×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.2°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
28. novembris, 2014
Drukāt

Pensionēšanās vecums – ar bezgalības zīmi? (12)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ilustratīvs foto

Daudzās valstīs, lai cilvēks gribētu strādāt ilgāk par iespējamo priekšlaicīgās pensionēšanas vecumu, viņš var saņemt t.s. pensiju bonusus.

Pavisam nesen – laikā no 6. līdz 8. oktobrim – veiktais “Eurobarometer” pētījums, kas veltīts sabiedrības attieksmei pret eiro un viedokļiem par to, atklāj arī sabiedrības attieksmi pret pensijas vecuma palielināšanu, ko jau veic vai plāno veikt visās ES dalībvalstīs, tostarp Latvijā.

“Eurobarometer” pētījums gan liecina, ka tieši Latvijas iedzīvotāji salīdzinājumā ar citās valstīs dzīvojošajiem izteikuši vismazāko atbalstu pensijas vecuma palielināšanai – 
83%, kam seko Portugāle – 81%, Spānija – 80%, Itālija – 
79%. Jānorāda, ka lielākā daļa ES iedzīvotāju neatbalsta pensijas vecuma palielināšanu, tomēr apmēram četri no desmit iedzīvotājiem tādās valstīs kā Austrija, Īrija un Somija domā, ka tas var palīdzēt uzlabot pensijas sistēmas ilgtspēju un stabilitāti.

Latvijā aptauju veica pētījumu kompānija “TNS Latvia”, kuras pārstāve Dace Goško, komentējot tā rezultātus, saka: “Latvijas sabiedrībā var novērot tendenci, ka iedzīvotāji sagaida lielāku valsts iesaistīšanos iedzīvotāju labklājības nodrošināšanā. Viņi arī sagaida, ka problēmas valsts ekonomiskajā situācijā tiktu risinātas, ietaupot uz cita veida valsts tēriņiem, piemēram, samazinot valsts izdevumus, veicot valsts pārvaldes reformas, nevis uz sociālā budžeta rēķina (pensionēšanās vecuma paaugstināšana, pabalstu samazināšana u.c.). Gados jaunāki iedzīvotāji, kas ir darbspējas vecumā, varētu saskatīt tendenci bažām, ka, paaugstinot pensionēšanās vecumu, palielinātos konkurence uz darba vietām; šādas bažas salīdzinoši aktuālākas ir augstāka bezdarba situācijā.

Saskaņā ar Nodarbinātības Valsts aģentūras datiem 2014. gadā vairāk nekā trešā daļa bezdarbnieku ir tieši iedzīvotāji vecumā virs 50 gadiem. Tie iedzīvotāji, kuri šobrīd ir bezdarbnieka statusā, iespējams, saskata un gaida pensionēšanos kā savas labklājības nodrošinājumu.”

Fakts, ka visās valstīs to valdības steidzami atjaunina likumus, lai iedrošinātu cilvēkus strādāt ilgāk (ne visur gan ir pieejamas pietiekami daudz darba vietu).

Starp citu, daudzu valstu pensionēšanās vecuma paaugstināšanas plānos parādās arī atzīme “+”, piemēram, “67+”. Tas nozīmē, ka pēc gadiem desmit vai vairāk pensijā došanās vecums jau būs atkarīgs no cilvēku dzīves ilguma. Un to tiešām prognozē arvien ilgāku.

pensionesanas_tab

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Sveicu Tevi 100-tajā dzimšanas dienā un novēlu sagaidīt pensiju!

