×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
6. novembris, 2013
Drukāt

Pēdējais īpašais latiņš (6)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Latvijas Banka (LB) šodien laiž apgrozībā pēdējo īpaša dizaina viena lata apgrozības monētu – Paritātes monētu ar lata un eiro pārejas kursu reversā. Jaunā monēta noslēdz 12 gadus ilgušo LB iedibināto īpašo viena lata apgrozības monētu kalšanas tradīciju un kopumā 23 īpašo latu kolekciju. Attēlā: numismātikas veikalā “Euro Gold Latvija” par 75 latiem var nopirkt speciāli noformētu albumu ar visām īpašā dizaina vienlatnieka monētām. Savukārt “deficīto” monētu ar stārķa attēlu veikals iepērk par 10 latiem gabalā, pārdod – par 15 latiem.

To sakarā ar janvārī gaidāmo valūtas maiņu steidz saglabāt ne vien kaislīgi monētu kolekcionāri, bet arī vairākums Latvijas iedzīvotāju. Piemēram, portālā “ss.lv” novērojams, ka īpašā dizaina latus kā pērk, tā pārdod. Sludinājumu skaits mērāms vairākos desmitos. Vispieprasītākās ir lata monētas ar skudru un stārķi. Vīrietis, ko sazvanu, gatavs latu ar skudru un stārķi nopirkt pat par 11 latiem gabalā. Viņš neesot naudas kolekcionārs, bet krājot tieši īpašās latu monētas. Ar retākajām no tām viņš vēlas nodrošināties, saglabājot pat vairākas ar domu, ka tām reiz būs liela vērtība: “Kas to lai zina, kas būs pēc pāris gadiem. Varbūt varēšu tās pārdot, varbūt mainīt, bet varbūt vienkārši atstāt ģimenei,” stāsta pircējs. Pārdevēji esot ļoti dažādi – cits cenu kaulējot, cits esot pieļāvīgāks.
starkis_1

Stārķa un skudras lata pieprasījumam gan ir pamatots skaidrojums. Tie ir pirmie laša sekotāji, ko attiecīgi 2001. un 2003. gadā izlaida tikai 250 tūkstošu tirāžā. Sēnes, Sprīdīša, Pētergaiļa, kliņģera, Jāņu vainaga un arī šodien iznākušā Paritātes lata tirāža uz pusi lielāka – 500 tūkstoši monētu. Pārējie īpašie lati izdoti katrs miljons eksemplāros.

Daži interneta sludinājumos piedāvā iemainīt vairākas izplatītākās īpašo latu monētas pret retajām stārķa un skudras. Tomēr krietni plašāks par pircējiem ir dizaina latu pārdevēju klāsts. Raitis par 50 latiem pārdod īpašo latu komplektu, kurā ir visi, izņemot šodien iznākušo Paritātes latu. “Mēs abi ar sievu jau kopš šo latu izdošanas aizsākumiem katrs krājām savu komplektu. Tagad, kad tie sakrāti, nolēmām par piemiņu saglabāt tikai vienu,” iemeslu, kāpēc tirgo savdabīgos latus, skaidro Raitis. Grūtību iegūt kādu no monētām viņam neesot bijis, jo visas noglabājis, tiklīdz kā tās parādījušās apritē. “Sākumā daudzi tās nemaz nevāca un izturējās pret tām nevērīgi – maksāja par precēm vai atdeva citiem, kas sākuši krāt. Tagad, šķiet, daudzi attapušies,” klāsta monētu tirgotājs. Taču konkurences tirgotāju vidū netrūkst, tāpēc pagaidām interesi neviens neesot izrādījis. Raitis nepārdodot monētas, lai nopelnītu, tāpēc, ja pircējs neatradīšoties, nebēdāšot paglabāt abus latu komplektus. “Tos galu galā Latvijas Bankā varēs samainīt mūžīgi. Bet varbūt atstāšu mazbērniem,” viņš spriedelē.

Numismāts jeb monētu kolekcionārs Madis Gerbaševskis stāsta, ka pēdējos mēnešos pieaugusi tieši reto īpašo latu monētu tirgus cena: “Stārķis šobrīd maksā apmēram 15, bet skudra – 10 latus. Pārējiem cena palikusi nemainīga – ap diviem latiem gabalā.” M. Gerbaševskis uzskata, ka īpašā dizaina latu monētām vērtība noteikti pieaugs: “Tas ir tikai laika jautājums. Protams, uzreiz tās nekur nepazudīs, jo patlaban ir daudziem, taču, laikam ejot, tās izklīdīs – citas nokļūs atpakaļ bankā, citas iztērēs, vēl dažas vienkārši nozaudēs.”

 

Uzziņa


Īpašā dizaina lati un to tirāža:


* 2001. gadā – stārķis 250 tūkst.

* 2003. gadā – skudra 250 tūkst.

* 2004. gadā – sēne 500 tūkst. un Sprīdītis 500 tūkst.

* 2005. gadā – Pētergailis 500 tūkst. un kliņģeris 500 tūkst.
Paritates_lats_4

* 2006. gadā – Jāņu vainags 500 tūkst. un čiekurs 1 milj.

* 2007. gadā – pūcessakta 1 milj. un sniegavīrs 1 milj.

* 2008. gadā – ūdensroze 1 milj. un skursteņslauķis 1 milj.

* 2009. gadā – Nameja gredzens 1 milj. un eglīte 1.milj.

* 2010. gadā – krupis 1 milj. un pakavs (divu veidu) 1 milj. (katram pa 500 tūkst.)

* 2011. gadā – alus kauss 1 milj. un piparkūku sirds 1 milj.

* 2012. gadā – ezis 1 milj. un Ziemassvētku zvaniņi 1 milj.

* 2013. gadā – kokle 1 milj. un Paritātes lats – 500 tūkst.

* Pagājušā gada beigās apgrozībā bija 39,6 miljoni viena lata monētu. Lielākā daļa – ar laša attēlu.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. pardodu steidzami ipaso latu kolekciju plus vel tos ,kuri man ir pa divi,vai trīs.kopa 45.gabali. tel.25573373.

  2. Kāda būtu šī gada cena,pārdodt/pērkot atsevišķi pa latu monētai?un kur var pārdot?

  3. uz kura lata tad ir attēlota PŪCĪTE, klauns???

  4. otrs lats, kas ir nesmuks
    pirmais pūcīte

  5. tas ir āķis uz kura uzkārās Latvijas brīvvalsts nauda
    nemaz šis lats nav simpātisks

  6. jauki atmiņas no Latvijas

Draugiem Facebook Twitter Google+