×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
5. augusts, 2014
Drukāt

Anda Līce: Pērkam tik un metam laukā? (23)

Foto-LETAFoto-LETA

Stāvot pie pieblīvētajiem lielveikalu pārtikas preču plauktiem, esmu bieži domājusi, kur gan viss neiztirgotais lērums paliek, kad beidzas tā lietošanas termiņš, ja tas patiešām kādreiz beidzas. Ja jau šīm precēm cenu nepazemina, iespējams, datumus pārlīmē, bet varbūt pārtiku sadedzina vai ierok zemē? Izbrīna īsie derīguma termiņi tieši maizei. Nu nevar maize sapelēt pāris dienās! Mana mājas apstākļos bez jebkādiem irdinātājiem un uzlabotājiem ceptā maize glabājas nedēļām ilgi, un vēl nav gadījies to izmest laukā pelējuma dēļ. Taupība nav šā gadsimta tikums, planētas iztukšošana patērētāju sabiedrību itin nemaz nesatrauc. Mēs tik pērkam un metam laukā.

Maize un ūdens ir atsevišķs sarunas temats. Cilvēki visos laikos abus ir uzskatījuši par dzīvības pamatu un ar bijību izturējušies īpaši pret maizi. Padomju laikā, kad nebija iespējams nopirkt lopbarības piedevas, lauku ļaudis apzinājās, ka apgrēcinās pret maizīti, tomēr saviem mājlopiem bija spiesti pirkt tā saucamo ķieģelīti. Tā bija maizes piespiedu izniekošana. Šodien tai ir pavisam citi iemesli un mērogi. Anglijā, piemēram, ir pārtikas pārstrādes uzņēmumi, kas neiztirgoto, kā arī to pārtiku, kuras iesaiņojums kaut nedaudz bojāts vai ražotājam beidzies līgums ar veikalu, samaļ un kopā ar visām kaitīgām piedevām izbaro cūkām, līdz ar to šo vielu riņķojums dabā turpinās un aizvien pieaug.

Izlasot daža laba pārtikas produkta sastāvu, šķiet – mēs esam pašnāvnieku sabiedrība. Nesen man gadījās nobaudīt biezpiena torti “Pārsla”, kuras sastāvā bija četrpadsmit (!) E, no tiem trīs – skābuma regulētāji. Pat betona maisītājos neber iekšā to, ko mēs ēdam ikdienā. Mediķus jau sen uztrauc pārtikas produktu piesārņojums, bet pārtikas ražotāji ievieš aizvien jaunus garšas uzlabotājus, arī tādus, kas palielina ēstgribu un palīdz mums vēl vairāk aptaukoties. Uzbrukums mūsu garšas kārpiņām paver iespēju jaunam biznesam – neskaitāmām notievēšanas diētām un pārtikas piedevu ražošanai. Vārdu sakot – darba pilnas rokas pavāriem, konditoriem, dakteriem, zāļu ražotājiem un arī kapračiem.

Neviens nevienam neko ar varu mutē neliek, mēs paši esam atbildīgi par to, ko domājam, runājam, darām un arī ēdam. Veikalu plauktos ir redzama tikai produkta fasāde – košs iesaiņojums un bieži iekārdināšanai domāti muļķīgi teksti. Kad izlasi to, kas rakstīts aizmugurē (tiesa gan, bez lupas tas bieži nemaz nav salasāms), vari mierīgi plauktam iet garām. Izrādās, tas nemaz nav grūti. Lasīt jāmācās ne tikai grāmatas, turklāt tas ir jādara visu mūžu.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. veikala pirktie tomati nepust 2-3nedelas.alus derigs dzersanai lidz 6 menesiem.Tauta kluse-tautai tas patik

 2. veikalos nav izveles jo gandriz visi produkti nav dabigi

 3. “maize glabājas nedēļām ilgi, un vēl nav gadījies to izmest laukā pelējuma dēļ” – sakiet, Anda, vai lietojat pareizas brilles? Un mediķus vairāk uztrauc ne pārtikas piesārņojums, bet gan klientu maksātspēja; turklāt E-vielu buķeti lieliski papildina šo pašu MEDIĶU ieteiktie un tirgotie uztura bagātinātāji …

