×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
21. marts, 2012
Drukāt

Pensionēšanās pirms laika

pensionare1

Vai Labklājības ministrija tomēr nevarētu pārdomāt iecerētās izmaiņas pensijas vecumā? Darbu pirmspensijas vecumā atrast taču praktiski nav iespējams, turklāt jāņem vērā arī cilvēku veselības stāvoklis mūsu valstī.

 

Vai priekšlaicīgās pensionēšanās iespējas tomēr nevarētu atstāt un pat pagarināt – atļaut cilvēkiem, kuriem nav darba un ir slikta veselība, iet pensijā pat piecus gadus pirms noteiktā laika? Kaut tikai pusi, bet vismaz kaut kādu naudiņu iztikai viņi saņemtu! 
Irīna Grudule Rīgā

 

Pašlaik spēkā ir likums “Par valsts pensijām”, kur noteikts, ka līdz 2013. gada 31. decembrim vecuma pensiju var pieprasīt priekšlaicīgi – divus gadus pirms vispārīgā pensionēšanās vecuma sasniegšanas (no 60 gadiem), ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem.

Taču skaidrs, ka valsts sociālā politika, it īpaši pensiju sistēma Latvijā, tāpat kā citās Eiropas Savienības dalībvalstīs, ir saistīta ar mūsu demogrāfisko un ekonomisko attīstību. Ekonomiskā krīze un sabiedrības novecošanās ir nopietns risks pensiju sistēmas stabilitātei ne tikai pašlaik, bet arī turpmākajos gados. Tāpēc Labklājības ministrijas speciālisti uzsver: lai risinātu ar sabiedrības novecošanos saistītās problēmas, nākotnē nepieciešams paaugstināt pensionēšanās vecumu.

Ministrija piedāvā pakāpenisku pensionēšanās vecuma paaugstināšanu. No 2014. gada 1. janvāra un 2015. gada 1. janvāra plānots to palielināt par trim mēnešiem, bet no 2016. gada – katru gadu par pusgadu, līdz sasniegts 65 gadu vecums. Vienlaikus paliek piedāvājums saglabāt arī priekšlaicīgās pensionēšanās iespēju divus gadus pirms vispārīgā pensionēšanās vecuma. Pieci gadi pirms tam – šāds ierosinājums nav samērojams ar valsts pašreizējo situāciju.

Plānotās izmaiņas pensionēšanās vecuma paaugstināšanā pagaidām vēl nav pieņemtas – tās vispirms jāizskata valdībā un tad jāakceptē Saeimai.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+