Ekonomika
Nauda

Iepērkoties internetā, tirgotājiem būs jāmaksā akcīze3


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Shutterstock

Tirgotājiem, kuri interneta veikalos iegādājas kafiju un bezalkoholiskos dzērienus citās Eiropas Savienības dalībvalstīs, turpmāk būs jāmaksā akcīzes nodoklis.

To paredz Finanšu ministrijā sagatavotie grozījumi likumā “Par akcīzes nodokli”, kurus šodien skatīs Ministru kabineta komiteja. Pašlaik akcīzes nodoklis par 100 kilogramiem kafijas noteikts 142,29 eiro, savukārt par 100 litriem bezalkoholisko dzērienu – 7,40 eiro.

Jaunās nodokļu izmaiņas skars tikai tirgotājus, kuri internetā iepērk kafiju un limonādes tālākai tirdzniecībai. Tie neskars Latvijas iedzīvotājus, kuri interneta veikalos iepērk šīs preces savai lietošanai. Nodokļa maksātājs ir tās dalībvalsts persona, kas kafiju un bezalkoholiskos dzērienus pārdod patēriņam Latvijā.

Pašlaik tirgotājiem, kuri iepērk kafiju un bezalkoholiskos dzērienus internetā, nav pienākuma nomaksāt akcīzes nodokli valsts budžetā, jo akcīzes nodokli maksā citas dalībvalsts persona, kas šīs preces ieved pārdošanai Latvijā.

Ievērojot Pievienotās vērtības nodokļa likumā noteikto, citas dalībvalsts nodokļa maksātājam jāreģistrējas Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pievienotās vērtības nodokļa maksātāju reģistrā pirms darījuma veikšanas, ja piegādā preces, kurām iekšzemē piemēro akcīzes nodokli, neatkarīgi no piegādāto akcīzes preču vērtības. Tādējādi citas ES dalībvalsts personām, kuras pārdos kafiju un bezalkoholiskos dzērienus patēriņam Latvijā, būs jāreģistrējas VID pievienotās vērtības nodokļa maksātāju reģistrā, maksājot nodokļus valsts budžetā.

Uz jautājumu, cik Latvijā ir šādu kafijas un bez­alkoholisko dzērienu tirgotāju, kuri ar interneta veikalu starpniecību iepērk produktus Eiropā, Finanšu ministrijā atbild, ka šādas uzskaites neesot. Ministrijas sagatavotie likuma grozījumi esot vērsti uz to, lai akcīzes nodokli maksātu arī tie tirgotāji, kuri pašlaik izmanto šo likuma nepilnību un akcīzes nodokli nemaksā. Uz šo pašu jautājumu nemācēja atbildēt arī Latvijas Tirgotāju asociācijas padomes priekšsēdētājs Dainis Domiņš. To varot noskaidrot, vienīgi aptaujājot asociētos tirgotājus, kas prasītu laiku.

Dainis Domiņš atzīst, ka nevarot izskaidrot, kāpēc likuma grozījumi skar kafijas un bezalkoholisko dzērienu tirgotājus. Iespējams, ka, palielinoties ievestās kafijas apjomiem, akcīzes nodoklis netiek maksāts valstij arvien lielākos apmēros. Bet par bezalkoholiskajiem dzērieniem šādi likuma grozījumi esot absurdi, uzskata Tirgotāju asociācijas pārstāvis.

LA.lv