×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
27. aprīlis, 2018
Drukāt

Pelna vairāk, nekā uzrāda statistika (10)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Vidējā neto darba samaksa (pēc nodokļu nomaksas) Latvijā pērn palielinājusies par 6%, sasniedzot 894 eiro, secināts interneta personāla atlases uzņēmuma “CV-Online Latvia” ikgadējā atalgojuma pētījumā. “Cilvēki Latvijā pelna nedaudz vairāk, nekā tas tiek atspoguļots oficiālajā statistikā,” teica “CV-Online Latvia” vadītājs Alvis Brodiņš. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, vidējā neto alga Latvijā pērn bija “tikai” 676 eiro. Šīs lielās atšķirības tiek skaidrotas ar ēnu ekonomiku un aplokšņu algām.

Augstākais vidējais mēneša neto atalgojums ir strādājošiem IT, finanšu, telekomunikāciju, ķīmiskās rūpniecības un farmaceitisko produktu ražošanā. Pērn šajās nozarēs darbinieku vidējais atalgojums pārsniedza tūkstoš eiro robežu. Savukārt zemāko atalgojumu, zem 700 eiro, saņēma izglītības, kultūras un veselības aprūpē strādājošie.

Vidējā un augstākā līmeņa vadība 2017. gadā saņēma vidēji 2330 eiro, kamēr informāciju tehnoloģiju speciālisti – 1480 eiro. Būtisks atalgojuma kāpums vērojams arī juristiem, kuri pērn vidēji saņēma 1283 eiro.

Lielākās algas, kā arī straujākais to kāpums ir lielajos, starptautiskajos uzņēmumos, kur darbinieki pēc nodokļu nomaksas vidēji saņem 1000 eiro, kā arī valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībās.

Latvijā joprojām ir viens no lētākajiem darba spēkiem Eiropas Savienībā. Zemāku atalgojumu nekā Latvijā saņem vien mūsu kaimiņvalstī Lietuvā, kā arī Rumānijā un Bulgārijā. “Tas ļauj mūsu uzņēmējiem, nedaudz palielinot atalgojumu, ražot eksportam. Vēl dažus gadus šo modeli varēs ekspluatēt,” uzskata SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis. Darba samaksas kāpums turpināsies arī šogad. Lēnāks kāpums vai pat kritums tiek prognozēts finanšu sektorā, tāpat sarežģīta situācija gaidāma tranzīta nozarē. “Prognozējams, ka gada vidū vidējā bruto alga sasniegs 1000 eiro, taču 1000 eiro “uz rokas” vēl ir aptuveni divu trīs gadu jautājums,” piebilst bankas speciālists.

Augstāko atalgojumu saņem Rīgā strādājošie, vidējai algai sasniedzot 968 eiro, bet Pierīgā, Jūrmalā – 897 eiro. Savukārt zemākais vidējais atalgojums ir Daugavpilī – 619 eiro, bet Latgalē kopumā – 593 eiro. Reģionālās atšķirības atalgojumā saglabāsies, prognozē A. Brodiņš.

“Tā kā atalgojums galvaspilsētā ir vidēji par 40% augstāks nekā citās Latvijas pilsētās, daudzi cilvēki motivēti strādāt Rīgā. To arvien biežāk saprot darba devēji, piemēram, ir mazumtirgotāji, kuriem ir liels vakanču skaits Rīgā, aktīvi uzrunā darbiniekus reģionos, viņiem piedāvājot apmaksātu dzīvesvietu un ceļa izdevumus,” konstatējis A. Brodiņš.

Vairāk nekā 40% uzņēmēju šogad plāno pārskatīt atalgojumu, to palielinot, lai noturētu un motivētu esošos darbiniekus un samazinātu personāla rotāciju, savukārt 46% darba devēju neplāno veikt izmaiņas darbinieku atalgojumā, liecina “CV-Online Latvia” darba devēju aptauja. 39% darba devēju gatavojas šogad palielināt atalgojumu par 10%.

