×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
17. jūlijs, 2015
Drukāt

Latvijas Senioru alianse pensionāru intereses aizstāv bez asumiem (5)

Foto no Latvijas senioru alianses arhīvaFoto no Latvijas senioru alianses arhīva

Latvijas Senioru alianses pārstāvji tiekas ar valdības vadītāju. No kreisās: Silvija Beikerte (RASA), Jāzeps Janiševs (LSA), Ministru prezidente Laimdota Straujuma ("Vienotība"), Terezija Mackare un Bruno Barons (RASA), Zofija Zujeva (LRPA).

“Mēs neatbalstām piketus un citas protesta akcijas. Bļaut jau var, bet vai tas ir vajadzīgs? Tas vairāk izskatās pēc politiskām spēlēm un valdības šūpošanas, nevis pēc rūpēm par pensionāru labklājības vairošanu un dzīves kvalitātes uzlabošanu,” uzskata Latvijas Senioru alianses vadītājs Jāzeps Janiševs. Viņa vadītās organizācijas darbība vērsta uz dialogu ar valdību, cenšoties panākt senioriem labvēlīgas izmaiņas pārrunu ceļā.

Apvieno opozīciju

“Mūs neapmierināja Latvijas Pensionāru federācijas vadītājas Ainas Verzes rīcība, kad krīzes laikā viņa, nekonsultējoties ar valdi, teju vienpersoniski atbalstīja lēmumu – samazināt visiem pensionāriem pensijas par 10%. Tas skāra mūs visus, taču federācijas statūtos rakstīts, ka nedrīkst radīt kaitējumu pensionāriem,” atceras Jāzeps Janiševs. Tolaik Ogres novada Pensionāru, invalīdu un neredzīgo biedrības vadītājs aktīvi darbojās Latvijas Pensionāru federācijas valdē, taču viņš, tāpat kā vairākas senioru organizācijas, pārsvarā no Latgales, nebija mierā ar tur valdošo lēmumu pieņemšanas stilu.

Latgalieši nebija apmierināti ar toreizējās valdes darbu, turklāt reģiona biedrību pārstāvniecībai valdē bija atvēlēta tikai viena vieta, kamēr citiem reģioniem un Rīgai – vairākas. Tā pirms vairākiem gadiem Latgales Pensionāru apvienības konferencē Daugavpilī tika izveidota Latvijas Senioru alianse, kam pievienojās arī Ogres novada seniori un Rīgas Aktīvo senioru alianse.

Atšķirībā no Latvijas Pensionāru federācijas, kas samērā bieži rīko dažādas parakstu vākšanas un organizē protesta pasākumus, alianses biedri to neuzskata par īsto ceļu savu mērķu sasniegšanai. Jāzeps Janiševs par neveiksmi sauc arī pēdējo LPF rīkoto parakstu vākšanu par Labklājības ministrijas izstrādātajiem grozījumiem pensiju likumdošanā par pensiju indeksāciju palielinātā apmērā, kas pagarināta līdz 1. augustam. Piemēram, no 20 000 Daugavpils pensionāru parakstījušies esot vien ap 300. Alianses biedri neatbalsta arī līgumu slēgšanu ar politiskajām partijām. Lai cik cēlu mērķu vadīta, tā tomēr vieš aizdomas, ka reizēm arī senioriem var nākties pildīt šo partiju prasības. Ne jau velti daudzas pensionāru biedrības vairs netic nevienam, tādēļ darbojas savā pulkā, savas pašvaldības ietvaros, neiestājoties nevienā no lielajām pensionāru organizācijām un neiesaistoties to aktivitātēs.

“Mēs uzskatām – ja jau mēs, tauta, tos cilvēkus valdībā esam ievēlējuši, jādomā arī par budžetu. Kā var plēst budžetu uz visām pusēm!” saka J. Janiševs. Tādēļ Latvijas Senioru alianse izstrādājusi savus priekšlikumus, ko tuvākajā laikā plāno nosūtīt visām Saeimā pārstāvētajām politiskajām partijām, kā arī Ministru prezidentei Laimdotai Straujumai (“Vienotība”). Tajos paredzēts pusi no valsts sociālās apdrošināšanas speciālā budžeta uzkrājumiem, kas šogad lēsti ap 400 miljoniem eiro, nākamgad novirzīt pensionāru un visu invalīdu, arī 3. grupas, veselības aprūpes pakalpojumu un valsts kompensējamo medikamentu līdzmaksājuma segšanai. No šīs naudas varētu arī nodrošināt viņiem bezmaksas braukšanu sabiedriskajā transportā visā Latvijas teritorijā un lētāku elektrību, piedāvājot pirmos 100 kilovatus par starta tarifu.

