×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
18. maijs, 2015
Drukāt

Pensiju likuma grozījumu dēļ varētu samazināt ministriju budžetus (7)

Foto: LETAFoto: LETA

Ministru prezidente Laimdota Straujuma.

Ministru prezidente Laimdota Straujuma (“Vienotība”) pieļauj, ka varētu tikt samazināti visu ministru budžeti Labklājības ministrijas (LM) virzīto pensiju likuma grozījumu dēļ.

“Iespējams, mēs lemsim par to, ka jāsamazina visu ministriju budžeti, lai varētu pieņemt kādu daļu no Labklājības ministrijas priekšlikumiem,” pirmdien pēc koalīcijas partiju sanāksmes sacīja Straujuma.

Lēmumu valdība par to pieņems otrdien. Šo jautājumu skatīs slēgtajā daļā.

“Diskusija, protams, būs saistībā ar budžetu. Ir ļoti sarežģīti, lai viss komplekss, ko Labklājības ministrija virza, tiktu akceptēts, bet rīt mēs atstājām valdībai lemšanai, vai mēs varam kādu daļu no priekšlikumiem atbalstīt,” komentēja valdības vadītāja.

Jau ziņots, ka grozījumi tostarp paredz arī pārrēķināt pensijas tiem cilvēkiem, kuru pensiju aprēķināšanu skāra negatīvs kapitāla indekss ekonomiskās krīzes dēļ.

Iepriekš valdība divas reizes atlika lēmuma pieņemšanu par pensiju likuma grozījumiem. Finanšu ministrijas aprēķini liecina, ka nākamā gada budžeta sagatavošanā būs jāveic konsolidācija 0,4% apmērā no IKP, tādēļ tā pauda izbrīnu par šādām iniciatīvām.

LM izstrādātie grozījumi paredz vairākas izmaiņas. Ar 2015.gada 1.jūliju rosinātas izmaiņas pensiju indeksācijā, turpmāk indeksācijā piemērojot 50% no vidējā iemaksu algas pieauguma pašlaik esošo 25% vietā; invaliditātes pensiju pārrēķināšanas kārtība saistībā ar Satversmes tiesas spriedumu.

Grozījumi paredz izmaiņas pensijas kapitāla aktualizēšanas kārtībā, nofiksējot kapitāla indeksu, lai tas turpmāk nebūtu zemāks par skaitli “1”. Šīs izmaiņas stātos spēkā no 2016.gada 1.janvāra.

No 2016.gada 1.janvāra bija plānots pārrēķināt pensijas, kuras skāra negatīvais indekss ekonomiskās krīzes dēļ.

LM iepriekš informēja, ka personām, kurām pensijas kapitāla noteikšanā ņemti vērā apdrošināšanas iemaksu algas indeksi, kas mazāki par skaitli “1”, pensiju paredzēts pārrēķināt un palielināto pensijas apmēru sākt izmaksāt:

2010.gadā piešķirtās vai pārrēķinātās pensijas – ar 2016.gada janvāri;

2011.gadā piešķirtās vai pārrēķinātās pensijas – ar 2017.gada janvāri;

2012., 2013., 2014. un 2015.gadā piešķirtās vai pārrēķinātās pensijas – ar 2018.gada janvāri.

Pensijas starpība par iepriekšējo periodu netiktu maksāta.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

  1. Pensijām nekad nebūs naudas,bet jūs ndbadziņi pat pildsspalvu pērkat uz mūsu rēķina!

  2. Treknums ir kaitīgs! Atbildēt

    Jāatliek ir arī trekno gadu padomju atjaunošana valsts uzņēmumos!

  3. Ministrijas jāapvieno,pensijas jāpalielina!

  4. Vispar vajag tiem ministriem samazinat liekos terinus!Pareizi un dara pensionari,lai iet streikot!Kaunu zaudejusi kuri sez siema!Tapec jau nekad jau nav naudas,jo pasi sez treknajos kreslos,valsti apzog,nabadziba,grasus ir cilvekiem jaskaita un cietuma tadus jasedina!

  5. ak atkal konsolidēt vajag.Kungi pietiek tieši Jums trekni dzīvot.Apvienot ministrijas,apvienot valdes padomes.,un maksāt par darbu tikai vienu algu,nekādas prēmijas,piemaksas.Pildspalvas,zīmuļus pirkt par saviem līdzekļiem.Likvidēt en-en-en tās darba vietas vienam valsts darbonim.Par izšķērdību, reāli cietumsodi ar konfiskācijām.Te nu vajadzīgi ļoti gudri juristi.Tad naudas pietiks ļoti daudzām lietām.

  6. Kāpēc ne samazināt ministriju skaitu? Kāpēc nabadzīgājā Latvijā ir nepieciešamas par sešām ministrijām vairāk nakā bagātajas Šveicē un Luksemburgā?

  7. Derētu mazināt pašas ministrijas!

Draugiem Facebook Twitter Google+