Foto – Shutterstock.com

Pensiju arī par “neredzamo darbu” 4

Labklājības un arī Finanšu ministrijai būs jāmeklē iespēja palielināt sociālās iemaksas vecākiem, kas atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Veselam
Neviens to pat nenojauta – pasaulē populāros kosmētikas produktos vēzi izraisošas ķīmiskas vielas 800 reižu pārsniedz normu 33
Lasīt citas ziņas

To paredz vakar Saeimas Demogrāfijas lietu apakškomisijā lemtais. Apakškomisijas priekšsēdētājs Imants Parādnieks (NA) jau iepriekš izteicies: nav taisnīgi, ka bērnu vecākiem ir mazāks pensijas uzkrājums nekā tiem, kas nav radījuši bērnus. Lai situāciju risinātu, I. Parādnieks pat rosināja ieviest bezbērnu nodevu, kas tiktu izmantota pensiju līdzsvarošanai. Ideja par bezbērnu nodevu gan neguva atsaucību.

Tomēr problēma paliek: neatkarīgi no vecāku pabalsta apmēra bērnu kopšanas atvaļinājuma laikā valsts par “atvaļināto” vecāku sociālās iemaksas maksā tikai no 141 eiro. Tādējādi bērnu kopšanas atvaļinājumā pavadītais laiks samazina pensijas kapitālu. Turklāt, ja vecākam neilgi pēc atgriešanās darbā, gadās ņemt slimības lapu, slimības nauda tiek rēķināta no šī 141 eiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpēc deputāti nolēma aicināt Finanšu un Labklājības ministriju izstrādāt likuma grozījumus, lai valsts maksātās sociālās iemaksas bērna kopšanas atvaļinājuma laikā būtu līdzvērtīgas tām, ko par vecāku maksāja darba devējs pirms atvaļinājuma. I. Parādnieks ir pārliecināts, ka sociālo budžetu šāds lēmums negatīvi neietekmēs, jo nauda paliks sociālajā budžetā, tikai tiks ieskaitīta vecāku pensijas kapitālā. Šāds lēmums attiektos tikai uz tiem vecākiem, kas pirms bērna kopšanas atvaļinājuma ir strādājuši.

Labklājības ministrijas pārstāve Linda Liepa šādu ideju nenoraidīja, taču skaidru atbalstu arī nepauda. Ministrijā topot Dzimumu līdztiesības pamatno­stādnes. Tajās tikšot risināti jautājumi gan par vecāku vieglāku atgriešanos darba tirgū pēc bērna kopšanas atvaļinājuma, gan par tēva lielāku lomu bērna kopšanā, bet, kā var noprast, mazuļu audzināšanas finansiālie aspekti pagaidām netiek akcentēti.

Demogrāfijas apakškomisija plāno rosināt vecāku pabalsta apmēru turpmāk rēķināt, ņemot vērā abu vecāku sociālo iemaksu lielumu.

Komisijas sēdē izskanēja: vecāki, jo sevišķi mātes, veic ļoti lielu tā saukto neredzamo darbu, kas tiek veikts mājās bērnu labā un par ko netiek saņemta darba samaksa vai veiktas sociālās iemaksas. Valsts vecākiem šo veikumu varētu kompensēt vismaz ar cienīgām vecumdienām. Daudzbērnu ģimeņu biedrību apvienības valdes priekšsēdētājs Leonīds Mucenieks stāstīja, ka citās Eiropas valstīs daudz tiek pētīts, cik tad laika vecāki patērē šajā it kā neredzamajā darbā. Nule Ungārijā notikusi pat īpaša šai tēmai veltīta konference. Kādreiz mājas rūpes pārsvarā bija uz sievietes pleciem, bet tagad vīrieša un sievietes ieguldījums mājas darbos vismaz Eiropā kopumā līdzsvarojas.

Sieviešu resursu centra “Marta” pārstāve Dace Kavase gan iebilda, ka Latvijā joprojām sievietes lielākoties pēc algota darba nododas mājas solim, kamēr vīrieši sporto vai velta laiku kādam citam hobijam. I. Parādnieks pauda, ka vīrieši toties vairāk laika nekā sievietes pavada algotā darbā.

Reklāma
Reklāma

D. Kavase arī ierosināja bērna kopšanas atvaļinājumu turpmāk saukt kā citādi, jo bērna kopšana ir smags darbs, nevis atpūta.