×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
12. maijs, 2015
Drukāt

Pensionāri sola vēl neredzēti skaļas protesta akcijas (21)

Foto: LETAFoto: LETA

Andris Siliņš

Pensionāri sola tuvākajā laikā rīkot ļoti skaļas protesta akcijas, lai pievērstu uzmanību zemajām pensijām, šodien Latvijas Radio raidījumā “Aktuālais temats” teica Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) vadītājs Andris Siliņš.

Nākamnedēļ notiks LPF 10.kongress, kurā vairāk nekā 100 pensionāru organizācijas varētu pieņemt lēmumu par plašu protestu rīkošanu. “Es neizslēdzu, ka šoreiz tas troksnis būs daudz lielāks nekā iepriekšējās reizes,” brīdināja Siliņš.

Viņš vērsa uzmanību, ka pensionāru situācija ir ļoti nopietna. Turklāt pensionāri dzīvo sava mūža otro pusi un gaidīt uz valdības lēmumu par pensiju lielāku indeksāciju nav vēlams. Valstī ir aptuveni 70% pensionāru, kuri dzīvo uz nabadzības riska robežas, un šīs situācija turpina pasliktināties. Līdzšinējās pensiju indeksācijas dzīves dārdzības pieaugumu nav novērsušas, uzsvēra LPF vadītājs.

Pensionāri arī vairs neesot gatavi uz kādu solidarizāciju, īpaši, ja sociālajā budžetā ir 370 miljonu eiro pārpalikums, kas esot pietiekami, lai risinātu jautājumus par pensiju palielināšanu.

Tikmēr Finanšu ministrijas eksperts Nils Sakss uzsvēra, ka patlaban nav vēlama “deķa vilkšana” katram uz savu pusi. Teorētiski jau varot piešķirt nekavējoties līdzekļus pensiju indeksācijai, tomēr tas nozīmē, ka citas ministrijas tiks nostādītas fakta priekšā. “Tā ir mežonīga cīņa par naudu, zinot, ka saistībā ar nākamā gada budžetu būs jāpieņem sarežģīti lēmumi,” pauda Sakss.

Ministrija tomēr rosina, ka jautājumi par pensiju indeksāciju tiek skatīti laikā, kad tiek diskutēts par nākamā gada valsts budžetu. Esot jārēķinās, ka šogad ekonomiskā izaugsme nav tik strauja, kā iepriekš prognozēts, kas nozīmē, ka nākamā gada budžetā būs nepieciešams veikt konsolidāciju. Tāpēc patlaban pieņemt šādus lēmumus, kas prasa lielus finanšu ieguldījumus, nebūtu pareizi, skaidroja ministrijas pārstāvis.

Vienlaikus gan ministrija atbalsta, ka pensionāriem pensijas ir jāindeksē atbilstoši dzīves dārdzības pieaugumam. Tomēr budžets ir jāskata kopumā, neatraujot sociālo budžetu no valsts pamatbudžeta un pašvaldību budžeta. Tas nozīmē, ka sociālā budžeta pārpalikumu 0,4% apmērā patlaban nebūtu vēlams iztērēt. Tas arī var novest pie budžeta deficīta palielināšanas, kas draud ar soda sankcijām Latvijai.

Labklājības ministrijas sagatavotie grozījumi likumā “Par valsts pensijām” paredz turpmāk izslēgt iespēju pensiju aprēķināšanā piemērot negatīvus kapitāla indeksus, šādi novēršot iespējamas negatīvas sekas nākotnes pensionāriem.

Kā skaidro LM, pensijas apmēru ietekmē no konkrētas personas atkarīgi apstākļi, proti, veiktās sociālās apdrošināšanas iemaksas, darba stāžs un pensionēšanās vecums, kā arī no iedzīvotāja neatkarīgs rādītājs – iepriekšējā gada kapitāla indekss, kas katru gadu mainās un pensijas aprēķināšanā tiek piemērots tikai vienu reizi.

Vecuma pensijas aprēķināšanā izmanto kapitāla indeksus par iepriekšējiem gadiem līdz pensijas piešķiršanas gadam. Ekonomiskās un finanšu krīzes izraisītais sociālo iemaksu veicēju skaita un algu samazinājums šos indeksus attiecīgajos gados ir ietekmējis negatīvi. LM uzsver, ka, lai novērstu gan krīzes radītās sekas, gan mazinātu nabadzību, nepieciešams novērst, ka pensijas kapitāla apmērs ir tik ļoti atkarīgs no kapitāla indeksa. Tādēļ izstrādātie grozījumi paredz, ka turpmāk šis indekss pensiju aprēķinā nedrīkstēs būt mazāks par skaitli “1”.

