×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
30. jūlijs, 2013
Drukāt

Peress: Žanis Lipke ir cilvēces lepnums (Foto no memoriāla atklāšanas)

LETALETA

Žaņa Lipkes paveiktais, glābjot cilvēkus nacisma terora laikā, norāda, ka viņš ir cilvēces lepnums. Lipke simbolizē labāko, dziļāko un patiesāko, kas ir cilvēkā, šodien Lipkes memoriāla atklāšanā sacīja Izraēlas prezidents Šimons Peress.

Viņš norādīja, ka sabiedrībā vienmēr ir mazākums – pareizi un drosmīgi cilvēki, kuri būs gatavi labas rīcības vārdā katru rītu riskēt ar savu dzīvību, kā to darīja Lipke, norādīja Izraēlas prezidents.

 

LET_10758631
Savukārt Latvijas Valsts prezidents Andris Bērziņš uzsvēra, ka Lipke ir piemērs tam, ka pat visbriesmīgākajos apstākļos cilvēkmīlestība ir neuzvarama. Arī viens cilvēks ar savu apņēmību var pārveidot pasauli uz labo pusi, piebilda Bērziņš.

Holokausta memoriāls “Jad Vašem” ir piešķīris 135 Latvijas iedzīvotājiem Izraēlas valsts goda nosaukumu “Taisnīgais starp tautām”. Šis saraksts tiek papildināts. Muzeja “Ebreji Latvijā” dibinātājs un vēsturnieks Marģers Vestermanis ir apzinājis vairāk nekā 400 cilvēku, kuri ir piedalījušies ebreju glābšanā, sacīja Latvijas prezidents.

Žanis Lipke bija vienkāršs ostas strādnieks, kura iespējas un līdzekļi bija stipri ierobežoti. Neskatoties uz to, viņš ar savu sievu Johannu un citiem palīgiem, riskējot ar savu un tuvinieku dzīvību, vairāku gadu garumā spēja izglābt vismaz 55 ebrejus, brīnumainā kārtā izvairoties no nacistiskā režīma represijām. “Mums ir jāstāsta jaunajai paaudzei par šīm tumšajām vēstures lappusēm, lai nekas tāds vairs neatkārtotos cilvēces vēsturē. Tāpat ir jāstāsta par Žaņa Lipkes un citu glābēju varoņdarbiem, lai aizvien atgādinātu, ka arī viens cilvēks ar savu personīgo izvēli un apņēmību var mainīt pasauli uz labo pusi,” uzsvēra prezidents.

Pasākumā starp klātesošajiem bija Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC), izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (RP) un kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende, kā arī ziedotāji – Ventspils mērs Aivars Lembergs, ekspolitiķis Andris Šķēle, uzņēmuma “Skonto būve” valdes priekšsēdētājs Guntis Rāvis, AS “Latvijas Gāze” padomes pārstāvis Juris Savickis un citi.

Memoriāla atklāšanā piedalījās apmēram 100 cilvēki.

Kā ziņots, vizītes laikā pirmdien Izraēlas prezidents pauda, ka tādām mazām valstīm kā Latvija un Izraēla ir iespējas būt lielām, veidojot labāku pasauli bez rasisma, naida, antisemītisma, kā arī neignorējot indivīda domas.

Pieminot holokausta notikumus Rumbulā, abu valstu prezidenti norādīja, ka Latvijā notiek sabiedrības izglītošana par holokaustu.

Pēc tikšanās ar Peresu Bērziņš vērsa uzmanību uz iespēju ņemt piemēru no Izraēlas ekonomikas jautājumos.

{gallery id=”1958″}

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+