×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
10. septembris, 2015
Drukāt

Pedofili – ar un bez intelekta. Saruna ar tiesu psiholoģijas eksperti Ingu Lubāni (6)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Tēvs un māte Daugavpilī ir seksuāli izmantojuši savu mazgadīgo bērnu, policija ir aizturējusi pedofilu, kurš gadiem ilgi veicis dažādas seksuālas darbības ar bērniem un jauniešiem, un kur nu vēl svaigākie gadījumi par Liepājas, Imantas un Kokneses pedofiliem. Šādas ziņas pēdējā laikā šokējušas Latvijas sabiedrību. Noziegumus izdarījušos negribas saukt par cilvēkiem, drīzāk – radījumiem.

Lai izprastu pedofilu rīcības motivāciju, uz sarunu aicināju tiesu psiholoģijas eksperti Ingu Lubāni, kura ikdienā tiekas gan ar dzimuma noziedzniekiem, gan viņu upuriem. Viņas darba pienākums ir lietā iesaistīto personu psiholoģiskā izpēte kriminālprocesa ietvaros ar mērķi atbildēt uz tiem psiholoģiska rakstura jautājumiem, ko lūdz procesa virzītājs. Eksperte nevēlas iztirzāt konkrētus gadījumus, bet neatsaka ie­skicēt pedofila portretu, kuram nav tikai viena seja.

I. Lubāne: – Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra tiesu psihiatrisko ekspertīžu nodaļa ir vienīgā vieta, kur tiek veiktas ekspertīzes cietušajiem bērniem. Darbs ar dzimumnoziedzniekiem un viņu upuriem ir mūsu ikdiena. Masu informācijas līdzekļos izskan skaļākie gadījumi, bet ikdienā mēs pārliecināmies, ka šo noziegumu ir daudz vairāk. Pie mums nonāk visdažādākās lietas – gan par bērnu savstarpējām seksuālajām darbībām, gan seksuāli noziegumi pret bērniem un jauniešiem, kas pastrādāti gadiem, gan arī citi gadījumi.

– Vai saskatāt kopīgu līniju šo noziedznieku psiholoģiskajā motivācijā? Vai, tieši pretēji, šie gadījumi ir stipri atšķirīgi?

– Jāteic, ka tie ir atšķirīgi. Daļa noziegumu ir notikuši apstākļu sakritības dēļ – tie veicinājuši bērna seksuālu izmantošanu. Piemēram, sieviete dodas uz slimnīcu dzemdēt nākamo bērniņu, tātad viņa seksuālajam kontaktam nav pieejama. Savukārt vīrs ir palicis mājās ar meitu vai pameitu pusaudža vecumā, turklāt apreibinājies ar alkoholu. Tā ietekmē viņš zaudē jebkādu kontroli un seksuāli izmanto meitenes. Tā var būt viena, bet tikpat labi – vairākas reizes. Ja nebūtu šādas apstākļu sakritības, tad, visticamāk, šāds noziegums nenotiktu.

Ir gadījumi, kad seksuālā izmantošana sākas nejauši un turpinās situācijās, kuras atkārtojas. Piemēram, kamēr sievas nav mājās, vīrs lieto alkoholu un izmanto nepilngadīgo meitu.

Visbīstamākie ir seksuālie varmākas, kuri ļoti mērķtiecīgi iet uz noziegumu, meklējot pieeju upuriem skolās un bērnunamos, mērķtiecīgi tiem tuvojas, piesaistot ar cigaretēm, alkoholu un citām lietām. Uz šiem kārdinājumiem visbiežāk atsaucas bērni no nelabvēlīgām ģimenēm, kur par viņiem nerūpējas un kuri bieži uzturas ielās. Skolās un bērnunamos pret viņiem nereti tiek ieturēta autoritāra pozīcija.

Ģimenēs, kur ir tēvi, patēvi, vectētiņi, seksuālais noziegums pārsvarā tiek veikts pakāpeniski, bērnu tam sagatavojot. Tas sākas ar samīļošanu, bet vēlāk šī tuvība kļūst arvien seksuālāka, uzbāzīgāka un, upurim sasniedzot pubertātes vecumu, var beigties arī ar reālu dzimumaktu.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. ar ko tas sliktāks par dzērājiem?

 2. Ir divas lietas:
  1) sen zināms, ka alkohols ir labākās zāles pret sirdsapziņu, galvenā daļa noziegumu tiek paveikti alkohola reibumā;
  2) ne visas dzīvas būtnes, kas izskatās pēc cilvēkiem, ir cilvēki.
  Cilvēka raksturs izveidojas pamatā līdz 12 gadu, bet pilnībā, līdz 20 gadu vecumam. Tas ir kā anekdotē. Atnāk tēvs pie speciālista un jautā: “Man bērnam palika 3 gadi. Vai tagad es viņu varu sākt audzināt?” Atbilde skan: “Jūs trīs gadus jau esat nokavējis!”
  Tā arī mūsu sabiedrībā, ja cilvēki netiks pareizi audzināti, vienmēr radīsies tādi tipi.
  Ja kāds uzskata, ka cilvēks tāds jau piedzimis un audzināšana neko nedod, tad jāpieņem, ka pedofils ir seksuālā minoritāte.

 3. Latvijas sabiedrība un medicīna ir neglābjami atpalikusi. Pedofilijas jautājums ielaists. Šodien medicīna ir spējīga noteikt dzimum uzbudinājuma faktu rādot mazu bērnu attēlus un dodot ost sviedrainu veļu. Tas ir redzams MR un melu dektatoros. Ir jāpieņem likums,ka ar bērniem var strādāt tikai tie skolotāji uzraugi,audzinātāji un paši probācijas dienesta darbinieki, kas ir izgājuši šo pārbaudi Miķelsons kādu laiku strādāja bērnu aizsardzības sabiedriskajā organizācijā.

 4. alkohols turp, alkohols turp. bešā nekādi. normāls cilveks, ja uztaisa pereboru, var pakrist zem galda tā, ka suns laiza ģīmi, bet takš nedarīs neko, ko nekādi nedarītu skaidrā. vai arī lielumam pilsoņu, kā šnabis galvā, tā prāts d!rsā, 3.14-npis gaisā, mežā iekšā!

 5. Pedofili ir sabiedrības netīrā daļa un ļoti atbalsojas Mozaīkas praksē. Kādā praksē – bērnu”mīlestībā” un kopēji ar Mozaīku – – bērnu radīšanas un audzināšanas noliegumā. ja sabiedrības lielumlielākajai daļai bērnu radīšanas un audzināšana ir dabīga -tad šajā gadījumā sev līdzīgo piesaistei vai vel ļaunāk izveidei. Tas ir arī VIP personu hobijs un tāpēc arī Latvijā to praktiski neapkaro un līdz tiesai nonāk tikai zemāko aprindu kliedzošākie gadījumi un arī ar minimāliem sodiem. Nu nevar lauzt VIP personu izklaidi ar mazgadīgām meitenītēm un puisīšiem. Tur tā problēma un risinājums. Pat neviena priekšlikuma un likumdošanas par sodīšanu nopietnā apmērā …

Draugiem Facebook Twitter Google+