Praktiski
Dārzs

Pelargonijas no veikala iznīkst. Kā saglabāt, lai ziedētu atkal nākamajā gadā0

Foto – Shutterstock

Kāpēc vecās sarkanās un rozā istabas ģerānijas labi zied katru gadu, bet kā nopērku veikalā “Depo” daudzkrāsainās, kompaktās, tās nozied, paliek nīkulīgas, nevar saglabāt? VALIJA RĪGĀ

“Lai arī pelargonijas ir daudzgadīgas puķes, izmantojot dažādu veidu ķīmiju un minerālmēslus, ārzemju puķkopji izdzen šos augus vienai sezonai. Biznesa pasaulē līdzīgi rīkojas arī ar citiem augiem – tie paredzēti vienam gadam. Tas, ka pelargonijas pēc noziedēšanas aiziet bojā, nav nekas ārkārtējs,” teic Nacionālā botāniskā dārza Oranžērijas augu nodaļas vadītāja Zane Purne.

Risinājums šādā situācijā – ja lielveikalā nopirkta joslu pelargonija (tautā to bieži dēvē par ģerāniju), tajā pašā brīdī, kamēr vēl iegādātais augs ir skaists, vajag no tā paņemt spraudeni un apsakņot (jāatceras, ka no slikta spraudeņa nekas labs neizaugs, tāpēc nevar nokavēt spraudeņu griešanas laiku). Vecā pelargonija pēc noziedēšanas nīkuļos, līdz aizies bojā, tikmēr jaunais augs sakuplos un izdzīvos līdz nākamajam gadam. Šādi var saglabāt šķirni no jebkuras pelargonijas.

Pavairojot ar spraudeņiem, tiem jābūt ar diviem lapu mezgliem, no kuriem viens (bez lapas) tiek iesprausts substrātā, bet otrs (ar lapu) paliek virs augsnes. Pelargoniju spraudeņus sprauž sekli. Apsakņošanai izmanto ar perlītu sajauktu bagātinātu kūdru (ar viegli skābu reakciju). Augus tur gaismā, +20…+22 °C temperatūrā, apklājot ar gaismas caurlaidīgu polietilēna plēvi. Nedrīkst aizmirst spraudeņus apsakņošanas laikā vēdināt un noslaucīt plēves iekšpusē izveidojušos kondensātu. Ja gaisa mitruma par daudz, spraudeņi var sākt pūt. Augi parasti apsakņojas 2–4 nedēļās.

LA.lv