 4. LABS RAKSTS!!! Vai VAJADZĪGIE cilvēki to izlasīs? NĒ!!! Mēs ar brīvību esam saņēmuši LIELAS RŪPES PAR SAVU VESELĪBU!!? TO mums bojā nopērkamā pārtika pilna ar INDĒM – E-vielām!? NEKAS nav vairs tīrs un kvalitatīvs- 1) gaļa jau no dzīvnieka audzināšanas posma pilna ar dažādām augšanu stimulējošām vielām un produkcija SEN NAV IEDOMĀJAMA BEZ TĀDAS INDES KĀ E-621,2) sulas ar “GARŠU” nevis no attiecīgo ogu vai augļu izmantošanu, 3) maize pilna dažādu piedevu, stimulatoru, E-vielu, ka mati ceļas stāvus, 4) dārzeņi un augļi pilni dažādu pesticīdu!!! Trakākais, ka E-621 nav TIKAI gaļas izstrādājumos… Vēl trakākas lietas notiek ar mūsu cūkkopības nozari – to IZNĪCINĀS AR NOLŪKU, lai vairs NEBŪTU arī pārstrādes uzņēmumu… Muļķības, ka NEVAR AIZLIEGT 15.augusta pasākumu Aglonā, ja valstī plosās šī drausmīgā cūku slimība!????? Tagad to izvazās pa visu LATVIJU un būs cauri ar šo nozari!? Stulba ir atbilde radio, ka tagad esot CITI LAIKI???????? VARBŪT!!! Es šos laikus tādā gadījumā sauktu par LATVIJAS IZNĪCĪBAS LAIKIEM – valdošajiem NAV VĒLMES NEKO AIZSARGĀT… Tukšā muldēšana!!! Lukašenko briesmonis, ka atļauj bez žēlastības izšaut visas mežacūkas… TAČU viņu INTERESĒ savas tautas liktenis un PAREIZI DARA!!!

  • Labs raksts, joprojām aktuāls un runāt vajag! Vēl jo vairāk, ka latvietis ir klusētājs un malā stāvētājs. Šobrīd pārtikas industrija ne tikai Latvijā ir bezsidsapziņas cilvēku bizness. Legāls narkotiku bizness, kurā ir iesaistīti pat bērni! Nav viegli paiet garām tiem “ņarkotiku” plauktiem, lai arī cik būtu motivēts nebūt pašnāvnieks. Ne visiem ir iespēja iegādāties veselīgu pārtiku un pat izvēloties draugu, paziņu, godīgu ražotāju, pašu audzētu ekoloģiski tīru pārtiku, nevaram izvairīties no lielražotāju produkcijas. Viss ir tā sarežģīts, ka vien cilvēks ar milzīgu GRIBASSPĒKU var pirkt tikai visveselīgāko pārtiku, tā ir salīdzinoši dārga un nopērkama tikai tik daudz, lai izdzīvotu. Bet esam jau tā iebaroti ar tām baudvielām, pērkam, indējam sevi ,ko ne(pa)spējam apēst, metam laukā un mokāmies vainas apziņā, slimojam un atbalstām medicīnas industriju, galā arī kapračus. Tomēr, lai viesiem laba diena!

 5. rakstit jau viegli,papirs panes visu!bet reali neviens necinas pret siem produktu piejaukumiem!lielveikalos maize ir lielako ties jau sagriesta,ta pele jau tresaja diena!nevar tacu panemt 2 vai 3 maizes skeles!janem parasti 1/2 vai 1 kukulitis!padomju laikos maize palika cieta bet nepeleja!drosi vien visi piejaukumi krietni palielina cenas partikai!tapat Latvija liek pie galas konserviem,desu izstradajumiem mehaniski atdalitu vistas galu,kas patiesiba ienak jau malta veida no arzemem!garsu tas sipra veida pasliktina!un ta lielako dalu desam!