“Tas dos senioriem iespēju uzlabot veselību, paēst mazliet labāk, jo no pensijas paliks pāri vairāk naudas savām vajadzībām. Vienu ceturto daļu no uzkrājuma atļaujam paņemt valsts aizsardzībai, bet viena ceturtdaļa lai paliek rezervei nākamajiem gadiem,” savu nostāju skaidro alianses vadītājs, piebilstot, ka dar­ba­­­kārtībā ir arī jautājums par ienākuma nodokļa atvieglojumiem strādājošajiem pensionāriem, proti, lai tas netiku iekasēts no pirmā eiro, kā tas ir šobrīd, bet tiktu noteikts neapliekamais minimums, jo darbaroku sāk trūkt, tādēļ drīz vien pensionāru atgriešanās darba tirgū būs svarīga.

Valde tiekas Rēzeknē

Kādas problēmas ir Latgales senioriem? “Darba vietu nav, cilvēki ļoti daudz lieto alkoholu. Aktīvākie aizbraukuši. Vēlamies panākt, lai vidējā paaudze nebrauc prom uz ārzemēm, bet paliek tepat Latvijā. Senioriem par to ir jārunā ar saviem bērniem, mazbērniem. Ja viņi aizbrauc, strādājošo kļūst mazāk, samazinās iekasētie nodokļi, sarūk valsts budžets. Var pienākt brīdis, kad būs jāsamazina pensijas,” saka J. Janiševs.

Latvijas Senioru alianse savulaik iestājās arī pret bezdarbnieku mobilitātes programmu, jo tā būtībā nozīmē to, ka valsts veicina darbspējīgo cilvēku aizbraukšanu no mājām, no lauku reģioniem. “Vecāki jau ir veci un daudz neko nevar izdarīt, bet laukos zeme ir jāuzar, gotiņa, zirdziņš jāpabaro. Bez jaunāku un stiprāku cilvēku atbalsta seniors pat uz veikalu vai pie ārsta bieži vien nevar tikt,” viņš saka.

Latvijas Senioru alianses valde pulcējas divas reizes gadā Rēzeknē, kur notiek Latgales Reģionālās pensionāru apvienības pusgada sēdes. Kā stāsta Jāzeps Janiševs, visi lēmumi arvien tiek saskaņoti ar citiem valdes locekļiem: “Cenšos izskaidrot, pamatot savu viedokli, ja redzu, ka mani nesaprot, mēģinu pārliecināt, pierādīt. Piemēram, daži bija pret to, ka daļa no speciālā budžeta uzkrājumiem būtu jāatvēl aizsardzībai. Taču jādomā ilgtermiņā, jo karš notiek mums jau gandrīz kaimiņos.”

Viņš arī uzskata, ka pensionāru biedrību valdēs būtu jādarbojas senioriem, kas nav vecāki par 75 gadiem, jo pēc tam cilvēki bieži vien kļūst lēnīgāki, neko vairs negrib. Diemžēl daudzās organizācijās “jaunos”, aktīvos pensionārus nemaz nelaižot pie varas.

Vai pastāv iespēja, ka Latvijas Senioru alianse un Latvijas Pensionāru federācija pārvar savas pretrunas un atkal apvienojas? “Iespējams, ja vien mainītos “augšas”,” pieļauj Jāzeps Janiševs.

UZZIŅA

 Latvijas Senioru alianse kopā ar Latvijas Pensionāru federāciju, Latgales Reģionālo pensionāru apvienību un Rīgas Aktīvo senioru aliansi darbojas Senioru konsultatīvās padomes sastāvā.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Bildē viņi ir seši,bet pieci no viņiem kopā saņem tādu pensiju kā viena pati Ome. Vot, tādi pīrāgi!

  2. NOST AR ALIUANSI. MUMS IR SAVA PENSIONARU FEDERACIJA.

  3. Kā kaut ko tādu var izdomāt? MURGS!!! Kā var jaukt pensiju uzkrājumu ar veselības apdrošināšanu un aizsardzības izmaksām? Ja es daudz neslimoju un pa slimnīcām neguļu, tad man nepienākas samazinātās pensijas pārrēķins. Bet es strādājot 40 gadus 2 darbos, atvēlot atpūtai tikai nakts stundas, maksāju nodokļus ar cerību dzīvot vecumdienās bez problēmām. Un man vēl liek klusēt un neprotestēt! Bet te jākliedz balsī, lai valdībai pamostas sirdsapziņa! Slimi paliekam, jo nevaram uzturā lietot pilnvērtīgu pārtiku, dzīvojam nepārtrauktā stresā, lai rēķinātu, ko varam sev atļauties, ko ne. Bet redzot, kur valstī aizplūst miljoni bez acu pamirkšķināšanas, tad rodas pārliecība, ka dzīvojam bagāti.

  4. Uzskatu, ka ne jau visiem pensionāriem būtu jāslimo, lai saņemtu lielākus līdzekļus. Pirms sāk slimot ir jādomā par pilnvērtīgu uztutu ut.t. Alianse lai padomā labi pirms ceļ galdā SAVUS PRIEKŠLIKUMUS.

Draugiem Facebook Twitter Google+