×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
10. jūnijs, 2013
Drukāt

Pensionāru federācija tomēr prasa indeksēt pensijas līdz 250 latiem

LETALETA

Latvijas Pensionāru federācija (LPF) pirmdien nav piekritusi kompromisam un nolēma Saeimai prasīt atjaunot rudenī pensiju indeksāciju visām pensijām līdz 250 latiem, aģentūru BNS informēja federācijas līderis Andris Siliņš.

Pensionāriem pirmdien bija jāizlemj, ko atbildēt uz Senioru konsultatīvajā padomē panākto kompromisa variantu šogad indeksēt tikai mazās pensijas – līdz 200 latiem.

“Ar balsu vairākumu pirmdien nolēmām to neatbalstīt. Ja Senioru konsultatīvā padome lēma indeksēt pensijas līdz 200 latiem, mēs Saeimai lūgsim paaugstināt šo robežu līdz 250 latiem,” pavēstīja Siliņš.

Labklājības ministres preses sekretāre Marta Krivade aģentūrai BNS pirmdien sacīja, ka likuma grozījumi par pensiju indeksācijas atjaunošanu tiks iesniegti Saeimā jau šīs nedēļas laikā. Deputātiem tiks iesniegts Senioru konsultatīvajā padomē panāktais kompromisa variants par 200 latiem. Taču tam tiks pievienots arī LPF lēmums to neatbalstīt.

Pensionāru federācijas lemtais nozīmē, ka papildus ministrijas aprēķiniem par mazo pensiju indeksāciju – līdz 200 latiem, šogad un nākamgad vēl papildus vajadzētu septiņus miljonus latu.

Ministrijā uzskata, ka atskaites punktam tomēr ir jābūt 200 latiem.

“Būtu svarīgi pieturēties pie atskaites punkta – 200 latiem, jo 200 lati ir minimālās algas apmērs, bet iztikas minimums ir 170 latu mēnesī. Mums ir ļoti šaura fiskālā bāze,” pamatoja Krivade.

LPF nesen īstenoja parakstu vākšanas akciju, lai indeksācija tiktu atsākta jau šogad, kā arī prasīja to veikt par visu krīzes laiku. Par ātrāku indeksāciju parakstījās 102 tūkstoši iedzīvotāju. Paraksti tika nodoti Saeimai, un politiķi solīja meklēt risinājumu.

Tomēr panākt vienotu nostāju, kam indeksēt un par cik, nebija viegli.

Labklājības ministre Ilze Viņķele (“Vienotība”) pagājušajā nedēļā pēc Senioru konsultatīvās padomes sēdes paziņoja, ka panākta kompromisa vienošanās – mazajām pensijām tiks piemērots indekss 1,04 par periodu no 2009. līdz 2013.gadam. Tas nozīmē, ka septembrī pensija palielināsies par 4,60 latiem.

“Tā ir kompromisa vienošanās, kas ir arī izpratnes apliecinājums par mazo pensiju indeksācijas shēmu. Proti, indeksācija tiek atsākta šogad septembrī, un indeksētas tiks pensijas, kuru apmērs nepārsniedz 200 latu ar indeksu 1,04, kas nozīmē patēriņa groza cenu izmaiņas par periodu no 2009. līdz 2013.gadam,” par vienošanos informēja ministre.

Šis indeksācijas variants šogad prasītu aptuveni 10 miljonus latu, bet nākamgad – 30,5 miljonus latu.

Viņķele izteica cerību, ka tam piekritīs arī federācija.

Pensiju indeksācija tika iesaldēta 2009.gadā ekonomiskās krīzes laikā. Likums paredz, ka 2014.gadā tā tiek atjaunota. Par nākamā gada indeksāciju būšot “atsevišķa saruna” un tā varētu būt niansētāka.

Senioru padomē piedalās Latvijas Pensionāru federācija, Latvijas Senioru alianse, Rīgas Aktīvo senioru alianse, kā arī ministriju un valsts pārvaldes iestāžu pārstāvji.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+