×
Mobilā versija
+8.5°C
Līksma, Bārbala
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
31. maijs, 2012
Drukāt

Pekinas eksmērs nožēlo Tjaņaņmeņas slaktiņu

Bijušais Pekinas mērs Čeņs Sjituns paudis nožēlu par 1989. gadā notikušo Tjaņaņmeņas slaktiņu. Viņš apliecinājis, ka no demonstrantu nogalināšanas toreiz varēja izvairīties, lasāms grāmatā, kas šonedēļ iznāk Honkongā.

Čeņs līdz šim ticis uzskatīts par vienu no amatpersonām, kas ir atbildīgas par militārā spēka vēršanu pret studentu protestiem. Tomēr jaunajā grāmatā 81 gadu vecais ekspolitiķis apliecina, ka tolaik vienīgi pildījis augstākās vadības pavēles.

“Man ir žēl,” grāmatā “Sarunas ar Čeņu Sjitunu” apliecina eksmērs. “4. jūnija incidentā nevienam nevajadzēja iet bojā. Man ir žēl, bet es neko nevarēju darīt. Man ir ļoti žēl.”

“Es uzskatu, ka kādu dienu tiks atklāta patiesība par 1989. gada epizodi,” Čeņs sacījis grāmatas autoram Jao Dzjaņfu, kurš grāmatu sarakstījis pēc astoņām intervijām ar Čeņu. Tās notikušas no 2011. gada janvāra līdz 2012. gada aprīlim.

 

Līdz šim tika uzskatīts, ka Čeņs bijis viens no stingrā kursa piekritējiem, lobējis militārā spēka lietošanu pret demonstrantiem un maldinājis toreizējo valsts vadītāju Denu Sjaopinu, pārspīlējot protestu nopietnību, šādi cenšoties panākt, ka Dens pilnvaro armijas iesaistīšanu protestu apspiešanā.

 

Čeņs tika iecelts par Pekinas kompartijas sekretāru un visuvarenā partijas politbiroja locekli, kā daudzi uzskatīja, valsts vadībai šādi godalgojot Čeņu par viņa lomu protestu apspiešanā. Tomēr 1995. gadā viņš zaudēja amatu un vēlāk tika notiesāts saistībā ar apsūdzībām korupcijā, kļūstot par pirmo politbiroja locekli kopš 1976. gada tā saucamās kultūras revolūcijas, kas nonācis cietumā. 2004. gadā viņš tika apžēlots medicīnisku apsvērumu dēļ.

1989. gada 4. jūnijā Ķīnas armija nošāva simtus, iespējams, pat tūkstošus demokrātijas atbalstītāju, kas piedalījās miermīlīgā demon­strācijā Pekinas Tjaņaņmeņas lau-kumā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+