×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
21. novembris, 2016
Drukāt

Pensija bez nodokļa – runga ar diviem galiem (24)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Reaģējot uz vairāk nekā 11 000 cilvēku parakstītu ierosinājumu, Saeima atsāk diskutēt par pensiju atbrīvošanu no nodokļiem. Kolektīvajā iesniegumā Saeima tiek lūgta noteikt, ka valsts maksātajām pirmā līmeņa pensijām (gan vecuma, gan apgādnieka zaudējuma un izdienas) netiek piemērots iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN).

“Turīgākajās Eiropas valstīs pensijas patiešām tiek apliktas ar nodokļiem, bet jāņem vērā, ka tur pensiju apmēri ir lielāki un arī neapliekamais minimums ir augstāks. Kamēr Latvija nav sasniegusi tādu labklājības līmeni, mums drīzāk jāseko to valstu piemēram, kas atrodas līdzīgā attīstības stadijā. Lietuvā, Bulgārijā, Ungārijā un Slovākijā pirmā līmeņa pensijas netiek apliktas ar IIN,” skaidroja iniciatīvas autors Arnis Vērzemnieks.

Saeimas Mandātu ētikas un iesniegumu komisijas deputāti pagājušajā nedēļā, iepazīstoties ar šo iniciatīvu, nolēma kopā ar kolēģiem no Sociālo un darba lietu komisijas apspriest iespējas virzīt tālāk ierosinājumu par IIN atcelšanu pensijām.

 

Neizpildīti solījumi

Neapliekamā minimuma paaugstināšana pensijām ir bijusi teju katras partijas solījumu sarakstā. Četras no Saeimas partijām (NA, ZZS, “Saskaņa” un “No sirds Latvijai”) pat noslēgušas sadarbības memorandus ar Latvijas Pensionāru federāciju (LPF), kur sola risināt šo jautājumu.

Pirms pusotra gada parlamenta sēdē gandrīz tika atbalstīts Andreja Klementjeva (“Saskaņa”) priekšlikums palielināt neapliekamo minimumu pensijām no pašreizējiem 235 līdz 300 eiro. Taču toreizējais Saeimas budžeta komisijas priekšsēdētājs Kārlis Šadurskis no Saeimas tribīnes uzsvēra, ka šāds straujš palielinājums esot nereāls, un apgalvoja, ka jau sākts darbs pie tā, lai no 2016. gada katru gadu varētu par 15 – 20 eiro palielināt neapliekamo minimumu pensijām. Klementjevs atsauca savu priekšlikumu, bet Šadurska solījums tā arī palika tikai tukši vārdi.

 

Mazo pensiju saņēmēji aizmirsti

Visticamāk, arī šīs kolektīvās iniciatīvas ceļš Saeimas gaiteņos nebūs viegls vairāku iemeslu dēļ.

Pirmkārt, valsts budžets no pensionāru IIN maksājumiem iegūst aptuveni 92,5 miljonus eiro gadā, no kā atteikties nebūs viegli. Otrkārt, šāds priekšlikums neviennozīmīgi tiek uztverts pašu pensionāru aprindās. “Mēs kā federācija nevaram iestāties par to, lai nodoklis tiktu atcelts visiem, jo mums valstī ir gandrīz 5000 pensionāru, kuri saņem pensijā vairāk nekā 1000 eiro mēnesī. Tādēļ mēs atbalstītu pakāpenisku neapliekamā minimuma celšanu līdz minimālās algas līmenim,” teica Saeimas deputāts un LPV priekšsēdētājs Andris Siliņš (ZZS). Vienkārši runājot, pozitīvas pārmaiņas no IIN atcelšanas sajutīs tikai tie, kuru pensijas ir lielākas par neapliekamo minimumu (235 eiro), bet gandrīz 60% pensionāru tās ir mazākas. Tādēļ viņi jau tagad nemaksā IIN un šī nodokļa atcelšana viņiem neko nedos, iespējams, pat radīs problēmas.

Iebildumi varētu būt arī pašvaldībām, jo, atceļot IIN pensijām, pašvaldību ieņēmumi saruktu aptuveni par 60 miljoniem eiro. Tīri teorētiski iespējams arī šāds scenārijs – pensionāri, kuru pensija lielāka par 235 eiro, tiek atbrīvoti no IIN un saņem par dažiem eiro mēnesī vairāk, taču pašvaldībām paliek mazāk naudas, ar ko palīdzēt vistrūcīgākajiem pensionāriem.

