×
Mobilā versija
+7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
14. janvāris, 2013
Drukāt

Pērn dienestā armijā uzņemti 313 karavīri; uztrauc jauniešu sliktā veselība un demogrāfijas prognozes

Foto - LETAFoto - LETA

Pagājušajā gadā profesionālajā militārajā dienestā uzņemti 313 karavīri. Aizsardzības ministriju (AM) uztrauc jauniešu sliktā veselība un nākotnes demogrāfijas prognozes, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā AM sniegtā informācija Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijai.

Pagājušajā gadā Rekrutēšanas un jaunsardzes centrā profesionālajam dienestam pieteicās 1060 personas. 288 no tām pieteicās studijām Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā. No šiem interesentiem atlasei nosūtīti 625 kandidāti.

No kopumā 674 kandidātiem, kuri tika nosūtīti tālākai atlasei (625 kandidāti, kuri pieteicās pagājušā gadā, kā arī 49 kandidāti, kuri pieteicās 2011.gadā), apmēram 30% kandidātu bija vāja fiziskā sagatavotība, apmēram 12% kandidātu bija sodīti, apmēram 7% kandidātu bija neatbilstošs veselības stāvoklis, bet apmēram 5% kandidātu psiholoģiskās īpašības neatbilda dienestam armijā.

Rezultātā pagājušā gadā profesionālajā dienestā pieņemti 313 karavīri, izpildot NBS pieprasījumu.

Lai gan kandidātu skaits, kas sākotnēji pieteicās profesionālajam dienestam, ir pietiekami liels, lai ikgadējo rekrutēšanas pieprasījumu izpildītu, salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu rādītājiem šis skaits sarūk. 2010.gadā pieteicās 1222 kandidāti, bet 2012.gadā tikai 1060 kandidāti.

Lai uzlabotu dienestā pieņemto personu kvalitāti, būtu nepieciešams nodrošināt, ka dienestam sākotnēji piesakās lielāks skaits kandidātu, piemēram, ar karavīru atalgojuma konkurētspēju darba tirgū uzlabošanu un plašākām rekrutēšanas aktivitātēm, norāda AM.

Arī demogrāfiskā situācija Latvijā rekrutēšanu ar katru gadu padara arvien sarežģītāku, jo saskaņā ar demogrāfijas prognozēm līdz 2020.gadam vecuma grupā no 15 līdz 24 gadiem paredzams nozīmīgs darbaspēka samazinājums, kas pamatā saistāms ar ļoti zemo dzimstību 90.gados.

Tāpat arī rekrutēšanu ļoti būtiski ietekmē jauniešu sliktā fiziskā sagatavotība valstī kopumā. Statistika rāda, ka Latvijā tikai 23,2% skolēnu fiziskās sagatavotības rādītāji ir augsti vai virs vidējā līmeņa. Tas arī ir iemesls, kādēļ, stājoties profesionālajā militārajā dienestā, 2012.gadā fiziskās sagatavotības pārbaudi nenokārtoja pietiekami daudz kandidātu.

Otra problēma – jauniešu sliktais veselības stāvoklis, jo ar katru gadu arvien vairāk ir tādu kandidātu, kuriem ir dažādas veselības problēmas, tostarp nopietnas mugurkaula un vairogdziedzera problēmas.

Kā īpaši aktuāla ar rekrutēšanu saistīta problēma NBS minēta kvalificētu speciālistu trūkums, piemēram, informācijas tehnoloģiju jomā, un grūtības šādus speciālistus rekrutēt. Lai šo problēmu risinātu, pērn AM sagatavoja kareivju un instruktoru speciālistu koncepciju, kas tika atbalstīta Ministru kabinetā.

Par NBS karavīru rekrutēšanu un tās problēmām trešdien diskutēs Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+