×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.6°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
29. novembris, 2014
Drukāt

Pērļu vistas – zaļi domājošiem saimniekiem (3)

Foto-Valdis SemjonovsFoto-Valdis Semjonovs

Trīs nedēļas vecas pērļu vistiņas.

Vai, pērkot pāris nedēļu vecus pērļu vistu cāļus, tiem var atšķirt dzimumu? Vai šie putni nedara pāri parastajām vistām un gailim? ZINAĪDA AIZKRAUKLES NOVADĀ

– Šiem putniem mazotnē ir ļoti grūti noteikt dzimumu. Atšķirības ir tik niecīgas, ka šajā ziņā mēdz kļūdīties pat pieredzējuši putnkopji. Pērļu vistu tēviņu pusaudžus no mātītēm var atšķirt pēc tā, ka gaiļiem ir masīvāks ragveida galvas izauguma cekuls, bet ļipiņas pakaklē ir koši sarkanas, savukārt pērļu vistu mammām ļipiņas ir burkānkrāsā. Pieaugušas mātītes parasti ir smagākas par tēviņiem, – klāsta Silkalnu minizoodārza saimnieks Arnis Pāvelsons.

Zemnieku saimniecības “Gribēni” vadītāja Līga Roga stāsta, ka viens no veidiem ir 4–5 mēnešu vecumā šķirot putnus, atverot kloāku. Tomēr šādi dzimuma atšķirības var noteikt tikai jau pieredzējis pērļu vistu audzētājs. Vēl viena atšķirība, ko putnkope novērojusi: no četru mēnešu vecuma pērļu vista iet uz pilnu pēdu, bet gailis – uz pirkstgaliem.

Vistas sāk dēt 7–8 mēnešu vecumā un dara to sezonāli – no pavasara (marta, aprīļa) līdz rudenim (septembrim–novembrim). Ola sver vidēji 45 gramus. Četrām piecām vistiņām nepieciešams viens gailis. Dabiski perinot, mazuļi izšķiļas jūnijā. Pēc pērļu vistu cāļu izšķilšanās to pūkojums ir brūnā krāsā ar gaišām svītrām uz galvas un krūtīm. Pilnībā jaunputni apspalvojas līdz divu mēnešu vecumam, tad arī izveidojas rags uz galvas (sekstes vietā). Jaunputnu spalvu tērps pakāpeniski mainās uz pieaugušo putnu apspalvojumu (aptuveni līdz četru mēnešu vecumam). Piemājas saimniecībā pērļu vistas ieteicams turēt ne ilgāk par 2–3 gadiem, jo vēlāk stipri samazinās dējība. Tad pieaugušos putnus aizstāj ar jauniem vaislas putniem.

Pērļu vistas savstarpēji saprotas labi, vienīgi tēviņi mēdz uzvesties bravūrīgi, palaisti pagalmā, dažkārt terorizē citu šķirņu gaiļus, pat nogalējot tos.

Jāpiebilst, ka pērļu vistas ir vienīgie putni, kas kartupeļu laukā nolasa un iznīcina Kolorādo vaboles un to kāpurus. Šos mājputnus vērts izmantot kā bioloģisko ieroci cīņā pret kaitēkļiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Mazputniņi tirgo visā Latvijā.Iepriekšs piezvani

  2. Nu neēd viņas tās kolorādo vaboles,tas ir mīts.

  3. Kur var iegādāties putnus?

Draugiem Facebook Twitter Google+