Kultūra
Literatūra

“PEN Latvija” rīko diskusiju par rupjībām bērnu literatūrā un skolu progammās0

Publicitātes foto

Raiņa un Aspazijas memoriālajā muzejā 18. septembrī plkst. 18 notiks rakstnieku biedrības “PEN Latvija” organizēta diskusija “Brīvību rupjībām! Ko iesākt ar valodu skolu mācību programmās?”, informēja pasākuma organizatori.

Latvijas PEN diskusiju rīko, jo 2018./2019. mācību gadā ir nācies dzirdēt iebildumus pret literatūras dažādām izpausmēm un mēģinājumus ierobežot dažādos mākslinieciskās izpausmes līdzekļus. Visbiežāk iebildumi tiekot vērsti pret bērniem domāto literatūru.

Organizācijā norādīja, ka mēģinājumi ierobežot izpausmes un vārda brīvību ir fiksēti arī mūsu likumdošanā, ieviešot Izglītības likumā “tikumības” jēdzienu.

Pasākuma rīkotāji vēlētos veicināt sabiedrības izglītību vārda brīvības jautājumos. “Vēlamies veicināt izpratni un diskusiju par literatūras atšķirību no realitātes, dažādiem mākslinieciskās izpausmes līdzekļiem, par dažādu žanru specifiku, par to, kādēļ vajadzīga veselīga visdažādāko balsu un viedokļu pārstāvniecība literatūrā,” teikts organizācijas paziņojumā.

Latvijas PEN sadarbībā ar punctummagazine.lv ir sākusi rakstu sēriju ar mērķi veicināt sabiedrības izpratni par vārda brīvību un mākslinieciskās izteiksmes līdzekļu izmantošanu literatūrā.

Pirmais raksts sērijā bija Santas Remeres raksts “Kam vajag rupjības?” Vēl plānoti Kārļa Vērdiņa, Ivetas Ratinīkas un Ilvas Skultes raksti.

Saistītie raksti

Diskusijā trešdien stāstīs par spilgtākajiem gadījumiem, kurus ir piedzīvojuši izdevēji, tulkotāji, skolotāji, sastopoties ar neizpratni un pretestību pret izteiksmes brīvības nepieciešamību.

Pasākumā piedalīsies skolotāja un dzejniece Iveta Ratinīka, dzejnieks Jānis Peters, dzejnieks un rakstnieks Rihards Bargais, tulkotāja Dace Meiere, izdevniecības “Liels un mazs” direktore Alīse Nīgale. Diskusiju vadīs Ilmārs Šlāpins.

LA.lv