 6. Vai šo rakstu P. Apinis arī lasa?

 7. Cilvēkam nekad neizdabāt – pārdos veselu ābolu, kliegs, ka sapičkāts ar ķimikālijām tā, ka pat nebojājas. Pārdos iepuvušu ābolu ar tārpiņu, bļaus, ka āboli tiktāl sapičkāti ar ķīmijām,ka pilnīgi uz līdzenas vietas bojājas.

 8. Cilveka neapdomibai ,mulkibai nav robezu.Tapat ka katru gadu aicina braukt ar apdomu ,neparsniegt atrumu ,betboja gajuso ka vairak ta vairak -katru gadu .\nepeldeties nezinamas udenskratuves,nelekt uz galvas udeni,bet rezultata paris desmitu noslikuso un savainato katru gadu.
  Tapat ar esanu ,nu izvertejiet ,izlasiet ko perkat un edat vai tad tiesam jums ir vienalga ko bazat mute . Tu tacu esi tas ko ed!
  Ir izvele unkatrs sevi cienos cilveks var izveleties sev veseligu partiku un neekspermentet ar savu organismu un neest visus drankus ko mums piedava.

 9. Derīguma termiņš maizei pāris dienas ir tikai maksimas veikalos 😀 Normālos veikalos var nopirkt maizi kura derīga vismaz 5 dienas 😀 Tas pats ar pienu maksimā ej un domā kā tu piena paku līdz rītdienai izlietosi, jo šodien jau termiņš beidzas 😀

 10. Mediķus uztrauc tikai cukurs un sāls!

 11. Vairāk par savu,mēs sildām Polijas ekonomiku,joprojām neatlaidīgi saglabādami 4,2 reizes augstāku PVN likmi pārtikai! Par to liecina kaut vai plašā informācija par Polijas pierobežas lielveikalu darba laikiem un precīzu norādi,kā šos veikalus atrast!

 12. Par nožēlu,uz maizes kukulīša pat nav šīs informācijas par e-vielām-apjoma palielinātājiem un miltu apstrādes vielām! Nav patērētājiem praktiski pieejama arī informācija par e-vielām tādos konditorejas izstrādājumos kā cepumi,kūkas,smalkmaizītes,konfektes,halva (pērkot ne jau 100g.)!Mediķus jau sen uztrauc pārtikas produktu piesārņojums? Poliklīnikās un slimnīcās strādājošos,protams! Taču ne jau Veselības ministriju! Trīs skābuma regulētāji vienā pašā tortē “Parsla”? Bet tas taču ir mūsu pašu Latvijā ražota! Pietiek tikai ieviest aizliegumu pievienot vienam pārtikas produktam vienlaikus vairākas vienādas e-vielas un jautājums atrisināts! Bet tā kā tas darīts netiek,tad šadu “racionaliāciju” ievieš pat mūsu zāļu ražotāji! Tā,piemēram,B vitamīnu kompleksam “Gritamin”,AS “Grindex”vienlaicīgi pievieno pat ne trīs,bet veselas četras krāsvielas: e-171 (titāna dioksīds),e-104 (hinolīna dzeltenais),e-132 (indigotīns,indigokarmīns) un e-172 (dzelzs oksīdi un hidroksīdi).Arī apjoma palielinātāji šeit ir pievienoti divi-dikalcija fosfāts (bezūdens) un e-460 (mikrokristāliskā celuloze) un vēl divi biezinātāji-e-464 (hidroksilpropilmetilceluloze) un e-1200 (polidekstroze),kā arī pretsalipes viela-553b (talks)

