Latvijā
Izglītība

Pēkšņi paziņo par klases slēgšanu Jaunjelgavas vidusskolā 16

Foto – LETA

Tikai dienu pirms jaunā mācību gada sākuma Jaunjelgavas novada domē nolemts neatvērt 10. klasi.  Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) aizrāda, ka novada domei un skolai laikus bija jābrīdina izglītojamie un viņu vecāki par risku nenokomplektēt 10. klasi.

Kā uzsver IKVD pārstāvis Maksims Platonovs, pašvaldības un skolas rīcība, neinformējot par šādu iespēju, bija nesamērīga: “Skaidrs, ka visi cerēja, ka šī 10. klase būs, bet bija jābrīdina par riskiem. Pašvaldībai un skolai ir jāapzinās riski un par tiem ir jāinformē jaunieši un vecāki, lai izvairītos no radušās situācijas.”

Kā skaidro Jaunjelgavas novada domes priekšsēdētājs Guntis Libeks (“Vienotība”), lēmums pieņemts tik pēkšņi tāpēc, ka viena no skolniecēm, kurai bija jāsāk mācības 10. klasē, paziņoja, ka turpmāk tomēr mācīsies Jēkabpilī. Līdz ar to skolēnu skaits vidusskolas klasēs vairs neatbilstu noteikumiem. “Lēmums ģimenē pieņemts, jo vecāki nobažījušies par skolas slēgšanu. Arī vecāki iepazinās ar Ministru kabineta noteikumiem par vidusskolā nepieciešamo skolēnu skaitu, izpētīja un izanalizēja tos, līdz ar to pieņēma šādu lēmumu,” pastāstīja Libeks.

Sadarbībā ar pašvaldību trīs skolniecēm, kurām bija jāsāk mācības Jaunjelgavā, sarūpēta mācību vieta Aizkrauklē. Vēl par vienu skolnieci pašvaldības rīcībā informācijas nav.

Libeks atzīst, ka pašvaldības un vidusskolas vadība cerēja, ka 10. klasē sāks mācīties seši skolēni, lai arī viens bija “ar jautājuma zīmi”, tāpēc sāpīgais lēmums netika pieņemts iepriekš. “Mēs tagad esam kā zem palielināmā stikla, mums sūta vēstules Izglītības un zinātnes ministrija, Izglītības kvalitātes valsts dienests. Lai mums neliktu likvidēt vidusskolas klases, pieņēmām šādu lēmumu,” skaidro domes vadītājs. Līdz ar klases slēgšanu samazināsies arī štata vietas vidusskolā. Pašlaik nav arī skaidrības, vai nākamajā mācību gadā skolā 10. klase atsāks darbu un vai vispār tiks nodrošināta vidējā izglītība. “9. klasē mācās 13 vai 14 skolēni, kāda puse varētu turpināt mācības,” informēja Libeks. Viņš cer arī, ka pašvaldībai labvēlīgu lēmumu varētu pieņemt Satversmes tiesa, kur pašvaldība vērsusies ar pieteikumu, apstrīdot valdības 2015. gada 13. oktobrī apstiprinātos noteikumus, kas paredz arī minimālo skolēnu skaitu 10. klases atvēršanai vidusskolā.

Kā rakstīts, novada pašvaldība nav apmierināta ar Ministru kabineta noteikto, ka divos nākamajos mācību gados, uzņemot izglītojamos 10. klasēs vispārējās vidējās izglītības programmās klātienes izglītības ieguves formā vai attiecīgi neklātienes izglītības ieguves formā, izglītības iestāde novadā klasi varēs atvērt ar ne mazāk kā 10 izglītojamajiem 10. klasē vai 27 skolēniem vidusskolas posmā.

LA.lv