×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Vineta, Oļegs
Piektdiena, 17. augusts, 2018
2. februāris, 2017
Drukāt

ST vērtē lauku saimnieku pensiju mantošanas likumību (18)

Foto-Shutterstock (Ilustratīvs foto)Foto-Shutterstock (Ilustratīvs foto)

Satversmes tiesa (ST) trešdien atklātā tiesas sēdē sāka skatīt kāda Liepājas pusē aizgājuša lauksaimnieka mantinieču lietu par tiesībām saņemt mantojumā tā saucamo ES lauksaimnieku pensiju. Pirmajā tiesas sēdē uzaicinātie eksperti par šo jautājumu pauda atšķirīgus viedokļus.

Iespēju mantiniekiem turpināt saņemt lauksaimnieka pensiju valdība atcēla ar 2015. gada Ministru kabineta noteikumiem nr. 187 “Grozījums Ministru kabineta 2004. gada 30. novembra noteikumos nr. 1002 “Kārtība, kādā ieviešams programmdokuments “Latvijas Lauku attīstības plāns Lauku attīstības programmas īstenošanai 2004. – 2006. gadam”. Pieteikuma iesniedzējs Administratīvā tiesa (Liepājas tiesu nams) lūdz izvērtēt apstrīdētās normas atbilstību Satversmes 105. pantam.

Kas ir lauksaimnieka pensija

Lauksaimniekiem pirms pensijas vecuma iestāšanās ir tiesības pārtraukt saimniecisko darbību, pārdodot savu uzņēmējdarbību vai nododot to mantiniekiem un nākamos 15 gadus saņemt tā saucamo ES priekšlaicīgās pensionēšanās pensiju. Tās lielums ir atkarīgs no saimniecības iepriekšējo gadu naudas apgrozījuma. Astoņdesmit procentu pensijas sedz no ES budžeta, 20% maksā Latvijas nodokļu maksātāji. Saņemt vienlaikus ES lauksaimnieka un vecuma pensiju nevar.

Latvijā līdz 2014. gada jūlijam 56 mirušo saimnieku mantinieki saņēma bijušā ES pensionāra pensiju, tostarp 15 no viņiem bija arī saimniecības mantinieki. Līdz maksāšanas termiņa beigām viņiem būtu jāizmaksā 1,9 miljoni eiro.

Valdība 2015. gada aprīlī ar iepriekš nosauktajiem MK noteikumiem nr. 187 lēma, ka mantinieki turpmāk aizgājēja pensiju nesaņems. Ministru kabineta pārstāvji vakar ST skaidroja, ka noteikumos nr. 1002 sākotnēji iekļāva neparedzētu nosacījumu, ka atbalstu var maksāt saimniecības atdevēja mantiniekam. Vēlāk secināts, ka pensijas maksāšana nesasniedz vēlamo iznākumu – palielināt jaunu cilvēku ienākšanu lauksaimniecības biznesā, nodrošināt saimniecību izaugsmi.

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. Es esmu Mr Fredrick Petersons. Cienījama, likumīgu un akreditēta aizdevējam. Mēs dodam no aizdevuma visu veidu, ir ļoti ātri un viegli veids, LIKE- hipotēku, mājokļu kredīti, biznesa aizdevumi, slikta kredīta aizdevumiem, komerciālu aizdevumu, Start-up-apgrozāmā kapitāla aizdevumus, būvniecības aizdevumi, auto aizdevumus, viesnīcu aizdevumus, students aizdevumi, individuālie aizņēmumi, parādi Consolidation Loan, tik daudz vairāk … Vai jums ir nepieciešams kredīts? Vai esat bijis meklē kur saņemt kredītu? Vai jums ir mēģināt iegūt jebkāda veida šiem aizdevumiem minēts iepriekš? Tad atbildēt tagad (fredrickpetersonloan(at) gmail.com). Ja jūs vēlaties saņemt pieejamu aizdevumu. Mēs esam 100% garantija, ar zemāko likmi 2% visiem kredītiem, ar bezmaksas nodrošinājuma pabalstiem. Tiklīdz mēs saņemsim jūsu atbildi, mēs varētu uzreiz sākt apstrādāt savu aizdevumu ….. 24/7 stundas finansēšana …

 2. Es esmu Mr Fredrick Petersons. Cienījama, likumīgu un akreditēta aizdevējam. Mēs dodam no aizdevuma visu veidu, ir ļoti ātri un viegli veids, LIKE- hipotēku, mājokļu kredīti, biznesa aizdevumi, slikta kredīta aizdevumiem, komerciālu aizdevumu, Start-up-apgrozāmā kapitāla aizdevumus, būvniecības aizdevumi, auto aizdevumus, viesnīcu aizdevumus, students aizdevumi, individuālie aizņēmumi, parādi Consolidation Loan, tik daudz vairāk … Vai jums ir nepieciešams kredīts? Vai esat bijis meklē kur saņemt kredītu? Vai jums ir mēģināt iegūt jebkāda veida šiem aizdevumiem minēts iepriekš? Tad atbildēt tagad (fredrickpetersonloan@gmail.com). Ja jūs vēlaties saņemt pieejamu aizdevumu. Mēs esam 100% garantija, ar zemāko likmi 2% visiem kredītiem, ar bezmaksas nodrošinājuma pabalstiem. Tiklīdz mēs saņemsim jūsu atbildi, mēs varētu uzreiz sākt apstrādāt savu aizdevumu ….. 24/7 stundas finansēšana …

