×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Viktors, Nils
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
31. jūlijs, 2012
Drukāt

Peldēšanas sabiedrību šokējusī lietuviešu pusaudze Meilutīte

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Pēc 15 gadus vecās lietuviešu peldētājas Rūtas Meilutītes šokējošās uzvaras Londonas olimpisko spēļu 100 metru brasa sacensībās pirmdienas vakarā pārsteigts bija viss peldēšanas centrs.

Lietuviete pilnīgi negaidīti pirms fināla bija kļuvusi par sacensību galveno favorīti – svētdienas rītā viņa šokējoši uzvarēja priekšsacīkstēs, sasniedzot astoto visu laiku ātrāko rezultātu pasaulē, bet vakarā bija labākā arī pusfinālā, labojot Eiropas rekordu un tuvāko konkurenti apsteidzot par aptuveni 0,7 sekundēm. Savu personisko rekordu viņa šajos divos peldējumos kopā bija pārspējusi par aptuveni pusotru sekundi.

Ārzemju žurnālistiem pēc pirmajiem peldējumiem nebija izdevies izvilināt plašus komentārus no jaunās sportistes. Pēc pirmās kārtas viņa teica, ka ir bez vārdiem, nav gaidījusi tādu rezultātu un ir šokēta. Savukārt pēc pusfināla piebilda, ka darījusi to pašu, ko no rīta un tas strādājis, kā arī, ka tagad jūtas pārliecinātāka pirms fināla.

Šis “pelnrušķītes stāsts” bija pirmdienas vakara centrālais notikums peldēšanas sacensībās un uz tām ieradās arī liels skaits latviešu žurnālistu, bet Lietuvas valsts prezidente Daļa Grībauskaite pat par dienu pagarināja savu vizīti Londonā.

Fināls 100 metru brasā sievietēm bija ieplānots kā pēdējais no pieciem vakarā paredzētajiem. Peldējums nedaudz aizkavējās, bet pēc tam starta iekārtu piemeklēja tehniska kļūme, kas no līdzsvara varētu izsist pat pieredzējušus sportistus. Bija acīm redzams, ka Meilutīte distanci uzsāka piesardzīgi, tomēr jau drīz vien pārņēma vadību. Beigu daļā jauno lietuvieti gandrīz noķēra Rebeka Soni, tomēr viņa sīvā cīņā noturēja uzvaru, bet amerikāniete otrajā Olimpiādē pēc kārtas samierinājās ar sudrabu šajā distancē.

Jau uzreiz pēc jaunās sportistes triumfa preses centrā liela uzmanība tika pievērsta lietuviešiem – visi vēlējās izzināt peldētājas likteni un pēkšņo iemirdzēšanos. Paši leišu žurnālisti lielākoties atzina, ka no Meilutītes gaidīts pusfināls. Dažs ieminējās, ka viņa arī varēja sasniegt finālu, bet zelts bija kas pārsteidzošs.

Arī pēc fināla medijiem sakarīgus sportistes komentārus iegūt neizdevās. Sākotnēji Meilutīti cauri preses centram izveda neapstājoties, sakot, ka komentāri būs pēc apbalvošanas. Uz šo medaļu pasniegšanas ceremoniju lietuviete jau ieradās ar asarām acīs, bet pēc tam atklāja, ka viņai trīcējušas kājas un galvenais uzdevums bijis nenogāzties no pjedestāla.

Savukārt pēc apbalvošanas viņai jau bija jādodas tālāk uz preses konferenci, tāpēc tika atļauts viens jautājums angliski, bet aptuveni pusotru minūti viņa parunāja ar Lietuvas žurnālistiem.

Arī šajās sarunās Meilutīte nepateica gandrīz neko jaunu – vien to, ka neilgi pirms finiša jutusi amerikānietes tuvošanos. Tāpat viņai bijis liels gods par Grībauskaites klātbūtni, cerot, ka tas sekmēs peldēšanas popularitāti Lietuvā.

Meilutīti pēc finiša tviterī apsveica arī Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, rakstot, ka “Latvija ir priecīga”, bet Anglijas futbola zvaigzne Veins Rūnijs tvītoja: “Apbrīnojami. Zelta medaļa 15 gadu vecumā.” Savukārt viņas sekotāju skaits šajā portālā pieauga par daudziem tūkstošiem – vēl svētdienas vakarā pēc fināla sasniegšanas tas bija nedaudz lielāks par 1000, bet neilgi pirms pusnakts pēc Lielbritānijas laika pārsniedza 10 000, kas Baltijas mērogā ir ļoti liels skaits.

“Pirmoreiz viņu ieraudzīju pirms 3-4 gadiem, startējot Lietuvā, kad viņai bija 12 vai pat 11 gadi. Jau toreiz viņa bija spējīga iekabināt pieaugušajiem,” sarunā ar aģentūru LETA atcerējās Latvijas labākais peldētājs Uvis Kalniņš. “Tādam talantam galvenais ir pareiza pieeja.”

Meilutītes gadījumā ir sakrituši daudzi apstākļi, kas viņu liek salīdzināt pat ar topošo olimpisko rekordistu medaļu skaita ziņā Maiklu Felpsu. Viņai ir ne tikai milzīgs talants, bet arī vismaz tikpat lielas darba spējas, jo sportisti neesot viegli izdabūt no peldbaseina. Tāpat viņai ir diezgan liels augums un jau tagad meitenei esot 43.kājas izmērs.

Meilutītes dzīvesstāstā pirmais nozīmīgais notikums risinājās pirms 11 gadiem, kad uz gājēju pārejas tika notriekta četrus gadus vecās meitenes mamma, kura gāja bojā. Lai nodrošinātu iztiku, turpmāk viņas tēvs ilgstoši strādājis ārzemēs melno darbu. Sākotnēji viņš devās uz ASV, bet vēlāk uz Angliju, savukārt jaunā Rūta tajā laikā dzīvoja Lietuvā ar vecmāmiņu un apmeklēja peldēšanas treniņus.

Uz Angliju Meilutīte pie tēva pārvākusies pirms diviem gadiem un tas arī tiek uzskatīts par lielo pavērsiena punktu viņas karjerā, jo sportiste nokļuvusi pie laba speciālista. Trenerim viņa pateicās arī pēc finiša. Tāpat jaunā sportiste pateicās ģimenei un visiem atbalstītājiem, vēl nenojaušot cik populāra kļuvusi visā pasaulē, ieskaitot Latvijā.

Nevienam nav izskaidrojuma kāpēc jaunā peldētāja pēkšņi sasniegusi tik labus rezultātus. Ļoti daudzu cilvēku prātos iešaujas dopings – daži to pasaka skaļi (neoficiāli bez provocēšanas pat daži Lietuvas žurnālisti, jo cita izskaidrojuma viņiem vienkārši nav), daži noklusē. Tāpat to skaļi pēc finiša izteicis arī Vācijas televīzijas ZDF komentētājs, iesakot pārāk nesapriecāties ar panākumu, jo Meilutīti jau gaida dopinga kontrolieri. Tas saniknojis šajā valstī dzīvojošos lietuviešus un citus sportistes fanus, kuri izteikuši asu nosodījumu.

Septembrī Milutīte uzsāks mācības Anglijas pilsētas Plimutas desmitajā klasē, bet līdz tam vēl viņai plānoti divi starti Londonas Olimpiādē – trešdienas rītā lietuviete aizvadīs priekšsacīkstes 50 metros brīvajā stilā, bet piektdien – 100 metros brīvajā stilā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+