Foto – Shutterstock

Pēdiņas – par čaklu kalpošanu
 – kārtīgi jāpalutina 0

Par pēdiņām, kas ik dienu cītīgi strādā, katru no mums nesot pa ietvēm, šosejām, grants ceļiem un pļavām, jārūpējas augu gadu, bet vasarā, kad tās ietērpjam vasarīgos apavos, vēl vairāk. Jo tad taču īpaši vēlamies, lai pēdas ne tikai jūtas, bet arī izskatās labi. Kā par tām rūpēties, stāsta ārstniecības un skaistumkopšanas centra “Verdi” nagu kopšanas speciāliste SANDRA KOZLOVSKA.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Lasīt citas ziņas

Vasarā, cik vien iespējams, ieteicams staigāt pa zāli, īpaši rīta rasas samērcētu. Šāda pastaiga uzlabo asinsriti un līdz ar to arī cilvēka imūnsistēmu. Tiesa – pirms sperat kāju vietā, ko īsti nepazīstat, piemēram, pie sveša ezera vai upes, novērtējiet, vai zālē nav paslēpušās stikla lauskas, asi akmeņi vai stieples.

Pēc pastaigas pa zāli vai strādāšanas dārzā pēdas noteikti būs stipri sasmērētas. Kā tās dabūt tīras? Šim nolūkam mājās var pagatavot efektīvu skrubi – rupjajai sālij vai cukuram piepilina citrona sulu vai tējas koka eļļu un ar šo masu viegli noberž pēdu apakšas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atbrīvot no netīrā slāņa un noguruma pēdas var arī ar kafijas biezumiem. Saglabājiet biezumus, kas nosēdušies brokastu kafijas krūzē. Atgriezusies no darba, ar tiem noberziet, bet pēc tam ar ūdeni noskalojiet pēdas.

Pēdas būs pateicīgas arī par siltu (bet ne karstu!) ūdens vanniņu, kurā tās kārtīgi izmērcē. Ūdenim var pievienot jūras sāli, ja pēdas ļoti netīras – citrona sulu vai nedaudz citronskābes.

Lai noņemtu sabiezējumu, mājas apstākļos pēdas ik pa laikam var noberzt ar pēdu vīli. Nagu kopšanas speciāliste uzsver, ka vīle ir labāka izvēle par pumeku un cita veida pēdu tīrīšanas akmeni. Gan tāpēc, ka vīle ir ērtāk tīrāma, gan arī tāpēc, ka pumeks var noņemt pārāk dziļu ādas slāni, bet – jo vairāk noņem, jo ātrāk tas ataug.

Pēc noberšanas ar vīli pēdiņas ieteicams ieziest ar krēmu, vasarā labāk ar losjonu. Turklāt to vēlams divas trīs minūtes iemasēt. Vislabāk šo procedūru veikt vakarā pirms laišanās miegā, jo, no rīta uzklāts, krēms pēdas var padarīt slidenas. Veikalos gan ir nopērkami arī speciāli pūderi, kas noņem slīdēšanu un mazina pēdu svīšanu. Pūderi un citus pēdu kopšanas līdzekļus labāk izvēlēties tādus, kas nesatur sulfātus un citas organismam kaitīgas vielas.

Reizi vienā līdz pusotrā mēnesī vēlams apmeklēt profesionālu pedikīra speciālistu. Pedikīra kabinetos apmeklētājiem parasti piedāvā izvēlēties starp klasisko jeb tā saukto slapjo un aparātpedikīru. Slapjais pedikīrs ir vecāka metode, ko veic, vispirms pēdas izmērcējot, pēc tam tīrot ar vīli. Savukārt aparātpedikīru veic pilnīgi sausā vidē. To arī uzskata par higiēniskāku, jo netiek izmantotas kopējas bļodas, burbuļvanna utt., bet gan vienreiz lietojami uzgalīši.

Reklāma
Reklāma

Lai pēdas pasargātu no sēnīšu infekcijas, uzturoties pludmalē ne pārāk karstā dienā, tās ieteicams ietērpt pludmales čībiņās. Pēdas var apsmidzināt arī ar speciālu pretsēnīšu līdzekli. Bet, ja smiltis ir kārtīgi sakarsušas, pa tām droši var bradāt basām kājām. Jo augstā temperatūrā sēnīšu infekcijas ierosinātājs iet bojā.

Arī pirtīs vismaz pirmo pakāpienu, kur temperatūra nav tik augsta, ieteicams spert čībiņās. Augšējos pakāpienos un uz lāvas infekcija vairs nespēj izdzīvot.

Nagu kopšanas speciāliste atgādina – vienus un tos pašus apavus drīkst valkāt tikai viens cilvēks, bet, esot ciemos, nedrīkst vilkt citu cilvēku istabas čības, īpaši, ja tām ir slēgti purngali.

Vasarā pēdas labāk ietērpt ādas siksniņu apavos, kas pēdai ļauj elpot. Siltajā sezonā noteikti nevajag vilkt kedas un botas ar gumijas zoli, kas pastiprināti veicina svīšanu. Silta un mitra vide ļoti patīk ādas infekcijām.

Tāpat vasarā nav ieteicams valkāt laiviņas bez papēža, ko patlaban ļoti iecienījušas sievietes, jo šo apavu ietekmē uz papēža veidojas izteikti cieta āda. Arī pārāk augsti papēži pēdām kaitē – veidojas uzberzumi uz spilventiņiem. Optimālais kurpju papēža augstums ir četri līdz seši centimetri.

Ik pa laikam pēdiņas ieteicams palutināt ar kādu mājās gatavotu masku, piemēram, paniņu, medus un olīveļļas maisījumu. Ja pašiem gatavot masku ir slinkums, varat to iegādāties veikalā. Sandra Kozlovska iesaka labāk izvēlēties Eiropā gatavotus produktus. Vispirms pēdiņas izmērcē vanniņā, tad uzklāj masku, uzvelk maisiņu, ietin dvielī un ļauj maskai 10 līdz 15 min. ievilkties. Pēc tam masku nomazgā un pēdiņas ieziež ar krēmu vai losjonu.

Lai pēdiņas izskatītos vēl glītāk, vasarā daiļā dzimuma pārstāves uz nagiem mēdz klāt nagu laku. Ilgnoturīgās nagu lakas turas no trīs līdz piecām nedēļām. Taču arī vasarā jāatrod laiks, kad roku un kāju nagus atpūtināt. Ziemā tos ar laku noteikti nevajag pārklāt, ļaujot atpūsties.