 3. Lauksaimnieki strādāja no gaismas līdz tumsai tad, kad nebija nekādas subsīdijas un Eiropas fondu naudas. Tagad lauksaimniekam ievāktā ražā uzreiz aiziet peļņā, jo visus citus izdevumus praktiski nosedz Eiropas maksājumi. Tāpēc Lauksaimnieki’, tas ir saimniecību īpašnieki braukā ar glaunām mašīnām, divreiz gadā atpūšas siltajās zemēs un paverdzina savus strādniekus. Bet kādas ir lauksaimniecības produktu cenas veikalos? Aizrīsieties vienreiz, kad nebūs tās Eiropas naudas. Un jautājums cik šīs saimniecības samaksā nodokļos, lai tādas pašas algas saņemtu policisti, robežsargi, skolotāji.

 4. Es zinu to, ka praktiski visās normālās pasaules valstīs atraitnēm maksā mirušā vīra pensijas daļu. TIKAI NE LATVIJā! Sheit cilvēka sociālie maksājumi līdz ar viņa nāvi aiziet nebūtībā, tāpēc ka LV nav normāla valsts, bet gan mafiozs veidojums ar valsts masku (parlaments, ministri utt.), kas aizsedz drausmīgu sīkplēsoņa purnu. Esmu pārliecināta, ka visās citās ES valstīs lauksaimnieku mantinieki gan saņem šīs pensijas. TIKAI NE LATVIJā!

 5. re,ko “haļavščiki” atkal sagribējuši!

 6. Šīs lauksaimnieku pensijas ir lielākā netaisnība pret skolotājiem, policistiem, robežsargiem un citiem no budžeta eksistējošiem ierēdņiem. Lauksaimnieks juridiski atdod savu saimniecību bērniem vai mazbērniem ar kuriem ir kopīga saimniecība un turpina saimniekot, tikai vairs neskaitās īpašnieks un saņem visas subsīdijas un vēl PENSIJU NO LV budžeta 20% un 80% no ES. Un šis pensijas ir no 500 latiem un tagad 711 eiro mēnesī līdz 1250 latiem, tagad 1778 eiro, atkarībā no saimniecības apgrozījuma. Šīs pensijas ir jau no 1997 gada un strādājot valsts pārvaldē algas bija ap 180 latiem mēnesī un ko mēs saņēmām pretī no ES neko!!!!!!!! Šo noteikumu autore sēž Saeima bijusī Zemkopības ministrijas valsts sekretāre LAIMDOTA STRAUJUMA.

  • no budžeta eksistējošie ierēdņi, var dabūt zemi un
   paši baudīt to “lejputriju”, bet nekā, pie kafijas, audzējot
   “darba tulznu”, skaitīt naudu otra kabatā ir vieglāk !

 7. Šīs lauksaimnieku pensijas ir lielākā netaisnība pret skolotājiem, policistiem, robežsargiem un citiem no budžeta eksistējošiem ierēdņiem. Lauksaimnieks juridiski atdod savu saimniecību bērniem vai mazbērniem ar kuriem ir kopīga saimniecība un turpina saimniekot, tikai vairs neskaitās īpašnieks un saņem visas subsīdijas un vēl PENSIJU NO LV budžeta 20% un 80% no ES. Un šis pensijas ir no 500 latiem un tagad 711 eiro mēnesī līdz 1250 latiem, tagad 1778 eiro, atkarībā no saimniecības apgrozījuma. Šīs pensijas ir jau no 1997 gada un strādājot valsts pārvaldē algas bija ap 180 latiem mēnesī un ko mēs saņēmām pretī no ES neko!!!!!!!! šo noteikumu autore sēž Saeimā, bijusī Zemkopības ministrijas valsts sekretāre LAIMDOTA STRAUJUMA.

  • ko tad tu, čuriņ, kafijojies “valsts pārvaldē”, kur bija tik slikti ?
   Varēji ņemt zemi un iet tajā labumā !
   Bet nekā !
   Tur ir jāstrādā vairāk kā 8 stundas dienā un bez brīvdienām !
   Tur tā tava nelaime 🙂

 8. Viena no lielākajām pēckomunisma netaisnībām.

  • Viena no lielākajām pēckomunisma netaisnībām, ka
   neaiztrieca atpakaļ, no kurienes nākuši, tādus šarikovus
   kā tu !
   Uz citu sapelnītajiem līdzekļiem uzceltajās mājās,
   par citu sapelnītajiem līdzekļiem īres maksājumu
   pabalstiem dzīvojošs, uz pašvaldības pabalstiem
   parazitējošs lumpenis vēl brūķē lielu muti !!!

 9. kā tad negribēs mantot pensiju,pieraduši tak visu laiku dzīvot tikai no priekš- un pakaļmaksājumiem!

 10. Kas tās par muļķībām!? Kādas pensijas mantiniekiem? Lai paši pelna, nevis cer uz daudzmaz senču sapelnītā un nedaudz sazagtā.

Draugiem Facebook Twitter Google+