Tāpat atbilstoši Satversmes tiesas spriedumam grozījumi paredz pilnveidot invaliditātes pensijas pārrēķināšanas kārtību personām, kuras pēc invaliditātes pensijas piešķiršanas veikušas sociālās apdrošināšanas iemaksas invaliditātes apdrošināšanai.

Vienlaikus likuma pārejas noteikumi tiek papildināti ar jaunu punktu, kas paredz laikposmā līdz 2018.gadam veikt pensiju pārrēķināšanu – pārskatīt pensijas apmēru tām personām, kurām, aprēķinot pensiju, pensijas kapitāla noteikšanā ņemti vērā negatīvi kapitāla indeksi. Tomēr starpība par iepriekšējo periodu, kad pensija aprēķināta, ņemot vērā negatīvus kapitāla indeksus, netiks izmaksāta.

Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem uz šā gada 1.janvāri negatīvie pensijas kapitāla indeksi pensiju aprēķinā ņemti vērā 106 526 personām, no kurām 95 850 personas ir vecuma pensijas saņēmējas, 9729 personas ir apgādnieka zaudējuma pensijas saņēmējas, bet 947 personas ir izdienas pensijas saņēmējas.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Mīļā ĒRCĪT!!! Mēs neesam rietumnieki un veselība mums ne tuvu viņējai!!! Pati aizgāju pensijā 68 gados, jo veselība laba, bet ne visiem…Klaigāšana ir nepatīkama, bet KO DARĪT??? NEKAS jau labāks nebūs un tos 5 eiriņus nejutīsim, jo visi tirgotāji ATKAL SASPAROSIES uz cenu paaugstinājumiem PILNĪGI VISĀS JOMĀS kā tas bijis līdz šim… NABAGI BIJĀM, ESAM UN BŪSIM (Cepļa kungs filmā teica: BAGĀTS BIJU, BAGĀTS ESMU un BAGĀTS BŪŠU?”)!!!

 2. ka jau 25 gadus Latvijas pensionāri “CĪNĀS” par savu eksistenci un NEVIENAI VALDĪBAI un SAEIMAS TAS jautājums NEINTERESĒ!?? Sociālo budžetu samet vienā katlā un iepūt!? Kad vajag AIZLĀPĪT ar nolūku pielaistās vai ielaistās neizdarības, tad neķītra “SPALVAINA” roka iegrābjas sociālajā budžetā un punkts, pensionārus nostādot fakta priekšā… KURŠ ATĻĀVA IEGRĀBTIES, AIZSTĀVOT PAREXBANKU??? KĀPĒC GODMANIS LAUZĀS PREMJERA KRĒSLĀ UN KURŠ PREZIDENTS VIŅU NOMINĒJA OTRO REIZI, ZINĀDAMS, KAS NOTIKS AR VALSTI UN NAUDĀM???Neviens cilvēks nelauzīsies par katru cenu atpakaļ amatā BEZ iepriekšēja nodoma!!! NEVIENS!!! TE NU MĒS VĒL JOPROJĀM ESAM – ELLĒ PRET PAŠU GRIBU un VAINĪGAJIEM NEKAS… VIŅI SMEJAS KĀ KUTINĀTI PAR VECAJIEM IDIOTIEM, KURI IR NABAGI UN LŪDZ….Viņi piemirsuši, ka KATRS SAŅEM PĒC NOPELNIEM – NE VAIRĀK UN NE MAZĀK…

 3. Komentāru cenzūra darbojas nevainojami. Komentārs par Valdības samazināto pensiju par 21%, kas nopelnīta 45 darba gados ,pazuda stuindas laikā ar visu rakstu par Ministra kunga lielibu ka sociālā’budžeta būs 800 mil.eiro. Un vēl apgavo, ka mūsu valstī ir demokrātija un nav cenzūras. Cenzūra diemžēl ir vēl lielāka kā padomju laikos.

 4. Katru dienu lasu un dzirdu: izšķērdēta atkal valsts nauda, visu laiku tiek noslēgti valstij neizdevīgi līgumi, deputāti “šiko” pa labi un kreisi, par ES naudām vispār jāklusē. Deputātu skaits būtu jāsamazina uz pusi, Kultūras ministrija vienas ēkas vietā, jau saimnieko pa četrām ēkām, ministriju ierēdņi jāsamazina. Gribu redzēt, kad valsts sāks taupīt naudu. Paldies jaunajai ministrei Danai Reizniecei Ozolai, cilvēks, kas kaut ko mēģina. Jāatrod naudas pensijām un tūlīt, jo gaidāt, kad apmirs cilvēki pensijas vecumā.

