×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.6°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Trešdiena, 23. maijs, 2018
14. marts, 2014
Drukāt

Pensiju sistēma nākotnes perspektīvā (8)

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

Pērn starpība starp sociālās apdrošināšanas budžeta ieņēmumiem un izdevumiem vēl bija ar mīnusa zīmi, bet šogad un nākamajos gados tos plāno jau ar plusa zīmi. Piemēram, 2014. gadā tos plāno 132,4 miljonus eiro lielus. Vai un kā tas ietekmēs pensionāru maciņus, skaidro labklājības ministrs Uldis Augulis, Labklājības ministrijas (LM) valsts sekretāra vietnieks Ingus Alliks un Sociālās apdrošināšanas departamenta direktore Jana Muižniece.

Vai tiks indeksētas arī piemaksas pie pensijām? Vai ir cerība, ka tās varētu piešķirt arī tiem, kas pensionēsies šogad?U. Augulis: – Lai gan pensionāri uzskata, ka piemaksu par darba stāžu – 1 eiro jeb 70 santīmus – inflācija “noēdusi” līdz 52 santīmiem, šogad tā netiks indeksēta. Nākotnē piemaksas apmērs tiem, kuriem tā jau piešķirta, varētu tikt palielināts. Viss atkarīgs no tā, kā attīstīsies ekonomika, cik būs darba vietu un no kādām algām tiks veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas. Šobrīd Latvijā no minimālās un vēl zemākas algas nodokļus maksā 34% strādājošo. Salīdzinājumam – Igaunijā tikai 20%.

Izskan dažādas idejas arī Saeimā, ka, piemēram, vajadzētu indeksēt pensijas atkarībā no darba stāža. Sākotnēji pensiju sistēmā bija ietverta norma, ka pensiju indeksē atkarībā no algas izmaiņām. Centīsimies to atjaunot, tādēļ jaunajos Pensiju likuma grozījumos noteikts, ka pensiju indeksē ar daļu no algas indeksa.

Pozitīvs pavērsiens šajā gadā ir tas, ka pensiju piemaksas tiek pārnestas uz pamatbudžetu, tādējādi ļoti būtiski atslogojot sociālās apdrošināšanas budžeta izdevumus.

J. Muižniece: – Piemaksa pie pensijas par darba stāžu līdz 1996. gadam bija domāta kā pagaidu pasākums, tādēļ, sākot ar 2012. gadu, tā vairs netiek piešķirta. Savulaik paredzēja arī aizsardzības mehānismu tiem cilvēkiem, kuriem kopējais apdrošināšanas stāžs ir vairāk par 30 gadiem, bet laika periodā no 1996. līdz 1999. gadam ienākumi bija zemi vai to vispār nebija. Lai novērtētu šo četru gadu periodu, tiek ņemta vērā vidējā apdrošināšanas iemaksu alga valstī šajā laikā. Šā atvieglojuma piešķiršanas laiks ir pagarināts līdz 2015. gadam un, tā kā tas tiek piemērots 76% no visām jaunpiešķirtajām pensijām, visticamāk, tiks pagarināts.

Cilvēkiem, kam vienāds darba stāžs un kas pensionējās 2010. un 2013. gadā, ļoti atšķiras piešķirto pensiju apmērs. Kādēļ tā? 


– Pārejas perioda vecuma pensiju apmērus ietekmē darba stāžs līdz 1996. gadam, individuālā alga no 1996. līdz 1999. gadam, pensionēšanās vecums un pensiju kapitāla indeksācija. Lai mūža laikā maksātās sociālās apdrošināšanas iemaksas nezaudētu vērtību, tās katru gadu indeksē ar kapitāla indeksu, iegūstot uzkrāto pensijas kapitālu. Taču pensiju sistēmu ietekmē arī demogrāfiskie un ekonomiskie rādītāji. No 2009. līdz 2011. gadam Latvijā samazinājās sociālās apdrošināšanas iemaksu veicēju skaits, strādājošo algas, līdz ar to pensijas kapitāla indekss šajos gados bija negatīvs. Tādēļ cilvēkiem, kas devās pensijā krīzes laikā, kapitāls tika indeksēts ar mazāku indeksu nekā tiem, kas devās pensijā pirms tam.