 13. Jau sen paršo visu domāju un pilnīgi manas domas!Cilvēkus izmāca bads un karš.

  • Ko var brīņīties ja sūdzas par augstajam cenām, ko piedāvā cilvēki no laukiem un mājas produktu izplatītāji, kam ir lielāka vērtība un kur ir iegūldīts liels darbs. Jaunieši ka tik ātrāk no laukiem prom baudīt ērtības pilsētā, kur aizejot uz veikalu viss ir jau gatavs nav ne jāravē, jānovāc u.c. lauku darbi. Lielveikalā ir tikai acu apmāns kam daudzi pakļaujas

   • Es arī esmu dzīvojusi laukos un zinu tos mūžīgi neapdarāmos darbus un tas nebija pārdošanai.
    Jā ,produkti nekad neredzēja nekādu ķīmiju,nekādas indes.Visa ģimene it kā turējāmies veseli,neskaitot pārmocītās rokas un muguras un sirdi.Bija jau arī jāvergo kolhozā,mājas darbi -saimniecība palika vēlim vakariem un svētdiena,ja arī tad nedzina kolhoza darbos.Tādu verga dzīvi es gan otreiz negribētu.
    Turēt,kopt savu mazdārziņu,jā,tas ir prieka un baudas darbs.

    • Protams, ka savam tomātam, gurķim un ābolam ir CITA garša un vērtība! arī saimniekošana savā dārzā šodien nav tik vienkārša, ja gribi baudīt ekoloģiski tīru barību. Piemēram, savā dārzā, siltumnīcā nelietojam nekādas ķīmiskās vielas ne kaitēkļu ierobežošanai ne minerālmēslus mēslošanai. Tikai zinātājs piekritīs, kas tas ir par darbu un tāpat jau reizēm sāk mākt šaubas vai tas ir to vērts. Toties kaimiņiene 50 metru tālāk savu sētmali nosmidzina ar raundapu! Tāpat arī nopērkamā lopu, putnu barība ir jau ar ne visai veselīgām piedevām.

 14. Patērētājsabiedrība ar reklāmu palīdzību nozombēta pirkt un pirkto mest ārā.Tā mēs,,sildām ,,ekonomiku,dodam darbavietas sākot ar pavāriem ,beidzot ar kapračiem.To ka no dabas ņemam resursus ārā daudzas reizes vairāk kā tā spēj atjaunot nevienu neinteresē.

 15. Ja tā patiešām ir, kā te ir rakstīts(runājot par piedevām), tad tie ir pārkāpumi un tas ir krimināls nevis politika. Kas attiecās uz Angliju un kaitīgu vielu cirkulāciju, tad par to jārunā konkreti nevis tenku līmenī, proti, kādas piedevas, cik kaitīgas, cik daudz sakrājās un kur. Pārtika nav tā vieta, kas vienkārši priekš parunāšanas. Par nožēlu LA smeļ informāciju no kaut kādiem … .ru un tāpēc tādus izvirdumus jākvalificē kā krievu propagandu to pašu slaveno “maigo varu”. Acim redzot vel nav izauguši līdz Eiropas līmenim. Šodien taču viss ir pieejams (kaut vai die Welle, Spigel). Neviens nerūpējās par mūsu avīžniekiem izaugsmi, tie, – kas ienāk prātā – to gāž.
  Un vel viens moments, tā pārpilnība ir tikai šķietama, pietiek uz dažām dienām apturēt kādu piegādes posmu un jūs uzreiz redzēsiet, ka nekas sevišķi netiek mests zemē. Tas, ko jūs redzat liecina tikai par labu darbu nevis par kaut-kādiem marksistiskiļeniniskiem kapitalisma grēkiem.

 16. lielākajā daļā gadījumu uz veikalu jānem līdzi lupa.

  ne jau taupības nolūkos produktu sastāvu uz iesaiņojuma drukā tik maziem burtiem, ko LIELĀKĀ DAĻA pircēju nevar izlasīt. tas vienkārši nav iespējams.
  varbūt būtu laiks par to runāt? izbeigt šo viltību un diskrinē’jošo attieksmi pret cilvēkiem, kam redzenav ērgļa acs asumā!

Draugiem Facebook Twitter Google+