Dabā
Zaļā dzīvošana

Pēdējā diena uz Zemes0

Sun & Sea (Marina) ekspozīcijas publicitātes attēls

Lietuvas ekspozīcija “Saule un jūra (marīna)” par cilvēku slinkumu, kas ved uz pasaules galu, tika novērtēta ar galveno balvu “Zelta lauva” šā gada Venēcijas biennālē. Bez didaktikas, romantiskā sērīgumā un apokaliptiskā nolemtībā trīs lietuviešu mākslinieču darbs liek domāt par pēdējo dienu uz Zemes un mums pašiem, kas tiktāl to nodzīvojuši.

Ekooperas instalācija Venēcijā izsaukusi milzīgu apmeklētāju interesi. Mākslīgi veidotā pludmalē, kas ierīkota vēsturiskajā kanālmalas ēkā pie armijas ostas, cilvēki dara tieši to pašu, ko īstā jūrmalā, – guļ, lasa, spēlējas, ņemas ar viedtālruni, pļāpā, izpaliek tikai ūdens peldes. Atpūtnieku vidū atrodas 20 personāži ar sagatavotu dziedājumu, kuru viņi izpilda turpat liedagā. Muzikālie priekšnesumi veltīti lielām klimata pārmaiņām un ekoloģiskajām katastrofām, kā arī ikdienas nebūšanām – kāda sieviete žēlojas, ka neviens netīra atkritumus un nesavāc viņas suņa kakas, jauns vīrietis sūdzas, ka Ziemassvētkos vairs nav sniega un sajūta tāda kā Lieldienās, mazas meitenītes mamma lepni vēro savu atvasi un sajūsminās par Lielā Barjerrifa “bālumu” utt. Mākslinieces velk paralēles ar cilvēka miesas laicīgumu un Zemes pārgurušo ķermeni.

Skatītāji priekšnesumu vēro no augšas. Kadrā var iekļūt arī jebkurš iepriekš netrenēts cilvēks, atliek tikai aizpildīt reģistrācijas veidlapu un piekrist rīkotāju noteikumam pavadīt mākslīgajā saulē ne mazāk kā trīs stundas, tērptam peldkostīmā. Atļauts ņemt līdzi bērnus un mājdzīvniekus.

Grūti gan pateikt, vai, noskatoties ekooperas instalāciju, kaut kas mainīsies katra dalībnieka vai skatītāja domāšanā un rīcībā apkārtējās vides virzienā vai turpināsies kolektīvā gulēšana sociālās un vides krīzes apstākļos.

Ekspozīcija apskatāma līdz 26. oktobrim.

LA.lv
GS
Gundega Skagale
Dabā
Latvijā izstrādāts depozīta automāts, kas darbojas ar mākslīgā intelekta palīdzību 1
16 stundas
GS
Gundega Skagale
Dabā
Kā šķirosim atkritumus? Iedzīvotāji rosina Saeimai pilnveidot iecerēto depozīta sistēmu
19 stundas
LA
LA.LV
Dabā
FOTO. Latvijas muitas kinologu komanda izcīna zelta medaļu sacensībās Krievijā
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Atklāj, ka Siguldas bērnudārzā ēdināšana notikusi nelegāli
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Neatbalsta ārkārtējo situāciju atkritumu apsaimniekošanā Rīgā
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Kreituse: Tiem, kas paši aiziet no darba, pabalsts jāmaksā vienu mēnesi
15 minūtes
VK
Valdis Krastiņš
Latvijā
Valdis Krastiņš: Lielbritānijā dzīvojošie tautieši, brauciet mājās!
32 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Atbalsta iniciatīvu par nepilsoņu statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem
1 stunda