 5. Siliņ, padalies! Atbildēt

  Siliņ, pastāsti par savu līgumu ar SC! Cik naudiņas pārskaitīja? Varbūt vari padalīties ar pensionāriem.

 6. Mums jāpieprasa valdībai ieskaitīt sociālajā budžtā daļu peļņas no Latvijas valsts mežiem, no Pļaviņu HES, no Ķeguma HES un citiem no Padomju laikiem esošiem uzņēmumiem, lai visiem pensionāriem, kuru darba stāžs ir 30 un vairāk gadi tiktu noteiktas pensijas vai pabalsti iztikas minimuma apmērā, tas ir 500 eiro mēnesī. Mums neviens taisnīgi neko neiedos, ja paši neizcīnīsim. Tā kā būsim aktīvi un iestāsimies par savām cilvēku tiesībām, it īpaši vēl prezidentūras laikā.

 7. Valstij naudas pietiek, paskatieties kādas algas ir valsts uzņēmumos, kādas algas ir ierēdņiem, tādas kā rietumu valstīs un dažiem pat lielākas 1 miljons gadā. Valsts var atļauties 100 miljonus prezidentūrai, pusmiljonu vienai izrādei Vācijā. Valsts var atļauties uzdāvināt ASV baņķieriem Citadeles banku un t.t. Bet cilvēkiem ar darba stāžu 30 gadi un vairāk valsts nosaka 200 eiro mēnesī pensiju. Tā ir ņirģāšanās par savu tautu. Svešzemju ieceļotājiem – bēgļiem mēnesī izmaksā 570 eiro mēnesī, cietumnieks viens mēnesī patērē 490 eiro un uz tiem attiecas cilvēku tiesības, bet kas attiecas uz mums? Ir vienkārši jāpieprasa un jāgriežas arī Eiropas komisijā, ka mūsu valsts neievēro cilvēktiesības pret veciem un neaizsargātiem cilvēkiem- pensionāriem un invalīdiem!

 8. nav ko bļaut,naudas nav…jāpalīdz Ukrainai slepkavot.Pašu pensionāri un slimi bērni var droši mirt par viņiem nevienam nekādas daļas nav.Tas ka cilvēki visu mūžu ir godīgi strādājuši,tas ir nieks.Lai dzīvo mūsu valdība,pati taisnīgākā valdība pasaulē…

 9. APZAGTA PENSIONARE Atbildēt

  ES NESAPROTU,KA SILINS VAR SEDET UZ 2 KRESLIEM?PIRMS TAM TRINA DIBENU ILGUS GADUS.KA PRIEKSNIEKS ARODBIEDRIBA…KO GAN LABU PAVEICIS PENSIONARU LABA???NEKO…TUKSA MUCA!!!!SILIN!IZLASI,KO TAUTA PAR TEVI DOMA UN PROTIES,KAMER AR GODU VEL VAR AIZIET.KAUT GAN,LIEKAS,KA TAS LAIKS NOKAVETS.KAUNS PAR TADU….

 10. Mēs jau esam redzējuši tās naida izkropļotās sejas, kas krieviski lamājas un ķērc. **

 11. Būsi Siliņu sajaucis ar Gausu,kuram,gandrīz miljonu lielajam ienākumam vēl tiek samazināts iedzīvotāju ienākuma nodoklis!

 12. Viss vienā katlā! Atbildēt

  “Lstvijā ir samudžinātas vienā katlā nesavienojamas naudas: sociālā apdrošināšana (ko veido strādājošo apdrošināšanas iemaksas) ir salikta kopā ar pavisam citiem izdevumiem,kurus valdībai ir pienākums segt no pamatbudžeta-izdienas pensijas,pabalsti ģimenēm,bērniem,invalīdiem kopš dzimšanas,černobiļiešiem,dzimšanas un apbedīšanas pabalsti utt.
  Šim samudžinājumam piešķirts nosaukums”sociālais budžets”.Iestāstīt tautai,ka tā esot pareizi,nebija grūti.Jo atmiņā palikusi padomju laika kārtība,kad bija viens kopējais katls,un partija izšķīra strīdiņus,kuram no tā dot,un kuru atstāt bešā.”
  Skat.Ivars Redisons:”Ne tikai par pensijām,jeb kā valdība parādu kārtoja”,Delfi.lv,6.aprīlis 2012.

