Latvijā
Kriminālziņas

Pensionārs nodur draugu pensionāru1

Foto – Shutterstock

Septiņdesmit piecus gadus vecais bijušais Bauskas autobusu parka šoferis ar 35 gadu stāžu Georgs kopā ar bijušo kolēģi, šī paša parka bijušo noliktavas pārzini 83 gadus veco Ojāru nolēmuši iedzert. Turpat, Bauskā, Salātu ielā, daudzdzīvokļu mājas pagalmā uz soliņa. Nekādi dzērāji gan viņi nebija, veselība gan arī, maigi izsakoties, ne tā labākā. Aculiecinieki stāsta, ka abi sirmgalvji mierīgi sēdējuši uz soliņa, pļāpājuši un malkojuši degvīnu.

Kā vēlāk policijai liecinājis Georgs, pēc vienas degvīna pudeles iztukšošanas abi izlēmuši uziet pie viņa dzīvoklī izdzert vēl vienu pudeli. Tālāk sekojusi savstarpēja vārdu apmaiņa, pēc kā dzīvokļa saimnieks kompanjonam dūris ar nazi. Policijai viņš teicis, ka atceroties tikai pirmo dūrienu, pēc tam “širmis aizbraucis ciet” un vairs neko nevarot pateikt. Nodarītajā atzinies, bet pēc tam nolēmis izmantot savas apsūdzētā tiesības vairs neliecināt. Apsūdzēts par slepkavību, par ko draud cietumsods no pieciem gadiem līdz pat mūža ieslodzījumam.

 

Sita un dūra

Pagājušajā trešdienā Bauskas rajona tiesas sēdē tika uzklausīti eksperti un liecinieki. Tiesu medicīnas eksperts Edgars Laucis liecināja, ka mirušajam konstatējis daudzas brūces, vismaz 12 izdarītas galvā ar trulu priekšmetu, vairākas grieztas brūces mugurā un kājās. Bet nāve, visticamāk, iestājusies no diviem griezumiem kakla rajonā, viens no kura trāpījis arī miega artērijā, pēc kā nelaimīgajam atlicis agonijā nodzīvot vien dažas minūtes. Visas durtās brūces izdarītas ar divus centimetrus (plus mīnus divi milimetri) platu nazi. Pašam uzbrucējam konstatēti vien skrāpējumi un sīkas brūcītes.

Nozieguma izdarīšanas brīdī apsūdzētajam bijusi gan derīga autovadītāja apliecība, gan ieroča turēšanas atļauja – viņš bijis mednieku kolektīva biedrs. Ģimenes ārste Marija Bosko tiesā teica, ka šobrīd apsūdzētā veselības stāvoklis esot smags – 2016. gadā bijis labāks, tāds, ka varējis vadīt auto, bet par to, ka viņš varējis turēt ieroci, neatbildot, jo šo atļauju neesot izsniegusi. M. Bosko norādīja, ka viņam ir bijis infarkts, insults (ar smadzeņu bojājumiem), ateroskleroze, cukura diabēts, paaugstināts asinsspiediens, sirds un nieru mazspēja, bronhiālā astma un problēmas ar kāju asinsvadiem (draud amputācija). Lietojis daudz zāļu. Pēc notikuma slimības saasinājušās, tām pievienojusies psiholoģiskā krīze.

Cietušās puses advokāts Gunārs Gailis ārstei pajautāja, kā var savienot zāļu un alkohola lietošanu. Apsūdzētajam nozieguma izdarīšanas laikā bija 1,94 promiles… “No medicīniskā viedokļa tas kategoriski aizliegts, jo nav iespējams prognozēt iedarbību,” atbildēja M. Boiko.

 

Neesot īsti pieskaitāms

“Alkohols kopā ar zālēm galvā patiešām taisa putru,” tiesā piebilda psihiatre Velta Ansberga, kura bija izvērtējusi arī apsūdzētā rīcībspēju. Psihiatre uzskata, ka vainīgais šobrīd būtu atzīstams par ierobežoti pieskaitāmu un viņam nosakāma obligāta ambulatoriska ārstēšanās. Viņam esot organisks psihosindroms, samazinātas prāta un saskarsmes spējas, objektīvi grūti izvērtēt situācijas, gausa sprieduma veidošana un lēnas atbildes. Psihiatre pieņem, ka notikuma laikā Georgs varējis savu rīcību apzināties, bet nav varējis to kontrolēt.

Nākamā tiesas sēde nolikta 19. martā. Šī tiesas sēde gan beidzās ar advokāta G. Gaiļa izteiktām aizdomām, ka pirms policijas ierašanās dzīvoklis ticis tīrīts, jo neesot bijušas asiņu peļķes. Lai to precizētu, uz nākamo tiesas sēdi tiks izsaukti policisti un prokurors, kuri ieradās notikuma vietā.

 

Bijis labs šoferis

Apsūdzētais, viņa ģimenes locekļi un advokāte Inta Tūmane pēc tiesas sēdes ar mani atteicās runāt. Cietusī – nelaiķa (viņam nav bērnu) māsas mazmeita – tiesā prasa morālo kompensāciju 7000 eiro. Viņa pati uz tiesu nebija ieradusies. Viņas advokāts G. Gailis: “Jā, apsūdzētais ir vecs un slims, bet pirmo reizi savā garajā advokāta mūžā redzu, kā normālu cilvēku grib pataisīt par ierobežoti pieskaitāmu. Drīkstēja vadīt auto, turēt un lietot ieroci, turklāt arī viņa dzīves gājums neiet kopā ar izteikto diagnozi. No viņa kaitēm neveidojas psihiatriska diagnoze. Man nav versijas, par ko abiem pensionāriem bija strīds: viens vairs neko nevar pateikt, otrs neko konkrētu nesaka. Tas, ko zinu: nekādi dzērāji jau viņi nebija. Apsūdzēto atceros kā labu šoferi, jo pats vairākkārt esmu bijis viņa vadītā autobusa pasažieris ceļā uz Rīgu. Brauca pārliecinoši, laba reakcija, apmācīja jaunos. Tagad notikušais… Sadzīves slepkavība, kam pamatā alkohola lietošana. Abi bija draugi. Georga meita, kas strādā par medmāsu, pat gāja Ojāra kājas pārsiet, jo viņam arī ar tām bija problēmas.”

LA.lv