 2. Mums jau var rādīt Atbildēt

  Ārzemēs cilvēkiem ir iespējas aiziet priekšlaicīgā pensija- galvenais, lai ir darba stāžs (kā te minēts dažās valstīs- 40 vai 41). Daudz vieglāk iegūt slimības pensijas. Man māsīca Vācijā 55 gadu vecumā jau pensijā, domāju pie mums viņai būtu 3 grupa labākā gadījumā un pabalsts, par ko tikai kaķis var iztikt

 3. Kam tad tie vecie cilveki pēc piecdesmit vajadzīgi darbā-veci,lēni ,slimi un vēl skats nekads …
  Ja vēl esi ar darbu,tad priecajies,bet ko lai dara tie kam nav darba un arī ienakumu nav un pensija vēl aiz kalniem un arī veselības nekādas un pie ārsta ar nevar aiziet ,jo nav naudas un kur nu vēl zāles iegādaties.
  Jaunie brauc projam -peļņā,bet vecie kūko te un aizņem darba vietas,jo viņiem tak janotup līdz tam pensijas pabalstam ko te atmet.
  Nav ko salidzināt mūs ar bagātajiem arzemniekiem ,līdz viņu līmenim tālu…sapņos tik rādas.

 4. Labprārt vēlētos uzzināt pētījumu datus- Cik Latvijā miruši cilvēki nesasniedzot pensijas vecumu un, cik miruši darba vietās – nesasniedzot pensijas vecumu. Tad būs skaidrs, kāds labums valstij no pensijas vecuma palielināšanas.

 5. Ilgdzīvotājai Viņķelei vēlu visu garo mūžu domāt, domāt un domāt…

 6. Latvijā tas bonuss ir, ka nav ar pliku pensiju jāsprāgst nost!

 7. Divas dažādas lietas salīdzināt ir nekorekti.Nu nedzīvojam mēs ne Austrijā,ne Portugālē.Veselība un līdz ar to arī darbaspējas ir atkarīga no tādiem aspektiem kā uzturs,vide un med.aprūpe.Uzturs ,lai arī tas ko ēdam ir atkarīgs no katra izglītotības līmeņa,tomēr būtu jāatceras,ka lielākais vairums nevar atļauties iegādāties produktus,lai vispār varētu pilnvērtīgi pāēst.Arī saules mums nav tik daudz kā Portugālē un pēc pētījumiem D vitamīna trūkums ir galvenais vaininieks sirds un asinsvadu sistēmu saslimšanā-mirstības iemesls Nr 1.Med aprūpe-trūkst naudas,gan valstij,gan cilvēkam lai pārbaudītu veselību,tāpēc kopumā tauta ir vairāk slima ,nekā vesela.Un tas neko nenozīmē,ka veselības aprūpe mums ir pasaules līmenī,ja pacientam tā nav sasniedzama.Stress!!!! Neatradīsim laikam vairāk nevienu ES valstu,kur par izdzīvošanu ir jācīnās kā pie mums.Kopumā dzīve skarba un tāpēc nevajag salīdzināt,bet pētīt kas notiek šeit un tagad.

 8. Vēl 2002. gadā darbu ātri varēja atarst vien līdz… apm. 36 gadiem. Nu ir rezultāts un kā uz delnas.
  Tie, kas te nevarēja, to var… ārzemēs un par adekvātu tā darba atalgojumu arī.
  Tā kā vainojiet, klerki, vien savēko vīzdegunību un paši sevi, ka nebūs, kas to pensiju sapelna.
  Ārzemēs vēl ir gan progresīvais ienākumu nodoklis un pat firmām, ne tikai privāti un nevis tās immer nodokļu atlaides biezajiem un farmācijas biznesa/ torgašu lobēšana kā te…
  Ir arī soc apdrošināšana ar bezmaksas medicīnu vēlāk, zāles, transports – bezmaksas – pensionāriem;
  ir bezbērnu nodoklis, utt. bet galvenais jau – kas vēl
  pēc visiem tie nodokīem pāri maciņā dzīvei un ne vien tikai “izdzīvošana” pārii paliek…
  Tad jau redzēsim, ko tagadējā pensionāre – kādu birokrātijas mašīnas reformu te sataisīs, kā solījusies.
  🙂

Draugiem Facebook Twitter Google+