×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
8. aprīlis, 2013
Drukāt

Pensionāri iecerējuši maijā rīkot protesta akcijas

Foto - LETAFoto - LETA

Ja pensiju indeksēšana nenotiks, pensionāri maijā iecerējuši Rīgā rīkot protesta akcijas, šorīt LNT raidījumam “900 sekundes” pastāstīja Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) vadītājs Andris Siliņš.

Siliņš uzsvēra, ka no valdības puses šajā jautājumā tiek gaidīta konkrēta rīcību vistuvākajā laikā, jo situācija esot dramatiska, īpaši lauku pensionāriem.

Kā konkrētu rīcību viņš minēja vismaz mazo pensiju indeksēšanu jūtamā apjomā. Pēc LPF aprēķiniem, visu pensiju indeksēšanai būtu nepieciešami aptuveni 20 miljoni latu.

Siliņš skaidroja, ka protesta akcijas, ja tās notiks, būšot miermīlīgas, un Rīgā ierastos ar plakātiem “bruņoti” pensionāri.

15.aprīlī notikšot LPF valdes sēde, kurā arī tikšot lemts par iecerētajiem pasākumiem.

Jau ziņots, ka februārī LPF domes sēdē vienojās sākt parakstu vākšanu par pensiju indeksācijas atsākšanu no šā gada oktobra.

Kā šorīt Latvijas Televīzijā izteicās Siliņš, tagad esot savākti jau vairāk nekā 90 000 parakstu. Viņš arī atzīmēja, ka parakstu vākšanu organizēt neesot bijis viegli un Rīgā bijis iespējams parakstīties vien piecās vai sešās vietās.

Premjerministrs Valdis Dombrovskis (V) pagājušajā nedēļā pēc tikšanās ar LPF žurnālistiem paziņoja, ka jautājumu par pensiju indeksēšanu jau šogad varētu pārskatīt pēc pirmā pusgada, kad būs redzams, kāda situācija ir sociālajā budžetā. Taču pensiju indeksēšana, ja tam būs līdzekļi, varētu notikt tikai ar noteikumu, ja indeksētas tiek mazās pensijas

Savukārt finanšu ministrs Andris Vilks (V) Latvijas Radio izteicās, ka pensiju indeksācijai šogad varētu atvēlēt tikai dažus miljonus latu, tādējādi šāds solis šogad būtu vairāk pozitīvs žests.

Pēc viņa teiktā, ir jāredz valsts budžeta un makroekonomiskie rādītāji pirmajā pusgadā un tad kopā ar pensionāru federāciju jārunā par to, vai var atļauties kaut ko indeksēt, vai var indeksēt mazās pensijas. Indeksācija varētu tikt apsvērta, ja pirmā pusgada valsts budžeta rādītāji ir labāki un ja ir labi ekonomiskie rādītāji.

Ministra ieskatā, šogad indeksācijai varētu atvēlēt tikai dažus miljonus latu, nekādā gadījumā tie nebūs desmitiem miljonu latu.

Turpmākajos gados pensiju indeksācija plānota atbilstoši inflācijai. Šogad gada vidējā inflācija varētu būt starp 1% un 1,5%, lēsa Vilks. Ja inflāciju skata griezumā gads pret gadu, tad tā ir 0,6%, “principā nulle”, vērtēja ministrs un atzīmēja, ka arī pērn inflācija bija mazs skaitlis.

Ministrs atzina, ka šis gads valsts budžetā atšķirsies no 2011. un 2012.gada, jo naudas, ko varētu papildu sadalīt, būs ļoti maz. Budžets pildās labāk, bet ir salīdzinoši mazāk papildu ieņēmumu, jo ir samazināts pievienotās vērtības nodoklis un iedzīvotāju ienākumu nodoklis.

“Tā nauda, ko varam papildu dalīt, būs ļoti maza,” teica ministrs un pauda viedokli, ka šogad vispār nevajadzētu būt budžeta grozījumiem.

Pensiju indeksācija ar atpakaļejošo datumu nav plānota.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+