 

Gatavi kompromisiem

Iniciatīvas autors Vērzemnieks gan aicina politiķus skatīties plašāk: “Nauda taču atgriezīsies ekonomikā caur pensionāru pirkumiem. Tas samazinās spiedienu uz pašvaldībām, jo pensionāriem mazināsies nepieciešamība lūgt sociālu palīdzību. Tas motivēs strādājošos pensionārus beigt darba gaitas un atbrīvos darba vietas jauniem cilvēkiem.” Tomēr iesnieguma autori gatavi arī kompromisa variantiem – IIN neatcelt, bet palielināt neapliekamo minimumu līdz 500 vai 1000 eiro.

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. Две страны в мире обложили пенсии налогом -это украина и латвия. Страны где правит нацистский режим.

 2. Bet kā lai nosauc (sk.virsrakstu) pakāpenisko IIN samazināšanu visiem tikai Latvijā? Un kāpēc apstājamies? Šo robu budžetā arī tagad segsim uz pensionāru rēķina?

 3. Skats no Filipīnām>Skats no abām pusēm Atbildēt

  Ja jau runājam par PVN,tad,piemēram,Filipīnās,pensionāri,tiešām,maksājot par precēm un pakalpojumiem,ir atbrīvoti no PVN!

 4. Dīvaina loģika jeb slīcēju glābšana pašu slīcēju rokās! Atbildēt

  Vai tad vistrūcīgākajiem pensionāriem var palīdzēt vienīgi ar nodokļu ieņēmumiem no tām pašām pensijām? Kapēc ne visā pasaulē dominējošais ienākuma nodoklis pēc maksātspējas principa,par kuru vēl 2009.gadā bija gatavs balsot ar abām rokām,piemēram,Augusts Brigmanis;diferencēts PVN ar samazinātām likmēm pirmās nepieciešamības precēm un pakalpojumiem,paaugstinātām-luksusa precēm un pakalpojumiem,kā praktiski visās valstīs,kurās iekasēts tiek pievienotās vērtības nodoklis;tik pat liels kā ienākuma nodoklis,kapitāla pieauguma nodoklis utt?

 5. Tai, kura saņem 117 eiro par 30 gadu stāžu vai tai, kas saņem 214 eiro par 40 gadu darba stāžu nu nemaz nav jāuztraucas! Jo ir pārāk mazas summas līdz t.s. nodokļu atvilkšanas sākšanai no 235 eiro!

 6. Skats no abām pusēm Atbildēt

  Reaģējot uz vairāk nekā 11 000 cilvēku parakstītu ierosinājumu, Saeima atsāk diskutēt par pensiju atbrīvošanu no nodokļiem. Kolektīvajā iesniegumā Saeima tiek lūgta noteikt, ka valsts maksātajām pirmā līmeņa pensijām (gan vecuma, gan apgādnieka zaudējuma un izdienas) netiek piemērots iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN).
  ==================
  Tiek lūgts noteikt, LAI valsts maksātajām pensijām netiktu piemērots PVN.
  Saprotams, ka NABAGAM ar 19 000 eiro mazu pensiju mēnesī, tas ir liels trieciens, ja atvelk PVN …nodokļus …
  Pensijas NEAPLIEKAMAIS minimums ir 235 eiro …
  Bet zināms, ka 25 000 saņem MAZĀKU pensiju par šiem 235 eiro …

 7. man liekas ka valdībai izdevīga šī “tvaika nolaišana ” komentāros ,galvenais lai neiziet ielās.kamēr runāsim un neko nedarīsim, nekas nemainīsies!ja neko citu, tad vismaz boikotējiet vēlēšanas.

 8. Skaidrs ir viens,ka pensijas līdz minimālās algas apmēram nedrīkst aplikt ar nodokli.Tas būtu godīgi pret mazo pensiju saņēmējiem,kas dzīvo pusbadā.Pārliecināta,ka to gan mūsu rijīgā valdība varētu atļauties tūlīt,ja gribētu,censtos,cienītu pensionārus…..Pensionāri nāk vēlēšanas,domājiet par ko balsojat……
  Paši sev taču algas palielināja no 2017.gada…?!?

