×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.3°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
1. septembris, 2017
Drukāt

Peļņas atņemšana nav ilgtermiņa risinājums (2)

LVC publicitātes fotoLVC publicitātes foto

"Latvijas valsts ceļi" līdzekļus no dividendēm ieguldīs jaunās ceļu laboratorijas asfalta trausluma temperatūras noteikšanas iekārtas (TSRST) iepirkšanai. Ar pašreizējo iekārtu (attēlā) var pārbaudīt tikai vienas asfaltbetona sastāvdaļas – bitumena – trauslumu.

Valdība lēmusi, ka šogad četras no valsts kapitālsabiedrībām drīkst dividendes jeb pērnā gada tīro peļņu, neiemaksājot to valsts budžetā, paturēt sev. Tas ir ļauts “Latvijas valsts ceļiem” (LVC), “Latvijas autoceļu uzturētājam” (LAU), “Latvijas dzelzceļam” (LDz) un “Latvijas Nacionālajai operai un baletam” (LNOB). Nauda tikšot izmantota jaunu iekārtu iepirkšanai, dažādu projektu un modernizācijas veikšanai.

Šogad no kapitālsabiedrībām tika iekasēti nedaudz vairāk kā 170 miljoni eiro no pērnā gada peļņas. Lai nākotnē iegūtu vairāk līdzekļu budžetam, Finanšu ministrija (FM) plāno uzlikt pienākumu kapitālsabiedrībām palielināt dividenžu apmēru. Šī iecere tiek vērtēta pretrunīgi.

 

Uzņēmuma īpašnieki ir tiesīgi izlemt

Dividenžu sadalījuma jautājums ir sarežģīts, tādēļ ir jāsaprot, kāpēc dažām kapitālsabiedrībām tiek dotas “atlaides”, savukārt citām – ne. Pārresoru koordinācijas centra (PKC) pārstāve Elīna Krūzkopa izskaidro kritērijus, pēc kādiem tiek vērtētas kapitālsabiedrības un to tīrās peļņas liktenis: “Valsts budžetā attiecīgajā pārskata gadā ieskaitāmo dividenžu apjomu regulē likums. Apstiprinot kapitālsabiedrības gada pārskatu, dalībnieku sapulce lemj arī par normatīvajos aktos noteikto dividenžu iemaksu valsts budžetā. Ja kapitālsabiedrība nolemj maksāt valsts budžetā noteikto dividenžu apjomu, atsevišķs Ministru kabineta (MK) lēmums nav nepieciešams. Gadījumā, ja kapitālsabiedrība neplāno ieskaitīt valsts budžetā normatīvajos aktos noteikto dividenžu apmēru, tai ir iespēja iesniegt priekšlikumu PKC un FM par atšķirīgu dividendēs iemaksājamo apmēru.”

Kāpēc dažām no valsts kapitālsabiedrībām valdība ļauj paturēt gada tīro peļņu uzņēmuma mērķu īstenošanai, savukārt citām – tā pilnā apmērā jāiemaksā valsts budžetā? “Jebkuri lēmumi, kas saistīti ar dividendēm un to izmaksu, ir uzņēmuma īpašnieka lēmumi. Kapitālsabiedrības kompetencē ir strādāt ar augstu efektivitātes līmeni un ražot tirgum konkurētspējīgas preces un pakalpojumus, lai uzņēmumam būtu peļņa,” atzīst “Latvijas valsts meži” komunikācijas daļas vadītājs Tomass Kotovičs.

To apstiprina arī Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta (BKPI) Latvijas pārstāvniecības vadītājs Andris Grafs: “Valstij kā uzņēmumu akcionāram ir tiesības izņemt dividendēs no peļņas tik, cik uzskata par nepieciešamu. Vienlaikus tam jānotiek atbilstoši kapitālsabiedrības darbības stratēģijai, nevis ar mērķi segt budžeta izdevumus īstermiņā, jo valstij jārīkojas kā rūpīgam uzņēmuma saimniekam un jāskatās ilgtermiņā.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Ja ir domā ko nozagt,tad izdomās vienalga kādu aparātu!!!

  2. valstij jau tik daudz izdevumu: Atbildēt

    algu palielināšana birokrātijai, dāvinājumi privātbankām, zelta tilti, tiesu piespriestās “kompensācijas” hroniski “nenotiesājamiem” blēžiem un valsts nozadzējiem…
    .
    Kā varēja būvē ceļus no Ādama laikiem līdz mūsdienām, kamēr nebija izgudrota “trausluma noteikšanas iekārta” ?
    Laikam kontrolēja asfalta sastāvdaļu kvalitāti, nevis vienkārši miksēja ražotāju “sertifikātus” ?

Draugiem Facebook Twitter Google+