Atalgojuma robežas un sistēmu gatavojas pārskatīt arī mobilo sakaru operators SIA “Latvijas Mobilais telefons” (LMT). “Situācija darba tirgū kardināli mainījusies. Uzņēmumiem jāmeklē jauni ceļi, kā piesaistīt darbiniekus. “Millenium” paaudze, kas ienāk darba tirgū, ļoti labi apzinās savu vērtību un to, ka viņus visi uzņēmumi gaida. Šobrīd neviens uzņēmums nevar iztikt bez IT speciālistiem, un tas savā ziņā izkropļo tirgu,” LMT viceprezidente Laura Keršule uzsvēra, ka uzņēmums akūti izjūt IT speciālistu trūkumu. Uz izsludinātajam IT speciālistu vakancēm piesakoties daudzi, taču uzņēmums ne vienmēr spējot izpildīt potenciālo darbinieku prasības, kā arī ne vienmēr viņu kompetences atbilst LMT vajadzībām. Visvairāk trūkstot tieši mājas lapu programmētāju, no kuriem daudzi strādājot kā frīlanceri jeb pašnodarbinātie, bet uzņēmumam nepieciešami darbinieki, kas var strādāt noteiktā laikā un vietā.

LMT nodarbina 80 IT speciālistus, kuru vidējais atalgojums esot augstāks nekā “CV-Online Latvia” pētījumā konstatētais. “IT speciālistu atalgojums tuvinās vidēja līmeņa vadītāja atalgojumam,” piebilst L. Keršule. Lai mazinātu IT speciālistu trūkumu darba tirgū, viņa aicina iesaistīties valsti un apsvērt domu par īpašas IT augstskolas izveidi.

 

 

Populārākie papildu labumi

Bezmaksas dzērieni 40%

Veselības apdrošināšana 39%

Neformāli darba pasākumi 32%

Mobilais telefons personīgai lietošanai; apmaksāta slimības diena 23%

Elastīgs darba laiks 20%

Dāvana dzīves nozīmīgos brīžos 17%

“Premium” veselības apdrošināšana 16%

Portatīvais dators personīgai lietošanai 13%

Avots: “CV-Online Latvia”

 

 

Lielākais algu pieaugums “TOP 10” 

1. Automobiļu un transporta iekārtu ražošana 14,2%

2. Sporta nodarbības, izklaides un atpūtas darbība 13,9%

3. Iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošana 13%

Veselība un sociālā aprūpe 13%

4. Ieguves rūpniecība un karjeru izstrāde 12,6%

5. Ceļojumu biroji 12,4%

6. Izmitināšana 12,1%

7. Izglītība 10,8%

Lauksaimniecība 10,8%

8. Būvniecība 10,2%

Valsts un pašvaldību pārvalde 10,2%

9. Elektrisko iekārtu ražošana 10,1%

10. Reklāmas un tirgus izpētes pakalpojumi 9,5%

Avots: “CV-Online Latvia”

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmoliberastu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 2. Vidējā temperatūra slimnīcā…
  Šo dabūjām par stāvēšanu uz barikādēm…

 3. Hmm, vai šim rakstam var ticēt?? ” Bezmaksas dzērieni 40%??????”

 4. Lai kaut cik varētu ticēt statistikai,tad jāatmet lielākās un mazākās algas.

 5. žurnālisti, ieslēdziet kritisko domāšanu un papētiet, kā šie dati tiek iegūti un cik tiem vispār var ticēt..

 6. Vot, vot; es jau ar’ visiem saku, ka mani pavalstnieki pelna vairāk, nekā uzrāda statistika! Citādi tak būtu badā apsprāguši?!

 7. Strādāju finanšu jomā. Ļoti gribētos saņemt tos 1000 eiro uz rokas, kā raksta visu zinošie pētnieki. Atkal tiek sajaukti kāposti ar putraimiem un rezultātā pilns katls.

Draugiem Facebook Twitter Google+