Mobilā versija
Brīdinājums +14.3°C
Modris, Matīss, Mariss
Ceturtdiena, 21. septembris, 2017
23. augusts, 2014
Drukāt

Pelēkās puves dēļ slikta zemeņu raža. Kā turpmāk aizsargāt augus?

Peleka_Puve_Zemene

Šovasar sapuva daudz zemeņu, raža bija sliktāka nekā citos gados. Varbūt varat ieteikt pret pelēko puvi izturīgākas šķirnes? 
LĪGA OGRĒ

Šogad piedzīvotā slapjā un aukstā laika dēļ zemeņu raža tiešām bija mazāka, nekā ierasts. Dārzos, kur pelēko puvi neierobežoja ar augu aizsardzības līdzekļiem, postījumi bija sevišķi lieli. Puve attīstījās ļoti strauji, uz bojātās virsmas veidojot baltu micēliju, kas pārklājās ar pelēku sporu masu.

Zemnieku saimniecības “Gulbji” saimnieks Pēteris Heimanis stāsta, ka visvairāk no šīs slimības cieš šķirnes ar mīkstākām ogām un nenoturīgiem ķekariem, kas gulst nezālēs. Mazāk pūst zemenes ar stāviem ķekariem un stādījumos, kas mulčēti ar salmu vai sintētisko segumu, jo ogas nesaskaras ar zemi. Ar pelēko puvi vairāk slimo, piemēram, šķirnes ‘Venta’, ‘Zefyr’, ‘Pandora’, ‘Senga Sengana’, bet diezgan izturīgas ir ‘Honeoye’, ‘Korona’, ‘Polka’, ‘Dukat’, ‘Kokinskaja Raņņaja’, ‘Rubinovij Kulon’.

SIA “Bioefekts” direktore Anita Lielpētere iesaka pret puvi izmantot bioloģiskos augu aizsardzības līdzekļus, kas satur mikroorganismus un nomāc slimību izraisītājus. Zemenes stādot, der pie auga saknēm iestrādāt aptuveni tējkaroti sausā Trihodermīna vai vienu ēdamkaroti šķidrā Trihodermīna, vai arī vienu ēdamkaroti preparāta Mikrobioloģiskais mēslojums zemenēm. Kad ogas sāk gatavoties, pelēkās puves aizkavēšanai ieteicams reizi nedēļā miglot ar šķidro Trihodermīnu. Amatieru stādījumos biopreparātu lietošana ir vienīgais risinājums.

Komercdārzos no ķīmiskajiem augu aizsardzības līdzekļiem izmanto fungicīdu Signum, deva – 1,8 kg/ha (apstrādi veic profilaktiski ziedēšanas sākumā un otrreiz pēc 10–14 dienām). Preparāts vēl palīdz pret plankumainībām un miltrasu. Var izmantot arī Sviču 62,5 (0,8–1,2 kg/ha), ar ko apsmidzina augus pirms un pēc ziedēšanas. Abi augu aizsardzības līdzekļi ir otrās klases preparāti un nav pieejami mazdārziņu īpašniekiem, kuri nav beiguši speciālus kursus.

Pie profilaktiskiem pasākumiem pieder augu atlieku izvākšana tūlīt pēc ražas novākšanas (nopļauj lapas, lai ierobežotu slimības izplatību nākamajā gadā), regulāra nezāļu apkarošana, samērīgas slāpekļa mēslojuma devas (pārmēslošanas dēļ intensīvi aug lapas un samazinās ogu stingrība). Parādoties puvušām ogām, tās jānorauj un jāaizvāc.

Pievienot komentāru

Vēlas oficiālu jaunuzņēmumu dienuStarptautiskā tehnoloģiju un jaunuzņēmumu konference "Digital Freedom Festival" ("DFF") šogad pulcēs apmēram 1300 jaunuzņēmumu un investoru pārstāvju.
Pasaulē
Draugiem Facebook Twitter Google+