 13. cilvēks nav tā radīts, lai domātu par otru līdzcilvēku, pat ne par sava paša nākotni. Tādēļ arī kapitālisma ideoloģija tam ir vistuvākā, proti, neierobežota un nekādu likumu nesankcionēta bagātību raušana uz citu rēķina.Ir arī rezultāti, kā nepārtraukti kari, revolūcijas,slaktiņi, holokausti un sibīrijas..

 14. ATDODIET NOZAGTO, parexĀ IEGULDĪTO, …LAIKAM gaidīsiet, kamēr visi apmirs – arī tie,,nelaikā dzimušie” pensionāri, SILIŅ, vācies – uz diviem krēsliem, bet nekā nedarīt, tikai sanemt algu – vai zini, ka 40 gadus nokalpojis skolotājs var saņamt t.s.pensiju pat mazāku kā minimālā alga…un tad vēl no 285 EUR 24% atvelk. lai siliņveidīgajiem būtu ko uzbaroties…kā mirdami, nabadzībā dzīvojuši mēs lādēsim jūs un valsti, ko jūs pārstāvat…SARGIETIES…VIŅŠ VISU REDZ…

 15. Latvijā cilvēki vēl arvien par daudz agri pensionējas, tā ir liela daļa no problēmas. Rietumzemēs pensionēšanās vecums visiem ir tradicionāli bijis 65 gadi, bet tā kā mūža ilgums pagarinās, vairākas valstis pensionēšanās vecums jau ir, vai tiks pacelts uz 67. Ja gribās lielāks ienākums, tad ir vēl iespēja veseliem cilvēkiem pameklēt kādu darbu. Klaigāšana pa vecā padomieša Siliņa modei ir stulba.

  • Nerunā tukšu, katru mēnesi vēl samaksājam diezgan normālu sociālo nodokli no sava ģimenes budžeta, tā kā Tu neesi tā, kas mani uztur….

 16. demonstrē labāko birokrātu uzvedību – uz jautājumu par āboliem atbild par bumbieriem !
  Viņu pašu nolikt pie minimālās pensijas(faktiski – pabalsta) !!!

  • kādas skaļas akcijas ? Skaļi purkšķi zem segas ? No Siliņa līdz šim jau tikai tos vien esam sagaidījuši ! Pašam esot pensija pāri par 800 jewriki plus vēl atlīdzība par tvaika nolaidēja amatu – vai tāds saprot, ko nozīmē izdzīvot par 200 jewrikiem !
   Kārtējā tvaika nolaišana.

   • Ko dos šī paklaigāšana? Indeksējiet padomju laikā nostrādātos gadus pienācīgi kā pienākas un pacelt minimālo pensiju, vismaz 400 evriku līmenī!
    Anglijā, pat mūžā nestrādājošie saņem 485 pondus mēnesī pensijas pabalstus, bet mums pat maizei nepietiek. Šis pēdējais pielikums – 5. evriki, arī ir tikai ņirgāšanās par pensionāriem.

 17. Birokrātu idiotiski muļķīgā domāšana ir vienkārši fantastiska. Viņi salīdzina pensijas ar ministriju izdevumu vajadzībām. Tas Sakss taču ir slims. Salīdzina pensijas ar to, ka Saeimas autiņiem, piemēram nepieliks miljonu uzturēšanai. Vai citiem nepieliks trešo tūkstoti pie 23 tūkstošu algas. Pensionārs ar 40 gadu stāžu valsts un pašvaldībās vidējā līmenī tagad saņem zem iztikas minimums, no 235 eiro noņem ienākumu nodokli. Bet statistikā skaitās, ka saņem pilnu. Es iesu protestēt!

  • Pilnīgi piekrītu Atbildēt

   Kā var salīdzināt visu laiku nesalīdzināmas lietas? Turklāt pensijas jau paši pensionāri strādājošajā laikā par sevi katrs ir iemaksājis, ticēdams, ka vecumdienās valsts to atdos. Reiz ar kādu ārzemnieku runāju, viņiem vispār nav saprotam,s kā var samazināt valsts garantēto pensiju, tai nedrīkst ķerties klāt. Fondi utml. jā, tur var krīze ietekmēt, bet to, kas jau iemaksāts, kā var vienkārši paņemt un iztērēt kaut kur citur…

Draugiem Facebook Twitter Google+