×
Mobilā versija
+5.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
2. septembris, 2015
Drukāt

Pedofiliju biežāk konstatē ārsti, bet nav pienākuma ziņot, uzsver tiesību aizstāve (6)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Ilustratīvs foto.

Žurnāla 36,6 °C septembra numurā var lasīt interviju ar Valsts Bērnu tiesību Aizsardzības inspekcijas priekšnieci Lailu Riekstu-Riekstiņu.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) savulaik ir ierosinājusi ziņošanu par novērotiem vardarbības gadījumiem pret bērniem padarīt obligātu arī ģimenes ārstiem, ne vien slimnīcām. Šis priekšlikums tomēr nav guvis atbalstu.

“Bija milzum daudz iebildumu – ārstam nekādas sociālas funkcijas nav jāpilda, viņš jau tā ir pārslogots,” intervijā septembra žurnālam 36,6 °C saka VBTAI priekšniece Laila Rieksta-Riekstiņa. “Tāpēc šādi grozījumi netika veikti. Man šķiet, tas ir aplami, jo pasaules prakse rāda – medicīnas darbinieki pamana visbiežāk. Ja mazulis neapmeklē bērnudārzu, viņš nav sabiedrības redzeslokā. Gandrīz vienīgais cilvēks no malas, kurš viņu redz, ir mediķis. Ja ārsts neziņo par pārkāpumu, to neizdara neviens.” Tādējādi pašlaik par saviem novērojumiem un aizdomām par pāridarījumiem bērniem tiesībsargājošajām instancēm pavēsta vien tie ģimenes ārsti, kuriem to liek sirdsapziņa, bet ne likuma prasības..

Labām ģimenēm bērnus neatņem!

Intervijā septembra žurnālam 36,6 °C Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) priekšniece Laila Rieksta-Riekstiņa kliedē sabiedrībā pastāvošos mītus par bāriņtiesām, apgalvojot: pamats, lai bāriņtiesa vispārt iejauktos un sāktu pārbaudi kādā ģimenē, vienmēr ir vardarbība pret bērnu.

“Bieži vien dzirdam: ko tie bērnu aizstāvji saprot, kas tad tur bija – vienreiz uzšāva, un uzreiz izņēma bērnu no ģimenes! Par vienas reizes uzšaušanu bērnus parasti neizņem,” saka inspekcijas vadītāja, tomēr piebilstot, ka dažreiz arī ar vienu reizi pietiek. “Jautājums var būt par to, ar kādu priekšmetu, pa kuru vietu un kādas tam bija sekas.”

Izpratne par vardarbību ir atšķirīga, atzīst Rieksta-Riekstiņa. Piemēram, sabiedrībai tā šķiet “saprotamāka” un iespējama acīm redzami nelabvēlīgās ģimenēs, kurās pastāv alkoholisms un bezdarbs, bet ir grūti noticēt, ka bērniem dara pāri arī vecāki ar augstu sociālo statusu.

 

Pilnu interviju lasiet žurnāla 36,6 °C septembra numurā!

366_C_logo1

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Nevajag apgalvot muļķības! Atbildēt

  Krimināllikuma 315. pants paredz kriminālatbildību par neziņošanu par noziegumu: “Par neziņošanu, ja ir droši zināms, ka tiek gatavots vai izdarīts smags vai sevišķi smags noziegums, — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.”

  Krimināllikuma 7. panta ceturtā daļa skaidro, ka: “Smags noziegums ir tīšs nodarījums, par kuru šajā likumā paredzēta brīvības atņemšana uz laiku, ilgāku par trim gadiem, bet ne ilgāku par astoņiem gadiem, kā arī nodarījums, kurš izdarīts aiz neuzmanības un par kuru šajā likumā paredzēta brīvības atņemšana uz laiku, ilgāku par astoņiem gadiem.”

  Krimināllikuma 161. pants paredz: “Par dzimumakta, anāla vai orāla akta izdarīšanu vai dzimumtieksmes apmierināšanu pretdabiskā veidā, vai citādas seksuāla rakstura darbības izdarīšanu fiziskā saskarē ar cietušā ķermeni, ja tas izdarīts ar personu, kura nav sasniegusi sešpadsmit gadu vecumu, un to izdarījusi pilngadīga persona, — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.”

  Minētais norāda, ka ārstam, kas konstatē, ka bērns, kas nav sasniedzis sešpadsmit gadu vecumu, izmantots dzimumakta, anāla vai orāla akta izdarīšanai vai dzimumtieksmes apmierināšanai pretdabiskā veidā, vai lai veiktu citādas seksuāla rakstura darbības izdarīšanu fiziskā saskarē ar attiecīgā bērna ķermeni, ir jāziņo par konstatēto. Krimināllikuma 161. pantā noteiktais maksimālais sods ir “līdz pieciem gadiem”, tātad tas ir smags noziegums. Tātad tas ārsts, kas neziņo, garantēti uzprasās uz krimnālatbildību un brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem.

  • Precīzi! Kas tie par idiotiem vispār ir, kas momentā nereaģē uz apgalvojumiem, ka ārstam nekas nav jāziņo? Tak momentā jāuzdod jautājums, kas tādu absurdu kā diskusiju jau saknē nocirstu. Atklāta likuma neievērošana. Ko tad vajag, lai ārsta pieņemšanas telpā izvaro un tad arī ārstam nebūs nekāds pienākums ziņot???

  • Runa ir par Ārstniecības likumu:
   56.1 pants. (1) Ja ārstniecības iestāde sniedz palīdzību pacientam un ir pamats uzskatīt, ka pacients cietis no vardarbības, ārstniecības iestāde nekavējoties, bet ne vēlāk kā 12 stundu laikā paziņo par to Valsts policijai.

   (2) Ja ārstniecības iestāde sniedz palīdzību nepilngadīgam pacientam un ir pamats uzskatīt, ka pacients cietis no pienācīgas aprūpes un uzraudzības trūkuma vai cita bērnu tiesību pārkāpuma, ārstniecības iestāde nekavējoties, bet ne vēlāk kā 12 stundu laikā paziņo par to Valsts policijai.

 2. ”Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) savulaik ir ierosinājusi ziņošanu par novērotiem vardarbības gadījumiem pret bērniem padarīt obligātu arī ģimenes ārstiem, ne vien slimnīcām. Šis priekšlikums tomēr nav guvis atbalstu.”
  Tad atbalsts ir likts uz Mozaīku un pedofiliem. Vai VBTAI varētu konkretizēt – kuri neatbalstīja?

Draugiem Facebook Twitter Google+