Uncategorized

Peldbaseins… no koka 0

“Dzirdēju, ka tirgojot arī koka pelbaseinus. Vai tie noder lauku mājas pagalmā?”
 Valdis Saulkrastos

 

Peldbaseinus vecajās muižās kādreiz veidoja, pamatnei iegremdējot biezas ozola plankas un sānu malās iedzenot ozola mietus – gluži kā nostiprina upju krastus. Ozols ar laiku paliek melns un kļūst vēl izturīgāks. Latvijā daži šādi senie baseinbūves paraugi vēl esot saglabājušies. Stāsta, tajos peldināti pat zirgi…

Arī mūsdienās izmanto koka pelbaseinus, tikai tos vairs negremdē zemē, bet gan atstāj virspusē. Koka detaļas šajā versijā kalpo tikai par karkasu, ūdens noturēšanu veic to iekšpusē ievietotais, pēc baseina formas sakausētais plēves ieliktnis. To labāk izvēlēties izturīgāku, piemēram, no armētas 1,5 mm PVC plēves.

 

Koka peldbaseinus gatavo no rūpnieciski impregnētām līstēm, tos montē tikai uz zemes, iegremdēšana nav vēlama.

 

Baseini ir viegli transportējami un ātri uzstādāmi, tāpat arī demontējami. Uzstādot īpašas tehniskās zināšanas nav nepieciešamas, jāsagatavo vien pamatne, vislabāk – betonēta. Ir arī lētāks variants: izņem velēnu, ieber rupju granti, pieblietē un uzliek speciālo mitruma izturīgo saplāksni.

Koka baseini lieliski iekļaujas dārzu arhitektūrā, it īpaši pie guļbūvēm. Ja nepatīk regulāri kāpt augšā un lejā, ap peldvietu viegli izveidot līdz augšējās malas līmenim paceltu koka terasi ar zviļņiem, galdiņiem un saulessargiem. Izveidojot terasei sānu virsmas un ūdens noteci, zem tās var glabāt saimniecībā nepieciešamas lietas.

Koka peldbaseinam tāpat kā pārējiem obligāti nepieciešams viss tīru ūdeni nodrošinošais aprīkojums. Latvijā nopērkami trīs dažādi to modeļi, kuru standarta cena kopā ar aprīkojumu ir ap Ls 3000.

– Ziemā daļu ūdens baseinā atstāj, vidū ievietojot pontonu ledus slodzes samazināšanai. Vienkāršus pontonus var izgatavot arī pats: PET pudeles līdz pusei pieber ar smiltīm un pa diagonāli ievieto baseinā,– iesaka SIA “Latgales baseini” valdes loceklis Uldis Lielpēteris.

 

LA.lv