Uncategorized

Pērkot lauksaimniecības tehniku, septiņreiz nomēri 0

Foto – LETA

Tā kā lauksaimniecības tehnika ir dārga un specifiska, Lauku atbalsta dienests (LAD) aicina lauksaimniekus, mežsaimniekus, zivsaimniekus un uzņēmējus pirms tehnikas iegādes uzmanīgi izvērtēt visus aspektus, jo šogad konstatēti krāpšanās gadījumi, kad tiek piedāvāts iegādāties neatbilstošu tehniku vai arī pakalpojumi tiek sniegti neatbilstoši prasībām.

LAD aicina nekad nepārskaitīt maksājumus pirms nav pārbaudīta piegādātāja uzticamība, kā arī korekti noslēgta iepirkuma procedūra, ja tādu bijis nepieciešams veikt.

Iespējas uzzināt informāciju par tehnikas dīleriem ir ļoti plaša, uzsver LAD direktores vietnieks Ģirts Krūmiņš. Tas pat ir vieglāk, nekā pirms dažiem gadiem, jo plaša informācija ir pieejama internetā. Tādēļ pašiem lauksaimniekiem aktīvi jāvērtē informācija gan par pakalpojuma sniedzēju, gan jāpēta potenciālā pirkuma tehniskie parametri.

Vienmēr ir jāprasa atbilstošie ES sertifikāti, jāpēta, vai piedāvātā tehnika ir jauna. Ja konkrēto tehnikas vienību iespējams apskatīt dzīvē, tas noteikti ir jādara. Plānojot iegādāties specifiskas iekārtas, vēlams sazināties ar citiem klientiem, kas ir sadarbojušies ar konkrēto firmu, un noskaidrot viņu pieredzi un piegādāto iekārtu kvalitāti.

Vienmēr ir jāizvērtē piegādātājs: cik stabila ir konkrētā firma, kāda ir tās reputācija, cik ilgi un kādā apjomā tā darbojas tirgū. Firmas stabilitāte un dzīvotspēja ir svarīga, lai ilgākā laikā varētu nodrošināt iegādātās tehnikas garantiju.

Informāciju par firmām un pakalpojumu sniedzējiem var noskaidrot gan ” Lursoft” un citās interneta vietnēs, savukārt Valsts tehniskās uzraudzības aģentūras mājaslapā ir saraksts ar oficiālajiem tehnikas tirgotājiem, būvnieku reģistrs ir skatāms Būvniecības informācijas sistēmas mājaslapā utt.

Gadījumos, ja ir aizdomas, ka tiek iedāvāts iegādāties neatbilstošu tehniku vai tā ir viltota, tad jāsazinās ar Valsts policiju.

Atgādināsim, ka Valsts policija uzsākusi izmeklēšanu, kuras laikā noskaidrots, ka pēdējā laikā lauksaimniecības jomā aktivizējušies krāpnieki, kuri, piedāvājot iegādāties neesošu lauksaimniecības tehniku interneta portālos, izkrāpuši avansa maksājumus vairāku desmitu tūkstošu eiro vērtībā. Noziedznieki, izvietojot sludinājumu portālos fotogrāfijas ar attiecīgo lauksaimniecības tehniku un tās tehnisko aprakstu, to piedāvā par izdevīgāku cenu, kas bieži ir zemāka par tirgus cenu, tādējādi pievilinot potenciālos pircēju. Darījuma laikā krāpnieki parasti komunicē attālināti – sazinoties telefonsarunā vai e-pasta sarakstē. Komunikācija turpinās līdz brīdim, kad krāpnieki personai nosūta sagatavotu viltotu rēķinu par pirmās iemaksas veikšanu, lai organizētu tālāku preces pārdošanu. Tajā brīdī, kad persona šo iemaksu pārskaitījusi, komunikācija beidzas un no pirktās preces arī nav vairs ne vēsts.

Patlaban Valsts policijas Kriminālizmeklēšanas pārvaldei ir informācija par vismaz 12 šāda veida krāpšanas gadījumiem, kuri paveikti laika posmā no pagājušā gada pavasara līdz pat šim brīdim, kopumā lauksaimniekiem radot zaudējumus teju 43 000 eiro apmērā.

Policijas rīcībā esošā informācija liecina, ka šādu krāpšanas veidu pārsvarā īsteno personas grupā, jāatzīmē, ka nereti šo grupu līderi noziedzīgo nodarījumu organizē, atrodoties ieslodzījuma vietā.

LA.lv