×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
1. aprīlis, 2015
Drukāt

Pensiju arī par “neredzamo darbu” (4)

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com

Labklājības un arī Finanšu ministrijai būs jāmeklē iespēja palielināt sociālās iemaksas vecākiem, kas atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā.

To paredz vakar Saeimas Demogrāfijas lietu apakškomisijā lemtais. Apakškomisijas priekšsēdētājs Imants Parādnieks (NA) jau iepriekš izteicies: nav taisnīgi, ka bērnu vecākiem ir mazāks pensijas uzkrājums nekā tiem, kas nav radījuši bērnus. Lai situāciju risinātu, I. Parādnieks pat rosināja ieviest bezbērnu nodevu, kas tiktu izmantota pensiju līdzsvarošanai. Ideja par bezbērnu nodevu gan neguva atsaucību.

Tomēr problēma paliek: neatkarīgi no vecāku pabalsta apmēra bērnu kopšanas atvaļinājuma laikā valsts par “atvaļināto” vecāku sociālās iemaksas maksā tikai no 141 eiro. Tādējādi bērnu kopšanas atvaļinājumā pavadītais laiks samazina pensijas kapitālu. Turklāt, ja vecākam neilgi pēc atgriešanās darbā, gadās ņemt slimības lapu, slimības nauda tiek rēķināta no šī 141 eiro.

Tāpēc deputāti nolēma aicināt Finanšu un Labklājības ministriju izstrādāt likuma grozījumus, lai valsts maksātās sociālās iemaksas bērna kopšanas atvaļinājuma laikā būtu līdzvērtīgas tām, ko par vecāku maksāja darba devējs pirms atvaļinājuma. I. Parādnieks ir pārliecināts, ka sociālo budžetu šāds lēmums negatīvi neietekmēs, jo nauda paliks sociālajā budžetā, tikai tiks ieskaitīta vecāku pensijas kapitālā. Šāds lēmums attiektos tikai uz tiem vecākiem, kas pirms bērna kopšanas atvaļinājuma ir strādājuši.

Labklājības ministrijas pārstāve Linda Liepa šādu ideju nenoraidīja, taču skaidru atbalstu arī nepauda. Ministrijā topot Dzimumu līdztiesības pamatno­stādnes. Tajās tikšot risināti jautājumi gan par vecāku vieglāku atgriešanos darba tirgū pēc bērna kopšanas atvaļinājuma, gan par tēva lielāku lomu bērna kopšanā, bet, kā var noprast, mazuļu audzināšanas finansiālie aspekti pagaidām netiek akcentēti.

Demogrāfijas apakškomisija plāno rosināt vecāku pabalsta apmēru turpmāk rēķināt, ņemot vērā abu vecāku sociālo iemaksu lielumu.

Komisijas sēdē izskanēja: vecāki, jo sevišķi mātes, veic ļoti lielu tā saukto neredzamo darbu, kas tiek veikts mājās bērnu labā un par ko netiek saņemta darba samaksa vai veiktas sociālās iemaksas. Valsts vecākiem šo veikumu varētu kompensēt vismaz ar cienīgām vecumdienām. Daudzbērnu ģimeņu biedrību apvienības valdes priekšsēdētājs Leonīds Mucenieks stāstīja, ka citās Eiropas valstīs daudz tiek pētīts, cik tad laika vecāki patērē šajā it kā neredzamajā darbā. Nule Ungārijā notikusi pat īpaša šai tēmai veltīta konference. Kādreiz mājas rūpes pārsvarā bija uz sievietes pleciem, bet tagad vīrieša un sievietes ieguldījums mājas darbos vismaz Eiropā kopumā līdzsvarojas.

Sieviešu resursu centra “Marta” pārstāve Dace Kavase gan iebilda, ka Latvijā joprojām sievietes lielākoties pēc algota darba nododas mājas solim, kamēr vīrieši sporto vai velta laiku kādam citam hobijam. I. Parādnieks pauda, ka vīrieši toties vairāk laika nekā sievietes pavada algotā darbā.

D. Kavase arī ierosināja bērna kopšanas atvaļinājumu turpmāk saukt kā citādi, jo bērna kopšana ir smags darbs, nevis atpūta.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. sapnis pavasara naktī pie līdzšinējām valdībām,kam Latvijas iedzīvotāji pie pakaļas.

  2. Tūlīt saskries vārnas ķērgdamas,ka paši vainīgi,ka bērnus taisa. Bet… Ja tā visi domās,kā šīs vārnas,cilvēce jau sen būtu izmirusi kā suga… Es esmu par to,lai arī bērnu audzināšanas gadi ietu klāt darba stāžā.

  3. Tas pats ir jādara attiecībā uz bērna un invalīda kopšanu.
    Ja tiek kopts vai nu bērns vai pieaugušais- invalīds, tad nav, kur ņemt tās sociālās iemaksas, par ko demagoģiski runā ministrijas darbinieki, jo mums pietiek tikai ēšanai un pamperiem.

  4. kaa ar maaminjaam, kuraam jau berninji paaugushies ???

Draugiem Facebook Twitter Google+