Latvijā
Sabiedrība

Pensijai 3. līmenī uzkrāj 4-5% iedzīvotāju1


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – LETA/Ieva Lūka

Privātajos pensiju fondos jeb 3.pensiju līmenī iemaksas veic vien 4-5% ekonomisko aktīvo Latvijas iedzīvotāju, otrdien, prezentējot jaunāko Pensiju fondu apskatu, sacīja Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) Finanšu instrumentu tirgus un ieguldījumu pakalpojumu komitejas līdzpriekšsēdētāja un “SEB dzīvības” apdrošināšanas valdes priekšsēdētāja Kristīne Lomanovska.

Kaut arī pērn kopējais pensiju – gan valsts fondēto jeb 2.pensiju līmeņa, gan 3.pensiju līmeņa ienesīgums uzskatāms par veiksmīgu, privāto pensiju fondu ienesīgums nebija tik liels, kāds tas bija 2.pensiju līmenim. Kopumā pērn kopējās iemaksas 2.pensiju līmenī bija 424 miljoni eiro, bet peļņa – 90 miljoni eiro. Savukārt 3.pensiju līmenī kopējās iemaksas pērn bija 77 miljoni eiro, bet peļņa – 11 miljoni eiro, informēja Lomanovska.

Viņa uzsvēra, ka patlaban līdzekļus uzkrājumiem privātajos pensiju fondos lielākoties novirza iedzīvotāji vecumā pēc 40 gadiem, tādēļ, Lomanovskas ieskatā, būtu svarīgi domāt par pensiju uzkrājumu veikšanu jau laicīgāk. Viņa arī atzīmēja, ka tikai 6% darba devēju Latvijā veic iemaksas pensiju fondos par saviem darbiniekiem. Līdz ar to viņa skaidroja, ka būtu svarīgi ņemt piemēru no tādām labklājības valstīm kā Lielbritānija, kurā tiek īstenota “auto-enrollment” programma, mudinot darba ņēmējus pašiem iesaistīties pensiju uzkrāšanā.

Lomanovska atzīmēja, ka pērn stājās spēkā arī vairāki likuma grozījumi, kas radīja izmaiņas pensiju fondu pārvaldībā. Kā vienu no tiem viņa minēja, ka no šā gada ir iespējams investēt līdz 75% pensiju fondos uzkrātā kapitāla akciju tirgū, tādējādi radot iespēju nopelnīt lielāku pensiju apmēru no jau uzkrātajiem līdzekļiem. Tomēr viņas ieskatā minētajam jautājumam varētu pieiet arī “agresīvāk”, nosakot iespēju akciju tirgū investēt uzkrātos līdzekļus 100% apmērā, jo jaunākiem cilvēkiem pašlaik tajā ir lielāka iespēja nopelnīt lielāku pensiju.

LA.lv