×
Mobilā versija
+12.4°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
23. septembris, 2015
Drukāt

Pērkam gatavus aizkarus

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Gandrīz katrā mājas preču veikalā iespējams nopirkt gatavus aizkarus. Audumu, krāsu un arī cenu izvēle ir diezgan pamudinoša dot priekšroku šiem izstrādājumiem, nevis iegādāties audumu un šūt pašiem vai pasūtīt aizkarus pie šuvējas. Ar ko šie aizkari atšķiras un ko ņemt vērā, lai pirkums būtu veiksmīgs?

Priekšrocības

Galvenais gatavo aizkaru labums – tos var lietot uzreiz pēc iegādes, ja vien to garums atbilst telpas parametriem un piemeklēta piemērota aizkaru stanga. Līdz ar to nav jātērē laiks, izvēloties audumu un šujot. Turklāt arī cena ir pievilcīga – lielākoties gatavie aizkari izmaksā lētāk nekā auduma un šūšanas pakalpojuma izmaksas.

Mīnusi

Pērkot gatavus aizkarus, jārēķinās, ka ne vienmēr audumam ir laba kvalitāte. To pamana tikai pēc pirmās mazgāšanas vai ilgākas kalpošanas. Audums mēdz sarauties, burzīties, plūksnāties, balēt, pat irt utt.

Tāpat jāņem vērā, ka esošās stangas ne vienmēr ir piemērotas gatavo aizkaru stiprināšanas veidam. Piemēram, plānie aizkari ar cilpām slikti slīdēs pa koka stangu un nebūs piemēroti sliedītēm, kurās audumu stiprina ar speciālu lenti un āķīšiem u. tml.

Bieži gatavie aizkari ir 2,5 m vai pat 3 m gari. Tas nozīmē, ka telpas griestu augstumam jābūt vēl augstākam, bet ne vienmēr tas tā ir. Līdz ar to aizkari būs jāsaīsina, tērējot papildu laiku un naudu.

Pirms iegādes

Pirms doties uz veikalu, mājās jānomēra logu aila – svarīgi zināt ne tikai ailas izmērus, bet arī to, cik liels attālums ir no loga augšējās malas līdz esošajai aizkaru stangai vai vietai, kur paredzēts to stiprināt. Noderīgi zināt arī, kāds ir attālums no palodzes līdz grīdai, jo var likt aizkarus, kas sniedzas vai nesniedzas līdz pašai grīdai. Tad iespējams aptuveni iztēloties, kā aizkari izskatīsies.

Aizkaru platumu nenosaka tikai loga platums. Svarīgi ņemt vērā arī vajadzīgo krokojuma koeficientu. Ja aizkari būs pusotras reizes platāki par logu, krokojums būs pavisam neliels, ja divreiz platāki – tie izlīdzināti krokosies. Trīs reizes platāki aizkari veidos bagātīgu krokojumu utt. Vēl vairāk auduma vajadzēs, ja aizkaru stanga novietota pa visu sienu un aizkari paredzēti vēl arī abpus logam.

Izvēle veikalā

Visbiežāk gatavie aizkari veidoti ar jau iestrādātiem riņķiem, cilpām vai lenti. Pirmkārt, svarīgi saprast, vai tos vispār būs iespējams piestiprināt pie esošās aizkaru stangas. Ja paredzēts iegādāties arī jaunu stangu, jāpiemeklē piemērota konkrētajam aizkaru veidam. Vēl svarīgi izpētīt iestrādāto riņķu diametru – tam jābūt vismaz 1,5 cm lielākam par aizkaru stangas diametru, lai riņķi pa to labi slīdētu. Savukārt, izvēloties aizkarus uz cilpām, jāņem vērā, ka šis aizkars nesāksies cieši no stangas – vizuāli tas var sadrumstalot esošo plakni un mainīt loga ailas izskatu. Aizkariem ar piešūtu lenti jāaplūko āķīšu stiprināšanas biežums, lai saprastu, cik daudz aizkars krokosies.

Noteikti jāpievērš uzmanība audumam. Uz cenu zīmes jābūt norādītam tā sastāvam un arī kopšanas veidam. Ja aizkari ir tikai ķīmiski tīrāmi, ekspluatācijas izmaksas sadārdzināsies. Nevajag kautrēties audumu nedaudz paburzīt plaukstā – ja tajā uzreiz rodas rievas, audums burzīsies arī ikdienā. Savukārt daži plāno, sintētisko audumu veidi vispār nepadodas formēšanai – tiem būs grūti veidot ieloces. Jāņem vērā, ka dabisko šķiedru aizkari – no lina, kokvilnas, zīda – gandrīz vienmēr saraujas pēc pirmās mazgāšanas (par to jāpadomā, izvēloties izmērus). Lētie audumi nereti mēdz arī vairāk izbalēt saulē. Dažkārt lēti, sintētisko šķiedru audumi stipri elektrizējas – tas nozīmē, ka arī telpā tie uztvers statisko lādiņu.

Der aplūkot aizkara apdari, šuvuma vietas. Ja aizkaram ir cilpas, tām visām jābūt vienāda lieluma. Attālumiem starp riņķiem vai cilpām arī jābūt identiskiem. Ja kāds riņķis ir apdrupis vai ieplaisājis, tas nozīmē, ka izies no ierindas jau pēc īsa laika. Ja vīļu vietās manāmi diegi, nelīdzens šuvums – tas liecina par nekvalitatīvu preci.

Aizkaru ieteicams arī paostīt – dažreiz aromāts ir visai dīvains (rodas asociācijas ar industriālās vides smakām – eļļa, krāsa, benzīns vai tml.). Ja sajūtat ko tādu, šos aizkarus labāk nepirkt – aromāts neizzudīs ne pēc vēdināšanas, ne pēc mazgāšanas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+