×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
9. oktobris, 2013
Drukāt

Pensijas indeksēs līdz noteiktai summai, par indeksa lielumu vēl atklāts jautājums

LETALETA

Labklājības ministre un senioru organizāciju pārstāvji vienojušies, ka nākamgad pensijas tiks indeksētas visiem līdz noteiktai summai, taču pagaidām vēl ir atklāts jautājums par summu un indeksa lielumu, aģentūra BNS uzzināja ministrijā.

 

“Šobrīd ir atklāts jautājums par indeksa lielumu – vai tas ir kā šobrīd likumā noteikts patēriņa cenu indekss vai to kombinē ar algu pieauguma indeksu, vai tas ir vēl kāds variants –, to mēs līdz nākamajai sēdei ar ministrijas ekspertiem izvērtēsim un sniegsim piedāvājumu pensionāriem vērtēšanai,” pēc tikšanās žurnālistiem pavēstīja labklājības ministre Ilze Viņķele (“Vienotība”).

Likums paredz, ka nākamgad ir atsākama pensiju indeksācija atbilstoši inflācijas lielumam, taču tiek meklēts jauns risinājums, jo, ja inflācija būs maza, pensijas pieaugs par ļoti niecīgu summu. Pensionāri arī uzsver, ka vēlas taisnīgāku sistēmu.

Šā gada ārkārtas indeksācijai slieksnis bija 200 latu. “Jautājums, vai to piesaista minimālajai algai vai slieksnis ir zemāks (..) tas ir diskusiju jautājums,” sacīja ministre.

Sistēmas maiņa nozīmētu lielāku indeksāciju nekā pensiju pārskatīšana, tikai ņemot vērā inflāciju. Jaunā kārtība nozīmē arī to, ka lielo pensiju saņēmējiem pielikums absolūtos skaitļos būs mazāks, jo indeksēs tikai vienu noteiktu daļu no pensijas.

Jaunais risinājums būtu tikai uz laiku.

“Ir skaidrs, ka ilgstoši šādu sistēmu uzturēt nevarēs, šobrīd tam ir pamatojums, tā kā lielākā pensionāru daļa ir cilvēki gados, kas nav varējuši savas pensijas nopelnīt caur sociālajām iemaksām. Tā kā šī attiecība mainās, skaidrs, ka uz mūžu šādu kārtību paturēt nebūtu pamatojami. Tas ir pārejas perioda risinājums ar mērķi, lai pensionāri justos novērtētāki, būtu sajūta, ka indeksācija ir taisnīgāka,” teica Viņķele.

Latvijas Pensionāru federācijas vadītājs Andris Siliņš apliecināja, ka efekts no sistēmas maiņas būs visām pensijām vienāds pielikums neatkarīgi no tā, cik lielas pensijas ir. Zināmā mērā zaudētāji varētu izrādīties tie, kuru pensijas ir mazākas par summu, kāda tiks indeksēta, tāpēc federācija iestāsies par zemāku slieksni.

“Mēs būsim par to, lai summa būtu mazāka, bet par lielāku koeficientu,” uzsvēra Siliņš.

Pensionāru federācija bija piedāvājusi izmantot pensionāra iztikas minimuma grozu indeksācijai, skatoties, par cik pieaugusi dzīves dārdzība tajā iekļautajām precēm un pakalpojumiem, taču tas netika atbalstīts.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+