×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
15. jūnijs, 2012
Drukāt

Pensiju vecumu audzēs lēzenāk

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Saeima vakar trešajā galīgajā lasījumā atbalstīja pensiju likuma grozījumus, ar kuriem paredzēts līdz 2025. gadam pakāpeniski palielināt pensionēšanās vecumu līdz 65 gadiem.


 

Likuma grozījumus atbalstīja 49 valdošās koalīcijas pārstāvji, bet pret balsoja 39 opozīcijā esošo politisko spēku “Saskaņas centrs” un Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) deputāti. Sākotnēji likumprojekts paredzēja 2014. un 2015. gadā pensionēšanās vecumu palielināt par trim mēnešiem, bet no 2016. gada – par sešiem mēnešiem ik gadu, līdz 2020. gadā būtu sasniegts 65 gadu vecums. Tomēr galīgajā redakcijā tika iestrādāts “SC” priekšlikums par lēzenāku pensionēšanās vecuma paaugstināšanu – sākot no 2014. gada par trim mēnešiem, līdz 2025. gadā būs sasniegts 65 gadu slieksnis. Pakāpeniski tiks palielināts arī pensionēšanās vecums tiem cilvēkiem, kuriem ir tiesības pensionēties pirms vispārējā pensionēšanās vecuma sasniegšanas. Likumprojekts arī paredz noteikt tiesības pieprasīt vecuma pensiju priekšlaicīgi bez termiņa ierobežojuma.

Likumprojekts arī paredz palielināt minimālo apdrošināšanas stāžu līdz 15 gadiem, bet no 2025. gada palielināt to līdz 20 gadiem. Stāžā turpmāk tiks ieskaitīts arī periods, kad cilvēks strādājis algotos pagaidu sabiedriskos darbus, jo no šā gada sākuma šo darbu strādātāji ir pakļauti valsts pensiju apdrošināšanai.

Kaut arī likumprojekts agrāk izsaucis asas diskusijas gan parlamentā, gan sabiedrībā, galīgajā lasījumā deputāti iztika gandrīz bez debatēm. Arī piesolītā “Antiglobālistu” protesta akcija pie Saeimas bija pulcinājusi vien aptuveni desmit cilvēkus. Viņi turēja plakātus ar uzrakstiem “Nē genocīdam pret Latvijas iedzīvotājiem!”, “Saeima = Sorosa halujs?”, kā arī pieprasīja atjaunot pensionēšanās vecumu no 60 gadiem un arestēt tos deputātus, kuri balsojumā atbalstīs pensijas vecuma palielināšanu. Antiglobālistu līderis Andris Orols, uzrunājot protesta akcijas dalībniekus, pauda pārliecību, ka Saeimas deputāti nav pilnvaroti pieņemt šādu lēmumu bez tautas piekrišanas. Pēc piketa tā dalībnieki vēl brīdi uzkavējās pie Saeimas nama un diskutēja ar deputātiem, bet drīz izklīda, pat nesagaidot parlamenta balsojumu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+