Kultūra
Kultūrpolitika

Pedvāles Brīvdabas mākslas muzeju plānots pārveidot par Pedvāles Mākslas parku1

Pedvāles Brīvdabas mākslas muzeju plānots pārveidot par Pedvāles Mākslas parku, kā arī likumā nostiprināt parka mākslas vērtību, kultūras mantojuma, dabas ainavas un vides saglabāšanu, aizsardzību un attīstību vienotā teritorijā, paredz Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas trešdien, 5.septembrī, trešajā lasījumā atbalstītais jaunā likuma projekts.

Likumprojekts Pedvāles Mākslas parka atbalstam regulē ar parka izmantošanu, uzturēšanu, apsaimniekošanu, finansēšanu, attīstīšanu, kā arī laikmetīgās mākslas kolekcijas veidošanu un saglabāšanu saistītu jautājumu risināšanu sadarbībā ar valsts un pašvaldību institūcijām.

Kā uzsver likumprojekta autori, Pedvāles Skulptūru parka kolekciju šobrīd veido vairāk nekā 150 mākslas darbi. Lai nodrošinātu mākslas darbu kolekcijas kā vienota kopuma radīšanu, saglabāšanu, aizsardzību un attīstīšanu, plānots izveidot nodibinājumu. Likumprojektā noteikts, ka biedrībai “Pedvāle” nodibinājums jāizveido līdz 31. decembrim.

Biedrības “Pedvāle” vai tās izveidotā nodibinājuma likvidācijas vai maksātnespējas gadījumā Pedvāles Skulptūru parka kolekcija pāries Talsu novada pašvaldības īpašumā, paredz likumprojekts.

Jaunajā likumā plānots nostiprināt, ka Pedvāles Mākslas parka izmantošanu organizē biedrība “Pedvāle”. Tāpat biedrībai, kuras biedrs ir arī Talsu novada pašvaldība, jānodrošina parka labiekārtošana, uzturēšana, apsaimniekošana, finansējums, kā arī parka pieejamība sabiedrībai.

Savukārt Pedvāles mākslas parka teritoriju, kas ir pašvaldības īpašums, apsaimnieko un parka uzturēšanai nepieciešamos izdevumus finansē Talsu novada pašvaldība, teikts likumprojektā.

Pedvāles Mākslas parks ir unikāla Latvijas dabas ainavas un kultūrvides teritorija, kurā ietilpst Pedvāles Skulptūru parks, kā arī Firksu-Pedvāles un Briņķu-Pedvāles muižu apbūve. Parks un tajā esošās vērtības ir Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma daļa, kas atrodas īpaši aizsargājamā kultūrvēsturiskajā teritorijā – Abavas ielejā.

Lai likums stātos spēkā, tas vēl jāskata Saeimai trešajā – galīgajā – lasījumā.

LA.lv