  • Boikotēt vēlēšanas! Lielākā muļķība, šim deputātu simtam to tikai vajadzētu, lai bez viņiem un viņu ģimenes locekļiem vēlēšanas neviens nepiedalītos, tad varētu sēdēt Saeimā vismaz līdz simts gadu vecumam un neviens jaunais netiktu pat tuvumā, Pareizāks varētu būt risinājums – vēlēšanu biļetenā svītrot pirmos desmīt deputātu kandidātus un pārējiem ievilkt krustiņus.

   • pastāsti, ko tu pīpē ! Atbildēt

    Svītrota (vai nesvītrota) biļetena
    IEMEŠANA URNĀ vien
    jau nozīmē, ka TU esi
    nobalsojis PAR to partiju !
    .
    Tālākais atkarīgs, kurš tur kura
    labā atteiksies no mandāta.
    Vai par Āboltiņas fokusu jau aizmirsuši ??

 9. Siliņam nekavējoties jāatkāpjas no Pensionāru federācijas vadības, jo viņš aizstāv tikai valdošo kliķi!!!

 10. Tikai nevajag muldēt, ka ienākuma nodokļa nemaksāšana radīs problēmas. PILNĪGAS MUĻĶĪBAS! Mēs ļoti labi zinām, ka iekasēt nodokli no “pabalsta”, ka faktiski ir pensijas- ir laupīšana. Mazās pensijas? Piedodiet, ja valsts maksā tik ļoti zemas algas, tad vainīga ir valsts pārvalde, nevis cilvēki. Valsts absolūti neko nedara, lai izkultos no šīs eknomiskās bedres, kurā esam jau 25 gadus. Diemžēl. Tiek gudrots, kādus nodokļus atkal uzlikt, lai varētu ministriem, ierēdņiem un deputātiem maksāt algas par absolūti kļūdainu likumu ražošanu.

 11. Arodslimus pensionārus arī par naudu neārste un viss čiki-briki.Ar varu uzmākšanas ārstiem ar savām vainām var beigties priekšlaicīgi letāli.Metodes ir pārbaudītas Gulāgos,Salaspils sporta un atpūtas nometnē.Izpildītaji ir kvalificēti padomju okupantu apmācīti un kompartijas skolas apmācīti rīkļurāvēji,atbrīvoti tur no sirdsapziņas un citām tautas bendēm nevajadzīgam īpašībam.

 12. vajag arī pensijas piesaistīt vidējai algai valstī, lai viss notiek “automātiski” un galvenais likumīgi

 13. Tos hobijsportiem, Līvu albumiem u.c. lietām izšķērdētos miljonus labāk novirzīt pensijām

 14. Palielināt algas ministriem ir apspriešanai “nevajadzīgs” fakts, bet bez pusnabagu pensionāru IIN valsts ir finansiālās sprukās. Kārtējo reizi valdība demonstrē, cik tā ir nevarīga bez pensionāru grašiem. Un neapliekamo minimumu var taču pacelt sākumam par dažiem desmit eiro. Pensionāri taču katru gadu ir gatavi bučot kungiem piedurknes par dažiem eiro indeksējot,, arī paceļot pa 30-50 eiro neapliekamo minimumu daudzi pensionāri būs pateicīgi.

 15. Uz Sibīriju tos suņus!

 16. kur siliņš klāt, tur visur nelaime…
  kaut drīzāk nosprāgtu !

 17. Mūsu “simtniekam” viss ir likumīgi,kas palielina viņu algas, piemaksas, dzīvokļu, auto pabalstus,bet mums tautai nekas nepienākas,nezinu kāpēc būtu jāmaksā transporta izdevumi deputātam līdz pat 700 eiro vienā mēnesī, bet mirstīgajam pat neviens nemaksā mēnešbiļeti, pie ārstiem netiekam, bet ministrs tiek uzreiz un bez maksas. Viss ir tā apnicis, ka reizēm liekas vienīgais glābējs inde vai striķis, apnikuši deputātu stāsti un solījumi, riebjas skatīties uz glumajiem ģīmjiem.

  • atautas kalpi ir totāli aizmāršīgi. Viņi ir aizmirsuši, ka jākalpo tautai! Tas viņiem ir steigšus jāatgādina, negaidot vēlēšanas!

 18. Ja nevar atcelt nodokli, vai palielināt neapliekamo, tad lai nodokļa maksātājiem no pensijas, tiek piešķirtas tiesības izmantot medicīnas pakalpojumus bez maksas.
  Jo maksāt nodokli un neko nesaņemt pretī ir nelikumīgi.

Draugiem Facebook Twitter Google+