Dažās valstīs noteikti pensiju griesti – noteikta summa, par kuru lielāku pensijā nopelnīt nevar. Vai Latvijā kādreiz tiks pārskatītas pensijas, kas mērāmas vairākos tūkstošos eiro?

I. Alliks: – Pensiju sistēmās, kas balstās uz individualizētām sociālās apdrošināšanas iemaksām, šādus pensiju griestus nenosaka, jo pastāv sociālo iemaksu ierobežojumi, tas nozīmē, ka, pārsniedzot noteiktu summu, no turpmākās vairs netiek veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas. Krīzes laikā šie sociālo iemaksu griesti tika atcelti, šogad tos atkal atjaunoja.

Tūkstošiem eiro lielo pensiju pamatā ir veids, kādā tika novērtēts sākuma kapitāls jeb cilvēka darba mūžs līdz 1996. gadam. Ja mēs gribētu ar šodienas skatu revidēt to, kas notika 1996. un 1999. gadā, tad būtu jāpārskata pensijas pilnīgi visiem, tādēļ tas, visticamāk, atrisināts netiks.

Daudz svarīgāk izvērtēt iespēju noteikt valstī garantēto bāzes pensiju minimāla ienākumu sliekšņa līmenī. Diskusijas par to varētu sākties jau šā gada beigās vai nākamajā gadā. Viss atkarīgs no tā, vai izdosies vienoties par minimālo ienākumu līmeni.

Fakti


 Latvijā pērn bija 967,8 tūkstoši sociāli apdrošinātas personas (darba ņēmēji un pašnodarbinātie), bet vidējā apdrošināšanas iemaksu alga – 627,81 eiro.

 2013. gadā 480,5 tūkstoši vecuma pensionāru vidēji saņēma pensijā 273 eiro.

 2013. gadā minimālo pensiju saņēma 13,7% vecuma pensionāri. Minimālā vecuma pensija cilvēkam ar mazu apdrošināšanas stāžu – līdz 20 gadiem – ir 70,43 eiro.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Nav kārtības jau pašos pamatos -jo cilvēki ar vienādu stāžu un iemaksām sanem dažādas pensijas.Piem.,sākot ar 1912.g.atcēla piemaksas par Padomju laika nostrādātajiem gadiem. Vai es vainīga, ka piedzimu neriktīgajā gadā? Vai tā nav diskriminācija? Zaudēju 18 ls, vai tas ir godīgi?Par to ,,jāpasakās,, Vinķelei un Vienotībai.Lai necer, ka balsosim par viņiem.

 2. nodokļu maksāšana pilnībā attaisnojas ar uzviju !

 3. Ja valsts gribētu cīnīties pret nodokļu nemaksātājiem,nevis domāt par nodokļu palielināšanu maksātājiem,tad būtu 20 % no min. algas.Intereses nav…nodokļu nav..

  • Valsts joprojām negrib atrast nodokļu nemaksātājus, kas privātajā sektorā maksā minimālo + pārējo aploksnē un fiksē nepilnu darba dienu – pa 4 st. Saņemot milzīgus pasūtījumus, maksā minimālus nodokļus, neapmaksājot strādniekiem ne slimības lapas, ne atvaļinājumu naudas.

 4. Kad saņēmu pensiju 2011 gadā,tad sapratu, ka dariju nepareizi, kad maksāju nodokļus godīgi. Pensiju aprēķinot valdība man ar 44 gadu darba stāžu un visiem , kas aizgāja pensijā to pēkšni smazināja ar k=0.79. Tā ka maksājot godīgi nodokļus nevienmēr saņamsit no valdības godīgu attieksmi pret to maksātājie.

  • Man derdzas šī diskriminācija-labi, ka bērni palīdz, citādi pat vēdertiesai nesanāktu.Tā lūk sanāk,kad piedzimsti nepareizā laikā!Ciet līdz atvērsies debesu vārti,nav variantu

 5. Šķiet,taisnības nebūs nekad…

  • Nekad pārtikušais nesapratīs izsalkušo,lai arī cik jaunizceptie {ievēlētie} saņemtu savu ,,maziņo,, aldziņu…Vecie cilvēki sen jāved uz mežu…Nu ,jā…drīz jau arī mežu nebūs kur vest…Latvijai jau tie nav vajadzīgi,tāpat kā vecie ļaudis,vai arī tie,kas iepriekš 30 un 40 gadus strādājuši…

Draugiem Facebook Twitter Google+