Tuberkulozes un plaušu slimību centrs

Pēdējā gada laikā Latvijā pieaug tuberkulozes slimnieku skaits 0

Ja Latvija varēja pelnīti lepoties ar panākumiem cīņā ar tuberkulozi, pēdējā gada statistika vairs nav tik iepriecinoša – lai arī nedaudz, slimnieku skaits tomēr vairojas. Pērn gada pirmajos astoņos mēnešos to atklāja 514 Latvijas iedzīvotājiem, bet šogad tādā pašā laika periodā – jau 567.

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Lasīt citas ziņas

“Tuberkulozes slimnieku skaita pieaugums ir ekonomiskās krīzes sekas,” uzskata Rīgas Austrumu slimnīcas Tuberkulozes un plaušu slimību centra galvenā ārste Andra Cīrule, atsaucoties uz pētījumiem, kas pierāda, ka valstīs, kas pārdzīvojušas ekonomisku lejupslīdi, pieaug infekcijas slimību izplatība. Nelabvēlīga tendence – tuberkulozes pacientu skaita palielināšanās HIV inficēto un bērnu vidū, kā arī tas, ka arvien vairāk cilvēku inficējas ar multirezistentām jeb pret zālēm nejutīgām tuberkulozes formām. Statistika liecina, ka ap 13% pacientu jau pirmajā inficēšanās reizē saslimuši tieši ar šo smagāko slimības formu.

 

Koordinē cīņu pret 
plaušu infekciju

“Jau vairāk nekā četrdesmit gadus mūsu centrs atbild par tuberkulozes pacientu aprūpi visā Latvijā. Mūsu centra speciālisti regulāri dodas uzraudzības vizītēs uz tuberkulozes iestādēm valstī, arī pie mums notiek ārstu konsiliji, uz kuriem ierodas ārsti no visiem reģioniem,” stāsta galvenā ārste, piebilstot, ka tikko izstrādāta un iesniegta Veselības ministrijai apstiprināšanai tuberkulozes izplatības ierobežošanas valsts programma 2012. – 2014. gadam.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā liecina statistika, Tuberkulozes un plaušu slimību centra stacionārā ik gadu ārstējas 5500 pacientu, no tiem apmēram 25% ir tuberkulozes slimnieki – gan bērni, gan pieaugušie.

 

Varbūt kādam tas šķitīs maz, taču jāatceras, ka šīs slimības ārstēšanai nepieciešams ilgs laiks – viens tuberkulozes pacients slimnīcā pavada vidēji 40 dienas un pat vairāk. Rēķinot pēc slimnīcā pavadīto jeb gultasdienu skaita, tuberkulozes pacienti pārliecinoši ieņem pirmo vietu (60% no visām gultasdienām). Centra stacionāram ir arī filiāle “Ceplīši”, kur ārstējas tie pacienti, kuriem ir grūtības ievērot ārstēšanās režīmu, kā arī pacienti, kuri saņem simptomātisku ārstēšanu sakarā ar multirezistentu tuberkulozi. Stacionārā ārstējas arī pacienti ar nespecifiskām plaušu slimībām, piemēram, pneimoniju, sarkoidozi, onkoloģiskām saslimšanām.

 

Ārstēšanās bez maksas

Andra Cīrule atgādina, ka pneimonologs ir tiešās pieejamības speciālists, tādēļ cilvēkam, kuram radušās aizdomas, ka viņš varētu būt saslimis ar tuberkulozi, ir tiesības doties uz konsultāciju pie šī speciālista bez ģimenes ārsta nosūtījuma, turklāt par konsultāciju un turpmākajiem izmeklējumiem diagnozes precizēšanai nav jāmaksā – tuberkulozes diagnostika un ārstēšana ir valsts apmaksāts pakalpojums.

“Ja saslimušais neārstējas, tuberkuloze izplatās pat veselās ģimenēs. Ļoti bieži ir gadījumi, ka mūsu slimnīcas bērnu nodaļā ārstējas vienas ģimenes bērni, bet pieaugušo nodaļā kāds no vecākiem,” stāsta ārste.

 

Ja cilvēks saslimis pirmo reizi, turklāt ar tuberkulozes formu, kas jutīga pret biežāk lietotajiem medikamentiem, pacients ar labām sekmēm var ārstēties arī tās slimnīcas plaušu slimību nodaļā, kas tuvāka viņa dzīvesvietai.

 

Taču, ja slimība ir atkārtojusies vai arī pastāv iespēja, ka tā varētu nepadoties parastai ārstēšana, Andra Cīrule tomēr iesaka doties uz TPSC, kur ne tikai iespējams daudz ātrāk un precīzāk noteikt diagnozi, bet arī savlaicīgi nozīmēt adekvātu ārstēšanu. Starp citu, šeit atrodas arī Latvijas centrālā tuberkulozes diagnostiskā laboratorija Latvijā, kurā ļoti ātri var atklāt ne tikai tuberkulozes izraisītāju, bet arī noteikt tā jutību pret medikamentiem.

Reklāma
Reklāma

Šobrīd visā pasaulē lielāks akcents tiek likts nevis uz “gulēšanu” slimnīcā, bet uz ambulatoro ārstēšanu. “Arī mūsu stacionārā pacienti atrodas tikai tik ilgi, kamēr krēpu iztriepēs tiek atrastas tuberkulozes mikobaktērijas. Tiklīdz to nav, pacients var doties mājās un turpināt ārstēties ambulatori,” stāsta galvenā ārste. Ja cilvēks slimo ar tuberkulozi, kas ir jutīga pret zālēm, tās jālieto sešus mēnešus, ja slimība atkārtojusies – apmēram astoņus mēnešus, bet multirezistenta tuberkuloze ar zālēm jāārstē pat divus gadus. Tuberkulozes ambulatorā ārstēšana notiek stingrā medicīnas darbinieku kontrolē, tas nozīmē, ka pacientam zāles “uz rokas” netiek dotas – tās jālieto medicīnas darbinieka klātbūtnē.