beigusies un, redzot algas citiem sabiedriskajā sektorā strādājošiem, pedagogi uzskata, ka arī viņiem ir tiesības cerēt uz ko vairāk. Pēc LIZDA aprēķiniem, sabiedriskajā sektorā strādājošiem vidējā alga ir 514 lati, kamēr izglītības jomā iesaistītajiem – 404 lati, tieši skolotājiem, kā liecina Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) dati, – 361,78 lati.

IZM darbinieces norādīja, ka pēdējos gadus pedagogu algu kāpums jau sācies: 2011. gada septembrī vidējā alga bijusi tikai 339,22 lati. Taču LIZDA aprēķinājusi, ka pēc 40 stundu darba nedēļas ieviešanas pedagoga darba samaksa par vienu darba stundu nevis pieaugs, bet kritīsies no 3,37 latiem līdz 3,12 latiem.

Skolotāji gatavi ieviest jauno darba uzskaites sistēmu vien tad, ja pelnīs piecus latus stundā. Tas nozīmētu, ka par vienu slodzi pedagogs pirms nodokļu nomaksas pelnītu 800 latus mēnesī.

IZM valsts sekretāra vietniece Evija Papule apgalvoja, ka atalgojuma samazināšanās nav gaidāma, jo paredzēts papildfinansējums pedagogu algām, taču piecus latus stundā skolotāji varētu pelnīt vien tad, ja būtiski mazinātos pedagogu skaits. IZM lēš, ka vispārējā izglītībā šobrīd būtu vajadzīgs 14 971 pedagogs, kamēr šobrīd strādā 20 364 pedagogi. Masveida skolu slēgšana pirms vairākiem gadiem pedagogu skaitu samazinājusi tikai nedaudz.

IZM un LIZDA viedokļi atšķiras arī par to, vai 40 stundu darba nedēļā skolotājiem būtu jāvada 21 vai 24 kontaktstundas. Pēc diskusijas LIZDA nolēma uz laiku pārtraukt darbu pie 40 stundu darba nedēļas ieviešanas, jo nav skaidrības par jaunās sistēmas finansiālo pusi.

Pedagogi prasīja arī ieviest skaidru motivācijas sistēmu. Patlaban esot sajūta, ka skolotājiem tiek rādīts burkāns, bet tajā pašā laikā dibenā viņiem dur dakšu. Skolotāji sašutuši, ka IZM grasās mainīt piemaksu par kvalifikācijas aprēķināšanu klasēm.

Patlaban tās rēķina no vidējās samaksas, bet nākotnē tiecoties piemaksas vienādot, iecerēts tās rēķināt no zemākās likmes samaksas – 280 latiem. Tas nozīmētu, ka lielai daļai pedagogu piemaksu apjoms samazinātos pat par 40 procentiem, ko klātesošie nosauca par šmaukšanu. Par motivācijas sistēmu jāvienojas divu nedēļu laikā, lai 3. jūnijā IZM varētu valdībā prasīt papild-finansējumu tās īstenošanai, atgādināja V. Dombrovskis. Ja vienošanos neizdosies panākt, izglītības sistēma var palikt bez papildu līdzekļiem. I. Mikiško teica, ka tādā gadījumā pedagogi ir ķīlnieki, kas spiesti piekrist.

LIZDA izvirzījusi arī citas prasības – palielināt finansējumu augstākajai izglītībai un zinātnei, nodrošināt pirmsskolas pedagogu algu izmaksu no valsts budžeta, jo pašvaldības algām piešķir vien tik naudas, lai samaksātu mazāko iespējamo algu – 280 latus par likmi, kā arī ieviest izdienas pensijas vismaz daļai pedagogu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+