×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
26. septembris, 2012
Drukāt

Pensionāri sašutuši par indeksācijas atlikšanu

Foto - LETAFoto - LETA

“Man dūša ir pilna, un esmu jau līdz asarām. Bet nevajag raudāt, ar to nekas nebūs līdzēts, jāaicina visa sabiedrība palīgā. Nevalstiskā organizācija viena pati netiek galā,” secina Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) priekšsēdētāja Aina Verze.

 

Viņa, tāpat kā daudzi citi pensijas vecuma cilvēki, ir sašutusi par Ministru prezidenta Valda Dombrovska paziņojumu, ka valdība arī nākamgad neplāno atgriezties pie pensiju indeksācijas. Senioriem būs jāpaciešas līdz 2014. gadam.

A. Verze uzstāj, ka nākamgad būtu jāindeksē vismaz mazās pensijas. Vairāk nekā 60% pensionāru jāiztiek ar summu, kas nesasniedz oficiālo iztikas minimumu. “Cilvēki vairs nevar savilkt galus kopā, viņi zvana, nāk uz federāciju,” situāciju raksturo LPF priekšsēdētāja.

Par premjera demisijas prasīšanu esot pāragri runāt, tā vietā LPF vadītāja aicina iedzīvotājus rakstīt, zvanīt valdībai, Labklājības ministrijai.

Lai gan pēc indeksācijas mazās pensijas paaugstinātos tikai par dažiem latiem, jo inflācija valstī ir tikai 1,7%, pensionāriem šie pāris latu ir būtiski, tie noderētu kaut vai maizes tiesai, norāda pensionāru līdere. To apstiprina arī rīdziniece Rasma Krūmiņa (82 g. v.). Viņas pensija ir 178 lati, lai gan par medmāsu nostrādāti 44 darba gadi.

 

“Ārzemēs to uzskata par nedēļas pensiju,” teic pensionāre, sakot, ka ar šo summu nevar nodrošināt cilvēka cienīgu dzīvi. Viņa pārmet, ka LPF ir ar pārāk lokanu muguru. Arī A. Verze varējusi aktīvāk rīkoties pensionāru labā, nevis tikai vaimanāt.

 

Tiesu lietās pieredzējušais pensionārs Mārtiņš Draudiņš, kas vairākkārt vērsies Satversmes tiesā un ierosinātās lietas pensiju jautājumos arī vinnējis, pensiju indeksācijas jautājumā tik pārliecināts nav. Ja tomēr tāda sūdzība Satversmes tiesai tiktu gatavota, viņš uzsvaru liktu uz tiesiskās paļāvības principu.

Labklājības ministre Ilze Viņķele (“Vienotība”) skaidro: “Lai gan sākotnējā 2013. gada budžeta projektā pensiju indeksācija netiek paredzēta, tomēr ministrija turpinās vērtēt, kā pildīsies sociālais budžets, un, ja vien būs iespējams, ierobežojuma termiņš indeksācijai tiks pārskatīts.” Tikmēr Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) pensiju indeksāciju izvirzījusi kā vienu no 2013. gada valsts budžeta prioritātēm.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+